خطری که زنان خانه‌دار را تهدید می‌کند- هایپرکلابز

محبوبه طلعتی 7 سال پیش
خطری که زنان خانه‌دار را تهدید می‌کند- هایپرکلابز هایپرکلابز :

میانگین فعالیت‌های بدنی زنان در جامعه صفر دقیقه است که بسیار نگران‌کننده است
در گذشته‌های نه چندان دور خانه‌داری در بین مردم از جایگاه و احترام خاصی برخوردار بود. بچه‌داری، آشپزی، نظافت خانه، خیاطی و صدها خرده‌کار و هنر دیگری که برای خانه‌داری لازم است از جمله معیارهای انتخاب یک عروس برای شروع یک زندگی به حساب می‌آمد، بر اساس همین معیارها دختران تلاش می‌کردند قبل از رفتن به خانه بخت، انگشتان خود را به انواع مختلف هنرنمایی آماده کنند تا به قول معروف، «از هر انگشتشان صد تا هنر ببارد»، اگر چه تعریف خانه‌داری در گذشته به دلیل سادگی و بی آلایش بودن زندگی‌ها، بسیار ساده‌تر از امروز بود اما امروزه تعریف مرسوم خانه‌داری نیز تحت تأثیر انواع تغییر و تحولات فناورانه یا به نوعی صنعتی شدن قرار گرفته است. بطوریکه در شرایط کنونی سبک زندگی زنان خانه‌دار به کلی دگرگون شده و آن‌ها برای وفق دادن خود با این تحولات به قولی مدرنیته، کم کم از بسیاری از وظایف خود فاصله گرفته و سبک زندگی نادرستی را برای خود انتخاب کرده‌اند.

در واقع جدای از پیامدهای منفی اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تغییر سبک زندگی در خانواده‌ها بخصوص بین زنان خانه‌دار، کارشناسان عرصه بهداشت و سلامت در خصوص عواقب بسیار خطرناک سلامتی این نوع زندگی‌ها در خانواده‌ها هشدار می‌دهند و معتقدند: بالا رفتن آمار چاقی، شیوع انواع بیماری‌های غیر واگیر، از زنگ خطرهای اصلی تغییر سبک زندگی در جامعه ایران است و این عوامل خطرناک در بین زنان خانه‌دار به دلیل سبک زندگی خانه‌داری امروزی، بسیار شایع‌تر دیده می‌شود.

بی‌تحرکی منشأ اصلی شیوه بیماری‌های غیر واگیر در جامعه
متخصصان معتقدند بی‌تحرکی و بی‌توجهی به ورزش، منشأ بسیاری از بیماری‌های شایع و غیر واگیر در جامعه است. بر اساس آمارهای اعلام شده از هر دو نفر در کشور یک نفر به چاقی مبتلا هستند و همین کم‌تحرکی می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌هایی مانند فشارخون، بیماری‌های قلبی و عروقی و حتی بروز برخی سرطان‌ها در کشور است و متأسفانه این کم‌تحرکی در بین زنان خانه‌دار بسیار شایع‌تر از زنان شاغل و یا گروه‌های سنی دیگر جامعه است.
متأسفانه زنان خانه‌دار در خانواده‌های امروزی کمتر به فعالیت و تحرک‌های فیزیکی در محیط خانه می‌پردازند و برخلاف گذشته کارهایی نظیر آشپزی، تمیزی منزل، شست‌وشو و غیره که خود نوعی تحرک و فعالیت بدنی محسوب می‌شد، کم‌رنگ‌تر شده و بسیاری از این امور توسط زنان خانه‌دار انجام نمی‌شود.

کم‌تحرکی بیش از ۶۰ درصد افراد جامعه
اگر چه کم‌تحرکی در میان ایرانی‌ها مسئله تازه‌ای نیست، اما گزارش وزارت بهداشت از وضعیت سلامت زنان نشان می‌دهد، میانگین فعالیت‌های بدنی زنان در جامعه صفر دقیقه است که بسیار نگران‌کننده است و بالای ۶۰ درصد زنان تحرک بدنی خاصی ندارند.
ورزش علاوه بر تأثیر مستقیم بر سلامت جسمی افراد، موجب نشاط، شادابی و پیش‌گیری از ابتلا به انواع اختلالات روحی و روانی می‌شود و با توجه به شیوع برخی مشکلات روانی نظیر افسردگی در بین زنان خانه‌دار، توجه به این امر می‌تواند در درمان و پیشگیری از این نوع مشکلات نقش قابل‌توجهی داشته باشد؛ بنابراین لازم است تمامی افراد بخصوص زنان خانه‌دار سبک زندگی خود را از بی‌تحرکی به سمت ورزش تغییر داده و روزانه یک ساعت به‌طور منظم فعالیت بدنی داشته باشند؛ چراکه فعالیت بدنی مناسب، سموم بدن را دفع کرده و گردش خون را منظم می‌کند و همچنین از ابتلا به چاقی پیش‌گیری خواهد کرد.

متأسفانه امروزه به دلیل شیوع سبک زندگی نامناسب عواملی نظیر بی‌تحرکی، اضافه‌وزن، افزایش چربی خون، دیابت، فشارخون و تغذیه نادرست سلامت همه افراد جامعه را تهدید می‌کند. افزایش میزان این عوامل پرخطر در میان زنان به مرحله نگران‌کننده‌ای رسیده است و در صورتی که تمهیدات اساسی برای اصلاح شیوه‌ی زندگی خانواده‌ها صورت نگیرد در آینده نه چندان دور جامعه بیماری خواهیم داشت.

زنان خانه‌دار محور اصلی تأمین سلامت خانواده و جامعه
بر اساس آمار بیش از ۵۰ درصد از زنان ایرانی دچار اضافه‌وزن هستند. این معضل به‌عنوان بیماری خاموش سالانه سلامت تعداد زیادی از زنان را تحت شعاع قرار می‌دهد و توجه به‌سلامتی هرچند که برای همه افراد جامعه مهم است، اما سلامتی مادران و زنان خانه‌دار از آنجایی که محور اصلی سلامت خانواده محسوب می‌شوند، اهمیت خاصی دارد.
تقریباً ۷۰ درصد زنان الگوی مناسب غذایی را رعایت نمی‌کنند این در حالی است که تغذیه ناسالم مهم‌ترین عامل بروز انواع اختلالات خلقی و عصبی در دختران است و کمبود ریزمغذی‌ها از جمله آهن، کلسیم، روی و مواد معدنی از دیگر عوارض استفاده از رژیم‌های نادرست به شمار می‌رود که به تدریج در فرد موجب بروز اختلالات خلقی، عصبی، ریزش مو و کم‌خونی می‌شود.

متأسفانه برخی خانم‌های خانه‌دار به جای تهیه غذاهای خانگی، فست فودها و غذاهای صنعتی را به سفره خانواده‌ها وارد می‌کنند و از دیدگاه آن‌ها این نوع سبک زندگی غلط، نوعی زندگی مدرنیته نیز تلقی می‌شود. در حالی که این شیوه‌ی تفکر بسیار اشتباه و سلامت افراد را هدف قرار می‌دهد و آن‌ها به‌عنوان حافظ سلامت اعضای خانواده، با برنامه‌هایی نظیر رعایت اصول صحیح تغذیه‌ای، می‌توانند نقش مؤثرتری در کاهش بروز این مشکلات ایفا کنند.

آسیب‌پذیری زنان به انواع معضلات روحی و روانی بیشتر از مردان است
از دیدگاه روانشناسی زنان در مقایسه با مردان آسیب‌پذیری بیشتری در مقابل انواع اختلالات روحی و روانی، مشکلات خانوادگی و معضلات اجتماعی دارند، بطوریکه شیوع برخی از بیماری‌های روحی- روانی مانند افسردگی، استرس و اضطراب در میان آن‌ها بیشتر است اما با توجه به نقش و تأثیر زنان بخصوص زنان خانه‌دار در تأمین سلامت خانواده و اصلاح سبک زندگی درست، می‌توان با کمک آن‌ها بسیاری از مشکلات و معضلات کنونی خانواده‌ها و جامعه را برطرف کرد.

در حال حاضر باورهای غلط٬ اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس در بین تمام زنان جامعه ما اعم از تحصیل‌کرده٬ شاغل٬ بی‌سواد و خانه‌دار و غیره پایین است٬ اما زنان خانه‌دار در مقایسه با سایر افراد جامعه، به دلیل اینکه مهارت‌های آن‌ها ناشناخته باقی می‌ماند و استعدادهای ذاتی آن‌ها شکوفا نمی‌شود از خودباوری ضعیف‌تری برخوردار هستند.

امروزه زنی که قرار است پایه اصلی استحکام و شادابی در خانواده باشد، خود غمگین‌ترین عضو خانه محسوب می‌شود. در واقع زنی که در خود احساس شادی و نشاط ندارد، نه می‌تواند به وظایف خانه‌داری خود بپردازد و نه قادر به ایفای نقش همسری و مادری در خانواده است، ازاین‌جهت مسئولان می‌توانند با برگزاری کلاس‌های مختلف آموزشی و ارتقا سطح آگاهی، فراهم‌ نمودن امکانات مناسب برای گذران اوقات فراغت و همچنین فرهنگ‌سازی برای توجه هر چه بیشتر به زنان خانه‌دار تا حدودی سبک زندگی کنونی آن‌ها و در نهایت جامعه را اصلاح کنند.

منبع :http://www.islamiclife.ir/note/1393/10/002863.php

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب