زندگی ساده- هایپرکلابز

محبوبه طلعتی 8 سال پیش
زندگی ساده- هایپرکلابز هایپرکلابز :

سادگی اوج تمدن است."
جسی سمپتر
یک زندگی ساده، معنا و ارزش متفاوتی برای هر فرد دارد. برای من این به معنای حذف همه موارد به جز موارد اساسی، اجتناب از آشفتگی برای رسیدن به آرامش و اختصاص دادن زمان به آن چیزهایی که برای فرد اهمیت دارد است.
این به معنای کنار گذاشتن بسیاری از کارهایی است که اکنون انجام می دهید تا زمان تان را به افراد و کارهایی که دوست دارید اختصاص دهید. این به معنای رها شدن از شلوغی است تا تنها آن چیزهایی را نگه دارید که برایتان اهمیت دارند.
با این وجود، دست یافتن به سادگی همیشه به آسانی میسر نمی شود. این مستلزم طی نمودن یک مسیر است و به خودی خود یک هدف نیست، و اغلب در آن دو قدم به جلو و یک قدم به عقب برمی گردید.
اگر شما مایل به ساده سازی زندگی تان هستید، این برای شما راهنمای ابتدایی فوق العاده ای است.
لیست کوتاه
برای آن دسته از افراد که می گویند لیست آورده شده بسیار طولانی است، تنها دو مورد اساسی را برای ساده سازی پیشنهاد می کنیم:
مشخص کنید چه مواردی برای شما بیشترین اهمیت را دارند.
هرچه غیر از آنها وجود دارد را حذف کنید.
لیست طولانی
هیچ راهنمای گام به گامی برای ساده سازی زندگی وجود ندارد، اما من یک لیست بلند اما ناتمام از ایده هایی که برای ساده کردن زندگی به ذهنم می رسد را تهیه کرده ام. شاید همه موارد برای شما صادق نباشد – آن مواردی را انتخاب کنید که به نظرتان مفید و کاربردی می رسند.
لیستی از 4 یا 5 مورد از مهمترین های زندگی تان را تهیه کنید. چه چیزی برای شما از همه چیز مهم تر است؟ چه چیزی بیش از هرچیز برایتان ارزشمند است؟ 4 یا 5 مورد از چیزهایی که بیش از هر چیز مایلید در زندگی انجام دهید کدام ها هستند؟ ساده سازی با پیدا کردن و اولویت بندی این موارد آغاز می شود، به این صورت که تلاش می کنید در زندگی تان فضای خالی ایجاد کنید تا به این 4 یا 5 مورد مهم بپردازید.
تعهدات تان را ارزیابی کنید. به همه اموری که در زندگی به آنها می پردازید توجه کنید. همه چیز از کارتان گرفته تا خانه و همسر و فرزندان تان تا فعالیت های تفریحی و امور شغلی جانبی و پروژه هایتان. به این بیاندیشید که کدامیک از اینها به زندگی شما ارزشی می افزایند، کدام ها را دوست دارید انجام بدهید. کدام ها با 4 یا 5 مورد مهم زندگی تان همراستا هستند. موارد غیر از اینها را حذف کنید.
زمان را در نظر بگیرید. شما چگونه روزتان را می گذرانید؟ از زمانی که بیدار می شوید تا زمانی که برای خواب آماده می شوید چه کارهایی انجام می دهید؟ لیستی تهیه کنید و تعیین کنید که آیا هر یک از این اقدامات در راستای اولویت های شما هستند یا خیر. اگر نیستند، آنها را کنار بگذارید، و بر مهم هایتان تمرکز کنید. روزتان را از نو طراحی کنید.
وظایف کاریتان را ساده کنید. روز کاری هر یک از ما شامل لیست طولانی ای از وظایف کاری مان است. اگر سعی کنید همه موارد لیست کارهایتان را با هم انجام دهید، هیچ گاه کارتان را به خوبی و با کیفیت انجام نخواهید داد، و حتی بدتر، نمی توانید به مهم هایتان بپردازید. بر موارد مهم تمرکز کنید و بقیه موارد را حذف کنید.
وظایف خانه تان را ساده کنید. در راستای مورد قبلی، به همه کارهایی که در خانه انجام می دهید نیز فکر کنید. گاهی این لیست نیز به اندازه لیست وظایف کاری شلوغ است و شما به همه آنها نمی رسید (این تنها باعث احساس سرخوردگی و بی کفایتی در شما می شود). بنابراین در اینجا نیز به مهم ترین ها تمرکز کنید و سعی کنید روش هایی برای حذف بقیه موارد پیدا کنید.
یاد بگیرید "نه" بگویید. این در واقع یکی از عادت های کلیدی برای افرادی است که می خواهند ساده زیستن را در پیش بگیرند. اگر نتوانید "نه" بگویید، مسئولیت زیادی را بر دوش خواهید کشید.
ارتباطات تان را محدود کنید. امروزه زندگی های ما مملو از انبوهی از جریانات ارتباطاتی است: ایمیل ها، پیام های فوری (چت)، تلفن همراه، نامه ها، و مواردی مشابه. اگر اجازه دهید اینها می توانند کل روز شما را پر کنند. در عوض، محدوده ای برای ارتباطات تان تعیین کنید: تنها زمان های معینی را به چک کردن ایمیل اختصاص بدهید و این زمان را به چند دقیقه محدود کنید (توصیه من دو بار در روز است، اما آنطور که برایتان بهتر است عمل کنید). زمان مکالمات تلفنی تان را نیز محدود کنید. برنامه ای مشخص تهیه کنید و به آن پایبند بمانید.
زمان پرداختن به رسانه ها را محدود کنید. این نکته در مورد همه صادق نیست، اگر بنا به دلیل شغلی یا به هر دلیلی پرداختن به رسانه ای برای شما ضرورت دارد، از این مورد عبور کنید. با این وجود، من معتقدم که رسانه ها(مانند تلویزیون، رادیو، اینترنت، مجلات و غیره) قدرت چیره شدن بر زندگی ما را دارند. به آنها این اجازه را ندهید. زندگی تان را ساده کنید و دریافت اطلاعات تان را نیز محدود به امور مهم و ضروری کنید. روزه رسانه ای(نپرداختن به یک رسانه به مدتی مشخص) را امتحان کنید.
لوازم غیر ضروری تان را اهدا یا حذف کنید. اگر بتوانید یک آخر هفته را به کنار گذاشتن و بیرون انداختن و یا به دیگری دادن لوازمی که به آنها نیاز ندارید و یا از آنها استفاده نمی کنید اختصاص بدهید، احساسی فوق العاده را تجربه خواهید کرد. جعبه ها و کیسه هایی برای لوازمی که می خواهید بیرون بیاندازید و یا می خواهید اهدا کنید در نظر بگیرید.
اشیا بزرگ را اول حذف کنید. موارد شلوغ کننده خرده ریز بسیاری در زندگی های ما وجود دارند، اما اگر شما با موارد بزرگ شروع کنید، زندگی تان را با سرعت بیشتری و به نحو قابل توجه تری به سمت ساده بودن پیش می برید.
اتاق هایتان را تعدیل کنید. جداگانه به خلوت کردن هر اتاق بپردازید. همه اتاق را بررسی کنید و موارد غیر ضروری را حذف کنید. سعی کنید کمترین ها را نگه داشته و بقیه موارد را کنار بگذارید.
کمدها و کشوها را خلوت کنید. بعد از اینکه قسمت های بزرگی از اتاق را خلوت کردید، به خلوت کردن کشوها و کمدها بپردازید و هر کمد یا کشو را جداگانه مرتب کنید. کمد لباس ها را ساده کنید. آیا کمد لباس هایتان در حال انفجار است؟ آیا کشوهایتان آنقدر پر هستند که قادر به بستن شان نیستید؟ لباس هایی که نمی پوشید را کنار بگذارید تا به دیگری بدهید و در عین حال سعی کنید مجموعه ای از لباس های ساده و در عین حال مناسب و متناسب را نگه دارید.
رایانه تان را خلوت کنید. اگر شما در رایانه تان فایل های بسیاری دارید و یا آنها را به صورت نامنظم نگه می دارید، سعی کنید از نرم افزارهای سازماندهی کننده استفاده کنید. این به شما نظم و راحتی بیشتری می بخشد.
یک اظهارنامه ساده سازی تهیه کنید. شما می خواهید زندگی ساده شما چه رنگ و بویی داشته باشد و چگونه باشد؟ آن را بنویسید.
عادت های خرید کردن تان را محدود کنید. اگر شما برده متریالیسم و مصرف گرایی هستید، راه هایی برای فرار از آن وجود دارد. من نیز آنگونه بودم و با اینکه هنوز هم به طور قطعی از آن رها نشده ام، اکنون احساس رهایی بیشتری می کنم. اگر بتوانید این عادت را ترک کنید، به ساده سازی زندگی تان کمک بسیاری کرده اید.
زمان تان را خالی کنید. راه هایی برای خالی کردن زمان به منظور پرداختن به امور مهم زندگی تان پیدا کنید. این به معنای حذف کردن اموری است که دوست ندارید یا وقت شما را تلف می کنند تا زمانی برای کارهایی که مایلید انجام بدهید پیدا کنید.
کاری را انجام بدهید که دوست دارید. بعد از اینکه توانستید زمان هایی را برای خود خالی کنید، اطمینان حاصل کنید که آن زمان اضافی را به انجام کارهایی که دوست دارید خواهید پرداخت. به لیست 4 یا 5 مورد مهم تان رجوع کنید. آنها را انجام بدهید و نه چیزی غیر از آن ها را.
وقت تان را با افرادی که دوست دارید بگذرانید. باز هم به لیست 4 یا 5 مورد مهم تان رجوع کنید. به احتمال زیاد در این لیست فرد یا افراد مهم تان نیز آمده اند (اگر چنین نیست، لازم است لیست تان را بازبینی کنید). خواه آن فرد یا افراد همسر، شریک زندگی، فرزندان، والدین، دوستان صمیمی یا فردی مانند این باشد، زمانی را پیدا کنید که با او بگذرانید، با او صحبت کنید و صمیمی باشید.
زمانی را به خلوت کردن با خود اختصاص دهید. خلوت کردن برای شما مفید است، اگرچه برخی از مردم با آن کنار نمی آیند. برای احساس راحتی کردن در سکوت نیاز است که کمی تمرین کنید و فضایی برای ندای درونی تان اختصاص دهید. این مورد می تواند فوق العاده آرامش بخش باشد. و این سکوت برای پیدا کردن آن چیزهایی که برای شما مهمند ضروری است.
آهسته غذا بخورید. اگر شما غذا را بدون چشیدن و جویدن ببلعید، نه تنها تجربه مزه های فوق العاده ای را از دست می دهید، بلکه باید بدانید که روش سالمی را برای خوردن پیش نگرفته اید. برای کاهش وزن، بهبود گوارش و لذت بیشتری بردن از غذا آهسته غذا بخورید.
آهسته رانندگی کنید. بیشتر افراد در مسیرهای پرترافیک عجله و شتاب زیادی خرج می کنند، بوق می زنند و عصبانی و مستاصل می شوند و در این میان خودشان و دیگران را نیز به خطر می اندازند. آهسته رانندگی کردن نه تنها امنیت بیشتری برای شما به همراه دارد، بلکه قبض بنزین تان را نیز کاهش می دهد و می تواند به غایت آرامش بخش باشد. آن را امتحان کنید.
در لحظه حاضر باشید. این مورد تاثیر به سزایی در ساده سازی زندگی شما خواهد داشت. زندگی در این لحظه و این مکان، در لحظه اکنون، شما را نسبت به کل زندگی، نسبت به آنچه در اطراف شما و در درون شما اتفاق می افتد هشیار نگه می دارد. این امر در مورد سلامت ذهنی شما معجزه می کند.
روند زندگی تان را تعریف کنید. بسیاری از مواقع شما رویکردهای برنامه ریزی نشده و پیچیده ای را در زندگی پیش می گیرید زیرا درباره آنها زیاد نیاندیشیده اید. در عوض، به هر رویکرد در زندگی تان به طور جداگانه ای بیاندیشید (نحوه شست و شوی لباس، نحوه انجام کارهای روزانه خانه، سیستم کاغذ بازی های اداری و غیره) و سعی کنید هر یک را ساده، کاربردی و مکتوب کنید. سپس به آن رویکرد تعریف شده متعهد شوید.

میز کارتان را خلوت کنید. اگر شما میز کاری شلوغ و به هم ریخته دارید، این می تواند استرس زا و برهم زننده نظم و حواستان باشد. یک میز خلوت به راحتی قابل حصول است و در عین حال می تواند بسیار کاربردی نیز باشد.

روتین هایتان را معین کنید. کلید ساده نگه داشتن زندگی این است که روتین های ساده ای برای انجام امور روزانه خود تعریف کنید.

قناعت را پیش بگیرید. قانع زندگی کردن به معنای خرید کمتر، خواستن کمتر و به جا گذاشتن ردپایی سبک تر در این کره خاکی است. این مورد به طور مستقیم با ساده سازی مرتبط است.

خانه تان را مینیمال کنید. یک خانه مینیمال دارای وسایل ضروری است و نه چیزی غیر از آنها. چنین خانه ای البته به غایت دارای آرامش است(ناگفته نماند که بسیار راحت نیز تمیز و مرتب می شود). روش ها و موضوعات دیگری برای مینیمال بودن پیدا کنید. موارد بیشماری در زندگی وجود دارند که می توان در آنها مینیمال رفتار کرد. آنها را پیدا کرده و مینیمال کنید. اگر می توانید، به خانه کوچک تری نقل مکان کنید. اگر شما خانه تان را از اسباب غیرضروری خالی کنید، به این نتیجه خواهید رسید که دیگر نیازی به آن فضای بزرگ ندارید. اگر می توانید در یک خانه کوچک تر با رضایت و شادی زندگی کنید، این نه تنها کم هزینه تر خواهد بود، بلکه آسان تر و قابل کنترل تر نیز می شود و در عین حال به ساده سازی زندگی کمک بسیاری می کند.
"کافی" را برای خود مشخص کنید. جامعه متریالیست امروز ما براساس بیشتر و بیشتر خواستن بنا شده است و هیچ پایانی برای این خواستن ها دیده نمی شود. البته، شما می توانید آخرین مدل دستگاه های الکترونیکی را بگیرید و لباس ها و کفش های بیشتری داشته باشید. اما آیا با داشتن اینها شم

منبع :http://www.onlinepsychologist.blogfa.com/post/99
11 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
حسين ي حسين ي بسیار عالی... ممنون
8 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب