بهداشت حمام- هایپرکلابز

بهداشت حمام- هایپرکلابز هایپرکلابز :

حمام مکان مناسبي براي رفع خستگي و پاکيزگي جسم و البته تعديل دماي بدن خصوصا در گرماي تابستان است، اما ‌آيا تا به حال به اين موضوع فکر کرده‌ ايد که عدم توجه کافي به رعايت بهداشت و پاکيزگي محيط حمام ممکن است اين مکان آرام بخش را به محلي مملو از آلودگي ‌ها تبديل کند؟

آلودگي حمام موجب گسترش باکتري‌ ها و قارچ‌ ها از داخل حمام به محيط خانه مي‌ شود. با توجه به اين که اکثر حمام ‌هاي خانگي مکاني مشترک براي افراد خانواده هستند و خصوصا در روزهاي گرم سال تقريبا هر روز استفاده مي ‌شوند، بنابراين رطوبت بالا و تهويه نامناسب مي‌ تواند عوامل مهمي براي رشد باکتري‌ ها و قارچ ‌ها در حمام به شمار ‌آيد.

ميکروب ‌هاي سمج

باکتري‌ ها و قارچ‌ هايي که در محيط تاريک و مرطوب حمام رشد مي‌ کنند نسبت به حرارت، آب داغ و حتي برخي شوينده ‌ها مقاوم هستند و ديرتر از ساير ميکروب‌ ها از بين مي‌ روند. بر اين اساس اگر پس از هر استحمام حمام خشک نشود و همچنان مرطوب بماند، اين ميکروارگانيسم‌ ها خصوصا بين کاشي‌ ها رشد کرده و بسياري از بيماري ‌هاي قارچي، پوستي و حتي چشمي را به انسان منتقل مي ‌کنند. از اين رو سوزش چشم، لک، زخم پوست سر و بدن، زگيل کف پا، بيماري‌ هاي قارچي انگشتان، گردن و کشاله ران همگي از جمله مشکلاتي هستند که از حمام غيربهداشتي منتقل مي ‌شوند. در اين ميان زگيل، کورک و زخم عوارضي هستند که به راحتي به اعضاي خانواده منتقل مي ‌شود.

بنابراين، توصيه مي‌ شود پس از هر استحمام تهويه به مدت 2 ساعت روشن نگه داشته شود تا حمام کاملا خشک شود. در صورتي هم که حمام پنجره ‌اي جهت تابش نور و تهويه نداشته باشد لازم است چراغ آن به عنوان نور مصنوعي براي مدتي روشن بماند تا از رشد ميکروب ‌ها و قارچ ‌ها پيشگيري شود.

از آن جايي که متخصصان، نور مستقيم خورشيد را عاملي براي ضدعفوني کردن اشيا و محيط مي‌ دانند لازم است همواره وسايل داخل حمام پس از استحمام از جمله ليف، کيسه و حوله کاملا شسته و در مقابل نور آفتاب قرار گيرند.

صابون ‌هاي ناقل انگل

بد نيست بدانيد صابون ‌هاي جامد و ليف ‌ها از جمله وسايلي هستند که ميکروب ‌ها به راحتي به آن ها منتقل شده و در سطح آن ها باقي مي ‌مانند و گاهي نيز ديده شده که صابون ‌هاي جامد ناقل تخم انگل به افراد هستند.

بهتر است به جاي صابون جامد از نوع مايع و از شامپو بدن استفاده کنيد. از طرفي حوله ي مرطوب هم مي‌ تواند مناسب‌ ترين مکان براي رشد ميکروب ‌ها و قارچ ‌ها باشد و سبب بروز اگزما و آلرژي ‌هاي دردسرساز پوستي شود.

بنابراين از انداختن حوله مرطوب به داخل سبد لباس ‌هاي چرک اجتناب کنيد.
پرده حمام

از همه بدتر عادت غلطي است که برخي افراد مسواک ‌هاي خود را درون ليوان در حمام قرار مي ‌دهند. اين کار غير بهداشتي است و مي ‌تواند موجب انتقال ميکروب‌ ها از سطوح اطراف به ساير مسواک ‌ها و در نهايت زمينه ‌ساز بروز عفونت‌ هاي دهان و دندان و آفت ‌هاي ناحيه دهاني شود. از اين رو بهتر است که مسواک در جايي خشک مانند آشپزخانه نگهداري شود.

پرده هاي بدبو

در چند سال اخير پرده ‌هاي نايلوني رنگارنگ و مدرني در بازار عرضه مي‌ شوند که بيشتر افراد به دليل زيبايي و براي تنوع بيشتر، آن ها را خريده و در حمام خود استفاده مي ‌کنند ولي به گفته ي محققان اين پرده‌ هاي جديد داراي مواد شيميايي اي هستند که با گرم شدن فضاي حمام از آن ها بوي خاص و غيرسالمي به مشام مي ‌رسد که اغلب ما با اين بوها آشنايي داريم. اين بوها اثرات مخربي برسلامت افراد داشته و در کوتاه مدت منجر به سردرد و تهوع و در دراز مدت مي ‌تواند به بافت کبد، سيستم تنفسي، عصبي و توليد مثلي صدمه وارد کنند.

منبع :http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=132252

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب