آقای محترم : دست همسرت را بگیر!- هایپرکلابز

MOZHGAN ZAREH 8 سال پیش
آقای محترم : دست همسرت را بگیر!- هایپرکلابز هایپرکلابز :

از راه نرسیده، دنبال چیزی می‌گردد كه به آن گیر بدهد. چرا خانه بوی پیاز داغ می‌دهد؟ چرا روی تلویزیون خاك نشسته؟ دستشویی چرا صابون ندارد؟ این چه غذایی است كه درست كردی؟
انگار آرام و قرار ندارد. حواسش این‌جا نیست. دایم از این طرف خانه اجاره‌ای قدم می‌زند به آن طرف، سرجایش نمی‌تواند بنشیند.
غذا را خورده و نخورده، بلند می‌شود، از این كار به آن كار، خودش را مشغول می‌كند. این یعنی استرس همسر شما را در چنگ خودش گرفته. فكر می‌كنید شما به‌عنوان یار غم‌خوار و شریك غم و شادی می‌توانید كمكی به او بكنید؟
فرقی ندارد منشأ این استرس چیست، گاه ممكن است سركار برای شوهرتان اتفاقی افتاده‌باشد، مشكلی كه آن را مثل یك كلاف در هم پیچیده، كاملا غیر قابل‌حل می‌داند. 
گاه ممكن است فقط دیدن منظره یك تصادف، احساس تلخ و پرآشوبی را در روح زنانه همسرتان، به پا كرده‌باشد. شما می‌توانید در مقابل این صحنه‌های داد و فریاد یا اشك و زاری، در مقابل شروع كنید به ایراد گرفتن و به هم ریختن اعصاب خودتان و همسرتان، یا بزنید به شوخی و مسخره‌بازی، كه «از این لوس‌بازی‌ها در نیار!»، اما می‌توانید راه‌هایی را یاد بگیرید، كه با استفاده از آن استرس همسرتان را كم كنید.

دستم را بگیر
نتایج آخرین تلاش‌های محققان می‌گوید كه یك راه مهم و موثر برای كم كردن استرس همسر، این است كه همسرش دست او را بگیرد.

قابل توجه خانم‌هایی كه از سختی‌ها و مشكلات روزگار به تنگ آمده‌اند، محققان می‌‌گویند در این حالت گرفتن دست همسر، می‌تواند كمك كند تا با این سختی‌ها بهتر كنار بیایند. هفته پیش پایگاه اینترنتی Health Day گزارش كرد كه تحقیقات دانشمندان دانشگاه ویرجینیا، نشان می‌دهد كه برای خانم‌هایی كه دچار تنش و اضطراب هستند، لمس دست هر آدمی موثر است، اما بهتر از همه دست همسر است.

آن‌ها برای فهمیدن این اثر، گروهی از خانم‌های داوطلب را انتخاب كردند و آن‌ها را به سه گروه تقسیم كردند، در یك گروه موقع اضطراب همسرشان دست آن‌ها را لمس می‌كردند، در گروه دیگر، یك فرد غریبه دست آن‌ها را لمس می‌كرد و گروه سوم هم به‌‌عنوان شاهد، هیچ كاری انجام نمی‌دادند. در این حالت سیگنال‌های مغز هر سه گروه در هنگام اضطراب، بررسی شد.

محققان متوجه شدند بهترین اثر را گرفتن دست همسر دارد، زیرا فرد را از حالت هیجانی و برانگیخته، به وضعیتی آرام‌تر و متعادل‌تر می‌رساند. آن‌ها می‌گویند كه این حس احتمالا یادآوری‌كننده دوران كودكی و آرامش و امنیتی است كه از لمس دست مادر، در آن دوران، به آن‌ها دست می‌داده است.

ازدواج جلوی فشار زندگی را می‌گیرد
صمیمیت با همسر فایده‌های بی‌شماری دارد. شاید فكر كنید این محققان با پدر و مادرهایی كه آرزوی عروس و داماد شدن بچه‌های‌شان را دارند، دست‌شان توی یك كاسه است، اما آن‌ها اعلام كرده‌اند كسانی كه ازدواج می‌كنند، فشار خون پایین‌تری دارند و كمتر از بقیه در معرض خطر بیماری‌های قلبی و عروقی هستند. البته این به شرطی است كه ازدواج، ازدواج موفقی باشد و شب و روزش جنگ و دعوا نباشد.

سخنگوی موسسه قلب بریتانیا در این باره می‌گوید: «داشتن یك حمایت احساسی از سوی كسی كه او را دوست داریم، به ما كمك می‌كند تا درست با استرس‌ها كنار بیاییم. ما در پی اثبات و یافتن چگونگی این پدیده هستیم» دانشمندان كانادایی هم به تازگی ثابت كرده‌اند كه محبت و حمایت همسر و صمیمیت بین زوجین باعث پیش‌گیری از ابتلا به یكی از خطرناك‌ترین بیماری‌های بدن انسان، یعنی فشار خون بالا می‌شود.

دانشمندان دانشگاه تورنتو در یك تحقیق جالب روی 216 زن و مرد، به مدت یك سال، دریافتند كه كسانی كه دارای شغل‌های پراسترس هستند، ولی روابط صمیمی با همسرشان دارند، دچار فشار خون بالا نمی‌شوند.

محققان كانادایی ابتدا تمام این 216 نفر را كه 40 تا 65 سال سن داشتند، از نظر میزان فشار خون و استرس‌های شغلی و میزان صمیمیت آن‌ها با همسرشان بررسی كردند. پس از یك سال، دوباره میزان فشار خون و استرس‌های شغلی و همبستگی زناشویی این 216 نفر را ارزیابی كردند. نتیجه این بود كه فشار خون همه افرادی كه مشاغل سخت و پرتنش داشتند، اما در منزل از حمایت روانی همسرشان برخوردار بودند، پس از یك سال مختصری كاهش یافت.

در حالی كه هم‌سن‌وسالان این افراد، حتی با مشاغل بسیار كم‌استرس‌تر و راحت‌تر، به طور معمول مختصری دچار افزایش فشار خون می‌شوند.مطالعه دیگر نشان داده كه ازدواج موفق می‌تواند افسردگی دو طرف را تا حد زیادی پایین بیاورد. البته نه این‌كه داروهای ضد افسردگی‌تان را بی‌خیال شوید و فقط گرمای زندگی زناشویی را بالا ببرید!

چند پیشنهاد
كم كردن استرس راه‌های متفاوتی دارد، كه شما می‌توانید با پیشنهاد آن به همسرتان به او كمك كنید از شر این استرسی كه دارد روحش را می‌جود، راحت شود.


برو حمام: استفاده از دوش آب گرم می‌تواند به همسرتان كمك كند، آرام‌تر شود و بتواند به فكر حل منطقی مشكل‌هایش باشد.
درباره احساسی كه داری، حرف بزن: از او بخواهی درباره حسی كه دارد و فكر ناجوری كه در ذهنش می‌چرخد، حرف بزند. مسایل پرتنش و گرفتاری‌های پرگره، وقتی از ذهن انسان، جدا می‌شود و به دنیای كلمه‌ها وارد می‌شود، ذهن را آزاد می‌كند. برای حرف زدن درباره ناراحتی‌ها، چه كسی بهتر از همسر محترم؟

نفس عمیق بكش و یك لیوان آب بنوش: البته مراقب باشید این جمله‌ها را با مهارت به‌كار بگیرید و به موقعیت هم توجه كنید، ممكن است همسرتان، به خصوص آقایان، با شنیدن این جمله نزدیك‌ترین گلدان را روی سر شما بشكند. «من می‌گم حالم بده، تو می‌گی نفس عمیق بكش؟ این سوسول‌بازی‌ها را از كی یاد گرفته‌ای؟» (آن‌وقت ممكن است دیگر اجازه ندهد، همشهری خانواده را بخوانید!)

بخواب، فردا حرف می‌زنیم: گاهی وقت‌ها خواب ناكافی باعث می‌شود آدم همه چیز را قاطی كند. تمركزش كم شود و نتواند درست تصمیم بگیر. این‌ها همه باعث می‌شود یك حلقه معیوب درست شود. یعنی استرس بیشتر می‌شود و استرس بیشتر مشكل‌ها را بیشتر می‌كند و مشكل بیشتر هم باز استرس را بیشتر می‌كند. بنابراین یك توصیه مناسب به همسرتان، به خصوص اگر می‌بینید اخیرا خوابش كم شده، این است كه به اندازه كافی برای خوابیدن وقت بگذارد.


برنامه‌ریزی داشته باش: زمان را كه درست مدیریت كنی، استرس‌ات كم می‌شود. به همسرتان كمك كنید به برنامه‌هایش اولویت بدهد. كدام كارها لازم‌تر و حیاتی‌تر است و كدام كارها را می‌توان برای بعد گذاشت.

بزن به دنده شوخی: البته در به كار بردن این روش احتیاط كنید، درست مثل روش‌های قبلی، ممكن است همیشه جواب ندهد.منبع :http://www.irannaz.com/news_detail_3700.html
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب