نشانه های تایید کننده عارضه هایپراکتیو در اطفال- هایپرکلابز

راحله ... 8 سال پیش
نشانه های تایید کننده عارضه هایپراکتیو در اطفال- هایپرکلابز هایپرکلابز :

چه علائمی می تواند به والدین در زمینه بیش فعالی فرزندشان هشدار دهد؟چگونه خانواده ها می توانند دریابند که فرزندشان بیش فعال است.
میثم بهرامی با اشاره به اینکه امروزه‌ بسیاری‌ از مادران‌ و پدران‌ از شیطنت‌ بسیار زیاد کودکان خود‌ شکایت‌ دارند، اظهار کرد: برخی والدین از فرزندان‌ خود که مرتب‌ در حال‌ حرکت‌ و فعالیت‌ است‌ و نوعی‌ حالت‌ بی‌قراری‌ و نا آرامی‌ در او مشاهده‌ می‌شود شکایت دارند.
وی افزود: برخی‌ از این‌ والدین‌ از فقدان‌ تمرکز حواس‌ و ضعف‌ درسی‌ کودک‌ نیز صحبت‌ می‌کنند، آنان علت‌ این‌ فعالیت‌ بیش‌ از اندازه‌ را نمی‌دانند و مرتب‌ کودک را مورد سرزنش‌ قرار می‌دهند.
بهرامی تصریح کرد: این‌ کودکان، گاهی مورد انتقاد و تنبیه ‌ بسیار زیاد قرار می ‌گیرند و عده‌ای‌ از پدر و مادرها کنترل‌ خود را از دست‌ می‌دهند و این‌ کودکان‌ را به‌ شدت‌ تنبیه و یا تهدید می‌کنند.
وی اضافه کرد: اختلال‌ بیش‌ فعالی‌ که‌ در اغلب‌ موارد با نقص‌ توجه‌ همراه‌ است، معمولاً در دوران‌ کودکی‌ بروز می‌کند و تشخیص‌ این‌ اختلال‌ در سنین‌ زیر پنج‌ سال‌ قدری‌ مشکل‌ است زیرا امکان‌ دارد با رفتارهای‌ طبیعی‌ و شیطنت ‌آمیز کودکان‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود.
کارشناس واحد سلامت روان شبکه بهداشت و درمان البرز ادامه داد: با این ‌حال، متخصصان‌ می‌توانند این‌ اختلال‌ را تشخیص‌ دهند و پیش‌بینی‌های‌ لازم‌ را به‌ عمل‌ آورند و این‌ اختلال‌ با فعالیت‌ بیش‌ از اندازه، خرابکاری‌ و آزار رساندن‌ همراه‌ است.
بهرامی در مورد وظایف والدین در این خصوص گفت: ابتدا باید مطمئن‌ باشیم‌ که‌ فرزندمان‌ واقعاً نشانه‌های‌ این‌ اختلال‌ را دارد که تشخیص‌ نهایی‌ توسط‌ متخصص‌ انجام‌ می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: گاهی‌ والدینی‌ که‌ افرادی‌ بسیار مضطرب‌ و نگران‌ هستند، ممکن‌ است‌ جنب و جوش‌های‌ طبیعی‌ فرزند را دلیلی‌ بر بیش ‌فعالی‌ بدانند، بنابراین‌ در قدم‌ نخست‌ باید راجع‌ به‌ تشخیص‌ مطمئن‌ باشیم‌ و به فرزندمان برچسب‌های‌ نادرست‌ نزنیم.
این کارشناس با بیان اینکه انرژی‌ اضافه‌ این‌ کودکان‌ باید از طریق‌ فعالیت‌های‌ مثبت، از جمله‌ ورزش‌ کردن، تخلیه شود، متذکر شد: بهتر است‌ آنان را برای‌ بازی‌ به‌ زمین‌های‌ بزرگ‌ برد و اجازه‌ داد که‌ به‌ فعالیت‌های‌ لذت بخش‌ بپردازند.
وی پیاده روی به صورت روزانه خارج‌ از منزل را یکی دیگر از راه‌های تخلیه انرژی در این کودکان برشمرد.
بهرامی ادامه داد: باید مسئولیت‌هایی‌ که‌ از لحاظ‌ جسمی‌ قدری‌ بچه‌ها را خسته‌ می‌کند به‌ آنان داده شود‌ تا به‌ این‌ وسیله‌ انرژی‌ بیش‌ از حد آنان‌ گرفته‌ شود، البته‌ خوب‌ است‌ گاهی‌ برای‌ انجام‌ این‌ مسئولیت‌ها جوایزی‌ هم‌ در نظر بگیریم.
این کارشناس سلامت روان اضافه کرد: به‌ خاطر داشته‌ باشیم‌ این‌ کودکان‌ را به‌ هیچ‌ وجه‌ کتک‌ نزنیم؛ زیرا رفتارهای‌ انتقام ‌جویانه‌ از آن‌ها سر خواهد زد و بهتر است‌ با آنان مؤدبانه‌ و با محبت‌ صحبت‌ کنیم، البته‌ در برخورد با سایر کودکان‌ نیز داشتن‌ رفتاری‌ مهرآمیز و عاری‌ از خشونت‌ لازم‌ است.
وی با بیان اینکه گروهی‌ از موادغذایی- از جمله‌ کاکائو، شکلات، قهوه، نسکافه، نوشابه‌های‌ رنگی‌ و تنقلات – باعث‌ تحریک ‌پذیری‌ می‌شوند و لازم‌ است‌ تا حد امکان‌ از دادن‌ آن‌ها به‌ بچه‌ها خودداری‌ شود، گفت: خواب‌ شبانگاهی‌ این‌ کودکان‌ موضوع‌ مهمی‌ است؛ آن‌ها باید شب‌ها زودتر به‌ رختخواب‌ بروند.
بهرامی یادآور شد: بهتر است‌ والدین‌ برنامه‌ خانواده‌ را به‌ گونه‌ای‌ مناسب‌ تنظیم‌ کنند و کودک‌ از وسائلی‌ نظیر کامپیوتر و تلویزیون‌ به‌ صورت‌ افراطی‌ استفاده‌ نکند.
کارشناس واحد سلامت روان شبکه بهداشت و درمان البرز در پایان اظهار کرد: چنانچه‌ کودک‌ بیش ‌فعال‌ از لحاظ‌ توجه‌ و تمرکز بسیار مشکل‌ داشته‌ باشد و رفتارهای‌ او موجب‌ اذیت‌ و آزار فراوان‌ شود، بهتر است‌ با روان‌پزشک‌ کودک‌ و نوجوان‌ مشورت‌ شود تا به‌ صلاح‌دید او کودک‌ مقداری‌ داروی‌ اختصاصی‌ این‌ اختلال‌ را مصرف‌ کند.

منبع :http://www.hidoctor.ir/76049_%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب