کاشت و پرورش گیاه بادرنجبویه- هایپرکلابز

زهرا نصیری 8 سال پیش
کاشت و پرورش گیاه بادرنجبویه- هایپرکلابز هایپرکلابز :

گیاه بادرنجبویه ( به انگلیسی Lemon balm)

بادرنجبویه یک گیاه شیرین و معطر از خانواده نعناع است. از گیاه بادرنجبویه به عنوان چاشنی استفاده می شود، همچنین این گیاه در برخی از نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرد. از گیاه بادرنجبویه در طول تاریخ به عنوان یک گیاه دارویی استفاده می شده است. بادرنجبویه تا ارتفاع 60 سانتی متر رشد می کند و در آخر تابستان گل های کوچک دو لبه ای در این گیاه به وجود می آید. برگ های گیاه بادرنجبویه عطر و بوی دلپذیری منتشر می کنند.

گیاه بادرنجبویه بومی آمریکا است. گیاه بادرنجبویه از طریق بذر به آسانی در زمین قابل کاشت است. در هر گرم، حدود 2000 بذر بادرنجبویه وجود دارد.

کاشت و پرورش گیاه بادرنجبویه

بادرنجبویه به صورت انبوه رشد می کند و از طریق دانه گسترش می یابد. در مناطق معتدل، در اواخر زمستان ساقه گیاه از رشد باز می ماند و دوباره در فصل بهار شروع به رشد می کند. در شرایط ایده آل این گیاه به فراوانی رشد می کند و بذر زیادی هم تولید می کند. گیاه بادرنجبویه در شرایط مناسب تا حدی رشد می کند که حتی ممکن است به یک مزاحم در باغ تبدیل شود.

ارتفاع بوته بادرنجبویه :

بادرنجبویه معمولا به ارتفاع 30 تا 45 سانتی متر رشد می کند.

فاصله بین گیاهان بادرنجبویه :

بذرهای گیاهان بادرنجبویه باید در فاصله 30 تا 38 سانتی متری از هم کاشته شوند.

PH مناسب برای پرورش بادرنجبویه:

بادرنجبویه در PH گسترده ای بین 5/6 (اسیدی) تا 9 (به شدت قلیایی) قادر به رشد است ولی بهترین PH برای رشد بادرنجبویه 6 تا 7/5 می باشد.

تکثیر بادرنجبویه :

بادرنجبویه از دانه رشد می کند. بهتر است شش تا هشت هفته قبل از آخرین سرما در خانه کاشته شود و بعد از رفع سرما به خارج از خانه در زمین منتقل شود.

گیاه بادرنجبویه هم در خارج از خانه و هم در گلدان و هم به صورت هیدروپونیک قادر به رشد است.

کاشت و پرورش گیاه بادرنجبویه- هایپرکلابزمدت زمان جوانه زنی بذر بادرنجبویه:

بذر بادرنجبویه بعد از گذشت 12 تا 21 روز جوانه می زند.

خاک مناسب برای کاشت بادرنجبویه:

گیاه بادرنجبویه خاک حاصلخیز با زهکشی خوب را ترجیح می دهد. خاک های رسی یا لوم شنی برای کاشت بادرنجبویه مناسب هستند.

مدت زمان رشد و باردهی بادرنجبویه:

رشد شاخه های بادرنجبویه به مدت 6 هفته به پایان می رسد ولی این شاخه ها بعد از 5 هفته هم قابل فروش هستند.

نور خورشید و روشنایی مورد نیاز برای رشد بادرنجبویه:

بادرنجبویه در صورتی که در خارج از خانه کاشته شود آفتاب کامل را ترجیح می دهد، اما سایه جزیی را هم تحمل می کند. در مناطق با آب و هوای خشک، بادرنجبویه در سایه جزیی بهتر رشد می کند. زمانی که گیاه بادرنجبویه در خانه کاشته شود باید زیر لامپ های فلورسنتی استاندارد قرار داده شوند. گیاه بادرنجبویه در زیر لامپ های فلورسنتی فشرده نیز عملکرد خوبی دارد، همچنین لامپ های متال هالید سدیم فشار بالا نیز برای رشد این گیاه مناسب هستند. لامپ های فلورسنتی استاندارد باید در فاصله 5 تا 10 سانتی متری گیاه قرار بگیرند. لامپ های فلورسنت فشرده باید در فاصله 30 تا 40 سانتی متری از گیاه باشند و لامپ های متال هالید سدیم فشار بالا باید 60 تا 120 سانتی متر از گیاه فاصله داشته باشند (فاصله بین لامپ و گیاه بستگی به قدرت توان لامپ دارد).

آب مورد نیاز برای گیاه بادرنجبویه:

خاک باید به طور منظم مرطوب باشد و نباید اجازه داد بین آبیاری ها، خاک خشک شود. آبیاری باید در یک برنامه منظم انجام شود، ولی باید مراقب بود که خاک بیش از حد خیس نشود.

آفات و بیماری های بادرنجبویه :

بادرنجبویه مستعد ابتلا به مگس سفید، کنه های عنکبوتی و کپک پودری می باشد.

نکات ویژه در مورد بادرنجبویه:

بادرنجبویه ممکن است در بعضی از مناطق به عنوان علف هرز یا گیاه مهاجم شناخته شود. بادرنجبویه قادر به تحمل خشکی است. این گیاه جذب کننده زنبورها، پروانه ها و پرندگان است و شکوفه های معطری دارد.

بادرنجبویه با تولید دانه هایش می تواند در سال های بعد از کاشت نیز رشد کند، اگر شما نمی خواهید که بادرنجبویه در سال بعد رشد کند باید گل های آن را بچینید.

ساير تصاوير

کاشت و پرورش گیاه بادرنجبویه- هایپرکلابز
منبع :http://www.bazram.com/how-grow-lemon-balm

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب