آشنایی با گیاه دراسنا پرچمی- هایپرکلابز

مجید صفری 6 سال پیش
آشنایی با گیاه دراسنا پرچمی- هایپرکلابز هایپرکلابز :

گیاه آپارتمانی دراسنا پرچمی
نام علمی: Dracaena marginata
نام انگلیسی: Dragon Tree / Marginate Dracaena / Madagascar dragon tree
نام فارسی اصیل: شیان (اشاره به شیره ی خشک شده گیاه که شبیه سر اژدهاست) خون سیاوشان
دراسنا پرچمی
گیاهی است زینتی و عمومی در اکثر منازل، دارای گونه های زیاد، متعلق به خانواده «لیلیاسه» و زادگاهش آفریقای استوائی، در هوای آزاد و زادگاهش به درخت تنومندی تبدیل می شود. سریع الرشد است و نگهداری آن ساده، برگ ها بلند کشیده و مانند نخل، با حذف جوانه انتهایی دو یا سه شاخه جدید در محل قطع شروع به رشد نموده و منظره جالبی به گیاه می دهد، گیاهان جوان برای کاشت گروهی بسیار مناسب هستند، نسبت به عوامل نامساعد جوی و محیطی تا حدودی مقاوم هستند، ولی بهتر است در نور کافی نگهداری گردند.
نیازها:
نور: در نور کافی نگهداری کنید، ولی مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید، اگر هوا تاریک باشد برگ رنگ خود را از دست می دهد.
دما: بهترین درجه حرارت در زمستان 16 درجه و مقاوم تا 13 درجه و در تابستان حداکثر 24 درجه سانتیگراد است.
آبیاری: نسبت به خشکی حساس است، دو بار در هفته در تابستان و یک بار در هفته در زمستان آبیاری کنید، مواظب باشید زهکش همیشه باز باشد تا از باتلاقی شدن خاک جلوگیری کند.
رطوبت: در تابستان 2 تا 3 بار و در زمستان هفته ای یکبار غبارپاشی کنید، اگر درجه حرارت پائین 13 درجه است، از غبارپاشی خودداری کنید.
تغذیه :در فصل های رشد(بهار و تابستان) گیاه را با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب های مخصوص گل های زینتی هر دو هفته یکبار تغذیه کنید.
خاک مناسب: پیت و لوم بهترین خاک است.
تعویض گلدان:هر سال در بهار گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید، در صورت عدم امکان به تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو و غنی اکتفا کنید.
تمیز نمودن برگ ها: با پارچه یا اسفنج مرطوب برگ ها را تمیز کنید،استفاده از مواد براق کننده شیمیایی باعث مسدود شدن روزنه ها و در نتیجه کند شدن رشد گیاه میشود.
تکثیر:گرفتن قلمه از شاخه های مسن در اواخر زمستان، ساقه ها را به طور افقی در شن قرار دهید، کاشت بذر در دمای 30 درجه در بهار، خوابانیدن شاخه ها در بهار.

عوارض و درمان:
زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگ ها و ساقه های گیاه مشاهده می شود: عامل آن حشره آفت است، هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید، گلدان را از مجاورت گیاهان دیگر دور کنید.
برگ ها زرد رنگ و پوسیده اند، ریشه در حال پوسیدن و گیاه خود را انداخته است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود، سپس آبیاری نمایید، زهکش را بازدید کنید.
برگ ها تغییر رنگ داده و لکه های قهوه ای روی آنها مشاهده می شود: عامل آن حشره آفت است، هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.
حاشیه برگ های پائین زرد، نوک آنها قهوه ای شده است و سقوط می کنند: گیاه خیلی تشنه است، گلدان را برای مدت 15 دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید، آبیاری را تنظیم کنید.
برگ ها کمرنگ شده و می ریزند: هوا خیلی گرم و خشک است، گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید، هفته ای سه بار در تابستان غبارپاشی کنید، گیاه را در معرض کوران قرار ندهید.
لکه های سوخته قهوه ای روی برگ ها مشاهده می شود: در آفتاب غبارپاشی نکنید، قطرات آب در عبور دادن نور خورشید مانند ذره بین عمل می کنند.
ساقه از بالا شروع به پوسیدن نموده و برگ ها هم شروع به ریزش نموده اند: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.
برگ ها رنگ خود را از دست داده اند: نور کافی نیست، گیاه را به محل روشن تری ببرید،موظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.
برگ های جدید ریز هستند و رشد گیاه کند شده است: احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، هر دو هفته یکبار طبق دستور عمل کنید.
برگ ها زرد و تار عنکبوت زیر آنها مشاهده می شوند: کنه ریز قرمز عامل آن است، هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید، غبار پاشی در کاهش آفت موثر است.
*اگر چه این گیاه در سایه مقاومت خوبی از خودش نشان می دهد، ولی در نور کافی نوار قهوه ای رنگ حاشیه برگ ها بهتر نمایان می گردند.

منبع :http://www.akairan.com/maghalat-persia/baghbani/Dr...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب