بلوغ زودرس باعث کوتاهی قد می‌شود- هایپرکلابز

rima .a 10 سال پیش
بلوغ زودرس باعث کوتاهی قد می‌شود- هایپرکلابز هایپرکلابز :

خبرگزاری فارس: عضو پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بلوغ زودرس باعث می‌شود فرآیند رشد زودتر متوقف شود و در نهایت طول قد افرادی که دچار بلوغ زودرس می‌شوند، کوتاه بماند.
محمدرضا مهاجری تهرانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا» با تشریح عوامل بلوغ گفت: کودکی که دوران شیرخوارگی و کودکی را گذرانده و می‌خواهد به یک انسان بالغ تبدیل شود، تغییرات فیزیکی در بدنش ایجاد می‌شود که این مرحله را بلوغ می‌گویند.
وی با ارائه تعریفی از بلوغ زودرس و بلوغ دیررس افزود: بلوغ زودرس پیدا شدن صفات ثانویه در پسرها زودتر از ۹ سالگی و دخترها کمتر از ۸ سالگی است؛ آشکار نشدن علائم بلوغ در پسرها تا ۱۴سالگی و در دخترها تا ۱۳سالگی را بلوغ دیررس می‌خوانیم که عوامل این دو مورد باید بررسی و درمان شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: بلوغ تحت تأثیر ترشحات هورمون‌های غده هیپوفیز است. این غده نیز تحت نظر مغز یا غده “هیپوتالاموس ” است؛ ساعت بیولوژیک بدن به‌نحوی تنظیم ‌شده است که در حوالی سن بلوغ فعالیت می‌کند و هورمون‌هایی را ترشح می‌کند که باعث می‌‌شود غدد جنسی وارد دوران بلوغ شود و ما صفات ثانویه را بعد از بلوغ در دختران و پسران شاهد باشیم.
وی شناسایی شرایط زمینه‌ای بلوغ زودرس و بلوغ دیررس را مهم ارزیابی کرد و افزود: شرایط متفاوتی باعث ایجاد اختلال در تنظیم سن بلوغ می‌شود که از دلایل عمده آن می‌توان به بیماری‌های هورمونی، بیماری‌های غدد “هیپوفیز “، “هیپوتالاموس “، کم کاری غده تیروئید یا ترشحات و فعالیت زودهنگام غدد جنسی اشاره کرد.
مهاجری تهرانی، بررسی و درمان این بیماری را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: البته در بعضی از موارد بررسی‌های ما به جایی نمی‌رسد که در این صورت به آن، علت ناشناخته می‌گوییم؛ بررسی و درمان این اختلال باید جدی گرفته شود چرا که این موضوع باعث بروز مشکلات روحی و روانی در فرد می‌شود؛ خصوصاً اینکه بلوغ زودرس باعث می‌شود رشد زودتر متوقف شود و در نهایت طول قد افرادی که دچار بلوغ زودرس می‌شوند، کوتاه بماند.
وی افزود: بلوغ زودرس باعث ایجاد صفات ثانویه در کودکان می‌شود و از نظر روحی و خلق وخو آنها را دچار مشکل می‌کند چرا که آنها در سنی کمتر این صفات را پیدا می‌کنند اما هنوز آمادگی پذیرش آن را از لحاظ روحی پیدا نکرده‌اند و این باعث ضربه خوردن آنها از لحاظ روحی می‌شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، امکان درمان دارویی اختلالات بلوغ زودرس را فراهم دانست و گفت: با تجویز برخی داروها می‌توانیم بلوغ زودرس را از بین برده و بلوغ را به تعویق بیندازیم که این موضوع به افزایش رشد قد کمک می‌کند و در نهایت قد این اشخاص کوتاه‌تر از متوسط قد افراد جامعه نمی‌شود.
وی با توصیه به خانواده‌ها در خصوص استفاده از مواد غذایی دارای کلسیم، تأکید کرد: استفاده از مواد غذایی دارای کلسیم که عمدتاً در مواد لبنی است، برای استخوان‌سازی مفید است همچنین باعث افزایش رشد قد و افزایش تراکم استخوان شود؛ هر چه در سنین کودکی و نوجوانی تراکم استخوانی بیشتر شود، موجب می‌شود تا در سنین میانسالی و پیری که زمان آغاز کاهش تراکم استخوان است و پوکی استخوان شیوع بیشتری دارد، استخوان‌های این اشخاص دیرتر با مشکل مواجه ‌شود

ساير تصاوير

بلوغ زودرس باعث کوتاهی قد می‌شود- هایپرکلابز
منبع :http://www.bata.ir
1 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
مژگان مرتاض معصوم مژگان مرتاض معصوم ممنون / مفید بود
10 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب