با هورمون درمانی از افسردگی پس از زایمان جلوگیری کنید- هایپرکلابز

زهرا نصیری 7 سال پیش
با هورمون درمانی از افسردگی پس از زایمان جلوگیری کنید- هایپرکلابز هایپرکلابز :

برخی از خانم‌ها بعد از به دنیا آمدن فرزندشان دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند و بسیار از این مسئله رنج می‌برند. این اختلال که بسیار شایع است ۱۰ تا ۲۰ درصد از مادران را بعد از زایمان درگیر می‌کند.

برخی از علائم این اختلال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

•احساس خستگی و بی انرژی بودن پی در پی

•خواب آلودگی

•حساسیت زیاد به همه امور

•پریشانی و سردرگمی

•نداشتن تمرکز

•کلافگی

•بدبینی

•احساس ضعف

طی مطالعات جدیدی که محققان در این رابطه انجام داده‌اند دریافتند یکی از راه‌های درمان افسردگی پس از زایمان هورمون درمانی است. این روش با ترکیب با دیگر راهکارهای درمانی میتواند تأثیر خوبی در درمان افسردگی پس از زایمان داشته باشد.

محققان استرالیایی معتقدند آسیبی که این اختلال به نوزاد وارد می‌کند بسیار جدی است. تحقیقات نشان می‌دهد آن دسته از مادرانی که دچار این اختلال می‌شوند، نمی‌توانند با نوزاد خود ارتباط برقرار کنند و روش‌های مناسب برای ارتباط با نوزاد را نمی‌پذیرند. همچنین آن‌ها در نگهداری و مراقبت از کودک خود نیز با مشکل رو به رو می‌شوند. می‌توان گفت احتمال بروز اختلالات روانی و مشکلات مرتبط با رشد، در نوزادانی با مادران افسرده بیشتر وجود دارد.

یکی از مواردی که نقش مهمی در افسردگی پس از زایمان دارد، هورمون اکسی توسین است. مادرانی که سطح اکسی توسین آن‌ها پایین است علایم افسردگی بیشتری دارند. از این رو می‌توان از طریق درمان با این هورمون علائم افسردگی را کاهش داد. به این ترتیب مادر می‌تواند ارتباط بهتری با کودک برقرار کند. البته پژوهشگران بر این باورند که باید تحقیقات بیشتری در این رابطه صورت گیرد.

فقط مسائل هورمونی نیستند که در بروز افسردگی بعد از زایمان اهمیت دارند، عوامل محیطی نیز نقش بسزایی در این مسئله دارند. جالب است که بدانید زنانی که در طول دوران زایمان خود توسط همسرشان به خوبی درک نمی‌شوند، این عوارض در آن‌ها شدیدتر است.

در این بین همسر و خانواده نقش بسیار مهمی در کاهش اختلالات روحی مادران دارند. توصیه متخصصان و کارشناسان به مردان این است که حداقل ۶ ماه پس از زایمان، از همسران خود حمایت کنند و از بروز مشاجره با همسران خود خودداری کنند.

از دیگر نکاتی که در افسردگی پس از زایمان در زنان تأثیر دارد تغذیه مادران و تنوع در دکوراسیون منزل است. گردش، پیاده روی و برقراری ارتباط با مادران دیگری که همین شرایط را تحمل کرده‌اند نیز توصیه می‌شود.

یکی دیگر از مواردی که در این زمینه قابل توجه است این است که مطالعات محققان دانشگاه کمبریج انگلیس نشان داده است که شیردهی، باعث کاهش افسردگی پس از زایمان تا پنجاه درصد می‌شود.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب