چند راه ساده براي نگهداري غذا و مواد غذايي- هایپرکلابز

  چند راه ساده براي نگهداري غذا و مواد غذايي- هایپرکلابز هایپرکلابز :

نگهداري غذا و مواد غذايي در منزل ميتواند مشكلات خاص خود را به وجود آورد و انواع مختلف مواد غذايي نيازهاي متفاوت نگهداري را براي محافظت از نفوذ و پيشرفت باكتري‌ها دارند.
در اينجا نكات مفيد و مهمي را ذكر مي‌كنيم تا در جهت حفاظت از سلامت خود و خانواده مفيد‌ واقع‌شوند.

نگهداري سبزيجات
1- سبزيجات را بايد در يخچال نگهداري كرد. سيب زميني، پياز و سير را در جاي خنك، تاريك و با تهويه هوا نگهداريد اما لازم نيست كه در يخچال نگهداري شوند. اگر گوجه فرنگي در يخچال نگهداري نشود طعم بهتري خواهد داشت. گوجه فرنگي بريده شده بايد در يخچال نگهداري شود.
2- سبزيجات را در قسمت جا ميوه‌اي در كيسه‌هاي پلاستيكي نگهداريد تا از دست رفتن رطوبت و ارزشهاي غذايي آنها جلوگيري كرده باشيد. اما بادنجان و فلفل دلمه بايد در جا ميوه‌اي نگهداري شوند زيرا درون كيسه‌هاي پلاستيكي عرق مي‌كنند پس بايد بيرون از كيسه در جا ميوه‌اي نگهداشت. قارچ‌ها را درون يك پاكت كاغذي بگذاريد و بعد در داخل جا ميوه‌اي قرار دهيد.

نگهداري ميوه‌ها
1- سيب و توت هميشه بايد در يخچال نگهداري شوند تا حداكثر تردي و تازگي خود را حفظ نمايند. ميوه‌هاي تابستاني و صيفي جات (هندوانه، خربزه، طالبي ) بايد درجاي گرم نگهداري شوند تا برسند سپس داخل يخچال گذاشته شوند. انگور و ميوه‌ه ايي كه هنوز كال هستند و خوب نرسيده‌اند ميتوانند درون كاسه يا ظرف ميوه داخل آشپزخانه بمانند تا برسند.
2- مركبات در دماي اتاق خوب مي‌مانند مگر اينكه هواي خيلي گرم باشد كه در اين صورت ميتوانند آنها را داخل يخچال نگهداري نماييد.
موزها را بايد در اتاق با هواي خشك نگهداري كنيد. ممكن است در صورت نگهداري در يخچال پوست موز سياه شود (البته قسمت گوشتي موز هنوز هم خوب و سالم است)نگهداري محصولات لبني
1- هميشه تاريخ انقضا لبنيات را چك كنكيد مخصوصا شير. هرگز شيري را كه 2 تا 3 روز از تاريخ مصرفش گذشته نخريد. بطور كلي شير قبل از تاريخ انقضا شروع به بوي بد دادن مي‌كند حتي اگر شما در يخچال آن را نگهداري كنيد.
نگهداري غذاي منجمد شده
مواد غذايي را در ظرف در بسته منجمد كنيد و اگر از فروشگاه مواد غذايي منجمد شده تهيه مي‌نماييد آنها را داخل ظروف در دار و در بسته نگهداريد تا به منزل برسيد. اگر يخ آنها در راه باز شد آن را در يخچال معمولي دوباره منجمد كنيد. تكه‌هاي بزرگ يخ غشاء سلولي مواد غذايي باز شده را فرم داده ولي به مواد غذايي مفيد آن اجازه خارج شدن را مي دهد.
غذاي منجمد را منجمد حفظ كنيد تا كيفيت آنها حفظ شود زيرا وقتي كه يخ مواد غذايي باز مي‌شود باكتري‌ها شروع به فعاليت‌مي‌كنند.

نگهداري محصولات گوشتي
1- گوشت تازه، مرغ و ماهي هميشه با خود مقداري باكتري به همراه دارند، بنابراين غذا بايد هميشه در جاي سرد نگهداري شوند. سرعت رشد باكتري در يخچال آهسته مي‌گردد ولي در دماي اتاق اين سرعت افزايش مي‌يابد. پختن گوشت اين باكتري‌ها را نابود مي‌كند. گوشت، ماهي (غذاهاي دريايي ) و مرغ را در قسمت جاگوشتي يخچال نگهداريد.
مراقب باشيد كه مواد غذايي و محصولات گوشتي خام در تماس با ديگر مواد غذايي درون يخچال نباشند. آنها بايد در انتهاي‌ترين قسمت يخچال نگهداري شوند تا آبي كه از بسته‌بندي اين مواد گوشتي مي‌چكد ديگر مواد غذايي يخچال را آلوده نكند.
2- اطمينان حاصل نماييد كه ماهي يا ديگر گوشت‌هاي دريايي خوب بسته بندي شده‌اند و هر چه سريعتر هم استفاده مي‌شوند. اگر پس از دو روز استفاده نكرديد آنها را دور بريزيد و استفاده نكنيد.
3- اگر قصد منجمد كردن گوشت – گوشتهاي دريايي يا مرغ را داريد آنها را با بسته‌بندي مخصوص فريزري خريده و سپس به محض خريدن آنها را به منزل آورده و هر چه زودتر آنها را منجمد نماييد. تخم‌مرغ‌ها را نيز در يخچال و ترجيحا با كارتون مخصوص خودشان نگهداريد زيرا اين كار علاوه بر جلوگيري از فاسد شدن تخم مرغ از دست دادن آب و رطوبت تخم مرغ از طريق پوسته آن جلوگيري خواهد كرد.

نگهداري ديگر محصولات مواد غذايي
اجازه ندهيد غذاي حيوانات خانگي با غذاي شما تماس پيدا كنند. مواد غذايي انباري (غذاهاي كنسروشده ) بايد در جاي تاريك مانند كمد يا كابينت يا انباري نگهداري شود.
روغن ها را دور از نور مستقيم نگهداريد.

ايمني غذايي از ديدگاه سازمان خواربار جهاني
در كشورهاي صنعتي ساليانه تا 30% مردم دچار بيماريهاي ناشي از غذا مي‌شوند.
سالانه 70% از حدود 5/1 ميليون مورد اسهال در جهان به علت آلودگي بيولوژيك در غذاها ايجاد‌مي‌شوند.
غذاهاي آماده نقش اساسي در اپيدميولوژي وبا و ساير اشكال اسهال اپيدميك كه باعث سوء تغذيه مي‌شوند را دارند.
بروز بيماريهاي وابسته به غذا ممكن است 300 تا 350 برابر بيشتر از تعداد موارد گزارش شده در جهان باشد.
استفاده بيش از حد از آنتي بيوتيكها منجر به پيدايش گونه‌هاي مقاوم باكتريها شده است. عوامل ايجاد كننده اين حالت شامل مصرف زياد آنتي‌بيوتيكها در احشام، تجويز بيش از حد توسط پزشكان و استفاده نامناسب توسط بيماران مي‌باشد.

ساير تصاوير

  چند راه ساده براي نگهداري غذا و مواد غذايي- هایپرکلابز
منبع :http://www.pardad.ir
1 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
اميد ***** اميد ***** ممنون لايك شد.
10 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب