اولین سال در زندگی متاهلی- هایپرکلابز

راحله ... 7 سال پیش
 اولین سال در زندگی متاهلی- هایپرکلابز هایپرکلابز :

اولین سال در زندگی متاهلی اولین سال ازدواج یکی از سخت ترین سال های زندگی هر یک از زوجین جوان به شمار می رود. امتزاج و ترکیب دو نفر با دو خانواده و دو فرهنگ متفاوت، خواسته یا ناخواسته با تعارضات و اختلافاتی توام خواهد بود.

لذا مجموعه ای از مشکلات رایج وجود دارد که تقریبا همه زوجین با آن مواجه خواهند شد. بحث و گفتگو در رابطه با این مسایل(در روزهای اول ازدواج) می تواند در حفظ آرامش زندگی زناشویی و گذار از این مرحله سخت موثر باشد.
این مشکلات به ترتیب عبارتند از:
تقسیم نقش ها
بسیاری از زوجین قبل از ازدواج سعی نمی کنند با یکدیگر به بحث و گفتگو نشسته و مشخص کنند که در خانه و بعد از ازدواج هر یک باید چه مسئولیت هایی را بر عهده بگیرند. این مشکل علی الخصوص در زندگی هایی مشاهده می گردد که زن و شوهر هر دو شاغل بوده و هر دو به یک اندازه دارای مسئولیت ها و نقش های اجتماعی هستند. به طور طبیعی در خانواده های سنتی و در ازدواج هایی که زن خانه دار بوده و یا شغل نیمه وقت دارد، بیشتر مسئولیت ها و اقدامات مربوط به داخل خانه، خود به خود و به طور خودکار بر دوش زن محول می شود ولی در خانواده هایی که زمان خروج از منزل و ورود به خانه زن و مرد با یکدیگر همزمان است مسلما اگر تقسیم مسئولیتی در مورد وظایف زن و مرد صورت نگیرد، این مساله می تواند بسیار اختلاف زا شود. این که چه کسی آشپزی کند؟ چه کسی قبض ها را بپردازد؟ مسئولیت های خانه چگونه تقسیم شوند؟ و ... همه موضوعاتی است که به طور دقیق باید مورد بررسی و سپس به حل و فصل آن پرداخت.
پول یکی از مهم ترین و اساسی ترین موضوعاتی است که زندگی زناشویی
را به چالش می کشد. گفتگو کردن در مورد اولویت بندی های مالی و ایجاد
یک طرح و برنامه ریزی کلی در زمینه طریقه خرج کردن پول می تواند تا حد
زیادی از بروز مشکلات و اختلافات جلوگیری کند
پول یکی از مهم ترین و اساسی ترین موضوعاتی است که زندگی زناشویی را به چالش می کشد. گفتگو کردن در مورد اولویت بندی های مالی و ایجاد یک طرح و برنامه ریزی کلی در زمینه طریقه خرج کردن پول می تواند تا حد زیادی از بروز مشکلات و اختلافات جلوگیری کند. لازم است که شما و همسرتان هزینه های سنگین زندگی و همچنین هزینه های شخصی تان را کاملا مشخص کنید. سپس تعیین کنید که هزینه های هر یک از این موارد به طور جداگانه کنار گذاشته می شود و یا اینکه به طور کلی هر ماه مبلغی را برای این نوع هزینه ها کنار خواهید گذاشت؟
مشخص کنید که آیا علت اختلافتان در زمینه های مالی مربوط به زمانی است که یکی از زوجین تصمیم به خریدی خاص دارد ولی دیگر با این مساله مخالفت می کند؟
لذا مسئولیت های زن و مرد جهت اداره امور مالی باید مشخص شود و حتی حیطه قدرت آن ها جهت مخارج، خریدهای جزی و کلی و اسناد مالکیتی که بعدها به دست خواهد آمد تعیین شود.
رابطه زناشویی
بعد از مسایل مالی، رابطه زناشویی یکی از مشکل سازترین مسایلی است که زوجین ممکن است با آن مواجه شوند. برای بسیاری از زن و شوهر های تازه، اولین ارتباطات زناشویی بسیار پراسترس و تنش زا خواهد بود. از جمله عوامل این مساله گاه وجود اطلاعات ناکافی و حتی نادرستی است که از گوشه و کنار در اختیار افراد قرار می گیرد لذا باورها و انتظارات نادرستی در این زمینه در ذهن آن ها شکل بسته و باعث بروز استرس در آن ها می گردد. این در حالیست که داشتن یک گفتگو و مذاکره باز و روشن در مورد نیازها و رجحان ها می تواند تا حد زیادی در رفع این گونه مشکلات کارساز باشد. یک رابط زناشویی نابسنده می تواند بر تمام جنبه های زندگی مشترک سایه افکند.
وارد شدن در بحث ها و مناظرات آرام، کمک گرفتن از همسر و حتی عبور از کنار برخی از مشکلات و اختلاف نظرات می تواند در حل و فصل اختلافات و تنش ها
با خانواده همسر موثر باشد
فرزند دار شدن
اکثر زوجین در اوایل ازدواج بحثها و گفتگوهای سطحی و ناقصی در مورد فرزند دار شدن با یکدیگر می کنند. این در حالیست که زوجین از همان روزهای اول ازدواج باید بدانند که توقع و خواسته همسرشان در این زمینه چیست؟ یعنی توقع چند فرزند دارند؟ قصد دارند چه مدت را صبر کنند و سپس صاحب فرزند شوند؟ آیا ممکن است برای یکی از زوجین مسایل شغلی و پیشرفت های حرفه ای مهم تر از فرزند دار شدن باشد؟ آرزو دارند چه نوع والدینی باشند؟ حتی در صورتی که هر دو زوجین در مورد چگونگی فرزند دار شدن توافق کافی را داشته باشند، اما باز هم بسیاری از تصمیم گیری هاست که می تواند باعث ایجاد اختلال در زندگی زناشویی شود.
خویشاوندان همسر
وقتی ما ازدواج می کنیم نه تنها از لحاظ قانونی در زندگی همسرمان رسمیت می یابیم بلکه تبدیل به عضوی جدید در خانواده وی می شویم. از یک طرف گسترده شدن خویشان و اقوام سیستم حمایتی بسیار وسیعی را برای ما به ارمغان می آورد اما از طرف دیگر همین گسترش می تواند عامل بسیاری از استرس ها و اضطراب ها گردد به خصوص اگر عروس یاداماد جدید از جانب یکی از اقوام نزدیک(خصوصا یکی از والدین) پذیرفته نشده و نتواند رابطه ای خوب با وی برقرار کند.
برخی از والدین به سختی می توانند ازدواج فرزندشان را قبول کنند و همین عدم پذیرش کامل می تواند در نخستین سال های ازدواج عامل اختلافات و درگیری های بسیاری گردد. وارد شدن در بحث ها و مناظرات آرام، کمک گرفتن از همسر و حتی عبور از کنار برخی از این مشکلات و اختلاف نظرات می تواند در حل و فصل این اختلافات و تنش ها موثر باشد.
امید که سال اول ازدواج تان سرشار از خاطرات شاد باشد.

منبع :http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=154335

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب