هشداری درباره عینک‌های آفتابی- هایپرکلابز

فاطمه مطلق 8 سال پیش
هشداری درباره عینک‌های آفتابی- هایپرکلابز هایپرکلابز :

خبرگزاری تسنیم: رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران با اشاره به اینکه عینک‌های آفتابی غیر استاندارد بیش از عینک نزدن به چشم صدمه وارد می‌کند، گفت: " سولاریوم " به مرکز حساس چشم و پوست صدمه می‌زند.
نسخه قابل چاپ
به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، پرویز زرین بخش با اعلام این خبر افزود: عینک‌های تیره آفتابی سبب باز شدن مردمک چشم می‌شود. حال در صورتیکه شیشه عینک‌های آفتابی قادر به جذب اشعه UV نباشد، این اشعه بیش از مواقعی که فرد عینک نمی‌زند، سبب آسیب به چشم می‌شود.
وی با اشاره به اینکه عینک‌های غیر استاندارد قادر به جذب اشعه UV نیستند، هشدار داد: عینک‌های آفتابی با شیشه تیره و نیز عینک‌های آفتابی با شیشه آبی روشن بیش از دیگر عینک‌های آفتابی غیر استاندارد، سبب صدمه به چشم می‌شود که شایع ترین عارضه آن آب مروارید است
به گفته زرین بخش، استفاده از تخت‌های برنزه کننده (سولاریوم) نیز نه تنها پوست را پیر می‌کند که به مرکز حساس پوست و چشم نیز آسیب رسانده و سبب تاری دید می‌شود.
وی در مورد آثار پرتوهای فرابنفش به چشم گفت: یافته‌های پژوهشی ثابت کردند که این پرتوها می‌تواند در همه افراد به چشم آسیب بزند و در بیمارانی که ماکولای (مرکز بینایی شبکیه) آنان آسیب دیده، این اشعه زیانبارتر است. همچنین از دیگر آثار این پرتوها التهاب و تحریک سطح قرنیه به صورت حاد است. تحریک ملتحمه و ایجاد خشکی چشم و بیماری ناخنک از دیگر آثار زیانبار پرتوهای فرابنفش است.
رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران افزود: از سوی دیگر این پرتوها می‌توانند در افرادی که جراحی لیزیک انجام دادند، باعث بروز کدورت قرنیه شوند. ابتلا به برخی سرطان‌های پوستی و ملتحمه چشم نیز ناشی از اثر اشعه فرابنفش هستند.
وی گفت: طی سال‌های اخیر در افرادی که مورد عمل جراحی آب مروارید چشم قرار گرفتند، پس از خروج عدسی چشم، عدسی‌هایی جایگزین می‌شود که چشم را در برابر پرتوهای مضر اشعه UV محافظت می‌کند.
زرین بخش اضافه کرد: برای پیشگیری از رسیدن اشعه UV به چشم علاوه بر استفاده از عینک‌های آفتابی مناسب، کلاه لبه دار نیز توصیه می‌شود. همچنین افرادی که به تازگی هر گونه عمل چشم را انجام دادند نیز نیاز بیشتری نسبت به محافظت از چشمان خود در برابر پرتوهای UV دارند.
وی ادامه داد: خوشبختانه هم اینک انواع لنزهای داخل چشمی و لنزهای تماسی با خاصیت مهار اشعه UV در دسترس است.
رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران عنوان کرد: ضروری است، افراد در مکان‌هایی که اشعه UV به چشم آسیب وارد می‌کند، مانند سولاریوم، ساحل و دریا، صحرا، اسکی و در برابر نور مستقیم آفتاب از خود در برابر این اشعه محافظت کنند.
گفتنی است، پرتوهای زیانبار اشعه UV در برخی فصل‌های سال مانند بهار و تابستان بیش از دیگر فصول است که این فصل‌ها چشم بیشتر نیاز به مراقبت در برابر این پرتوها را دارد.
از سوی دیگر طبق گزارش‌های اعلام شده از سوی نهادهای رسمی کشور طی سال‌های اخیر میزان اشعه UV در برخی مناطق کشور و در برخی فصل‌های سال، بالاتر از حد استاندارد گزارش شده که این امر لزوم محافظت از چشم در برابر این پرتوها را بیشتر می‌کند.
انتهای پیام/

منبع :http://www.tasnimnews.com/Home/Single/768294?ref=s...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب