عوامل متعدد در رشد مناسب قد - هایپرکلابز

راحله ... 7 سال پیش
عوامل متعدد در رشد مناسب قد - هایپرکلابز هایپرکلابز :

1) رژیم غذایی: در رژیم غذایی کودک و نوجوان استفاده از سبزیجات و میوه جات تازه (حداقل یک وعده در روز)، لبنیات (حداقل روزانه یک لیوان شیر تازه یا معادل آن ماست)، ماهی (حداقل هفته ای دو وعده و به صورت غیر سرخ کرده)، گوشت قرمز (هفته ای یک وعده) و حبوبات (هفته ای یک وعده) بسیار مفید و کمک کننده است.
2) فعالیت بدنی: یکی از عوامل موثر در ترشح بسیاری از هورمونها فعالیت فیزیکی است و یک فعالیت بدنی متعارف، مناسب و منظم در افزایش هورمون رشد، هورمون تیروئید، هورمون پرولاکتین و برخی از هورمونهای غده فوق کلیوی نقش بسزایی دارد و توصیه می شود کودکان روزانه حداقل چند ساعت فعالیت فیزیکی (حتی همان ورجه وورجه ساده) داشته باشند و در سنین بالاتر (نوجوانی) یک فعالیت ورزشی متناسب (نظیر بسکتبال، والیبال) حداقل 3 بار در هفته (ترجیحا هر روز) و هر بار نیم تا یک ساعت دنبال شود. بایستی از ورزشهایی که فشار زیاد به بدن وارد می کنند (نظیر وزنه برداری و ورزشهای استقامتی) خودداری شود.
3) خواب: یکی از مهمترین عوامل محرک در ترشح هورمون رشد، خواب (خصوصا خواب شبانه) است. مقدار خواب مورد نیاز در هر فرد متفاوت است. فردی ممکن است 8 ساعت خواب برایش کافی باشد و دیگری حداقل به 12 ساعت خواب نیاز داشته باشد. بطور کلی زمانی مقدار خواب کافی تلقی می شود که فرد در طول روز احساس خواب آلودگی نداشته باشد و سرحال باشد. مقدار متوسط خواب مورد نیاز در سنین مختلف به قرار زیر است (تفاوت های فردی بایستی مدنظر باشد).
1 تا 3 سالگی: در این سنین 10 ساعت خواب کافی به نظر می رسد. اگر در کودک خود خستگی و خواب آلودگی دیده نمی شود او را مجبور به خوابیدن در طول روز نکنید.
3 تا 6 سالگی: 10 تا 12 ساعت خواب شبانه کافی است.
دبستانی: حدود 10 ساعت خواب کافی است.
راهنمایی به بعد: حداقل 8 تا 5/9 ساعت خواب مورد نیاز است.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب