گیاه شگفت انگیز سیب دریاچه _ هایپرکلابز- هایپرکلابز

ندا نظام ابادی 5 سال پیش
گیاه شگفت انگیز سیب دریاچه _ هایپرکلابز- هایپرکلابز هایپرکلابز :


"سیب دریاچه" یا "سیب تمساح" گیاهی درختی و مخصوص نواحی گرمسیری از خانواده ی آنوناسه می باشد. از گیاهان این جنس می توان سورسوپ و چریمویا را نام برد. سیب دریاچه بومی آمریکای مرکزی و جنوبی و غرب آفریقا است. این گیاهان معمولاً در نیزارها و زمین های باتلاقی می رویند. و نسبت به آبهای شور مقاوم هستند اما در خاک های خشک قادر به رشد نمی باشند.

خصوصیات گیاهشناسی:
سیب دریاچه درختی به ارتفاع 10 تا 12 متر با تنه ای نازک و بلند به رنگ خاکستری است که گاهی به صورت انبوه نیز رشد می کند. برگ ها تخم مرغی شکل تا دوکی شکل، به طول 8 تا 15 سانتیمتر و پهنای 4 تا 6 سانتیمتر، با نوکی تیز و رگبرگ میانی برجسته می باشد. سطح رویی برگ ها به رنگ سبز تیره تا روشن است. میوه ها دوکی شکل تا کروی شکل و در اندازه های سیب یا بزرگتر هستند. این میوه ها حدود 7 تا 15 سانتیمتر طول و بیش از 9 سانتیمتر نیز قطر دارند. میوه ها زمانی که به رنگ سبز یا زرد و رسیده هستند، ریزش می کنند. با ریزش میوه ها در آب و رفتن به محل جدید، تکثیر آن در مکان های استقرار جدید صورت می گیرد. این میوه ها غذای تعدادی از حیوانات نظیر گراز وحشی است. میوه دهی این درختان حدود دو سال پس از کشت آغاز می شود. هر میوه حاوی حدود 100 عدد یا تعداد بیشتری بذر کدویی شکل است. این بذور حدود یک سانتیمتر طول دارند. برخلاف بسیاری از گونه های جنس آنونا، پالپ میوه های این گیاه در زمان رسیدن به رنگ زرد یا نارنجی در می آید. این گیاهان دارای ساقه های زیرزمینی بسیار مقاومی نسبت به سایر گونه های آنونا می باشند. گل ها به رنگ زرد و دارای نقش هایی به رنگ قرمز در داخل و خارج گل می باشند. این گل ها نیمه مشخص، گوشتی و ضخیم، منفرد و قرار گرفته روی ساقه ای قوی هستند. گل های این گیاهان می توانند به صورت تک جنس یا دوجنس باشند. یعنی گل های نر و ماده می توانند روی پایه های متفاوت و یا روی یک پایه ی مشترک قرار داشته باشند. زمان گلدهی آنها در فصل بهار است.

شرایط محیط رشد:
درخت سیب دریاچه همانطوری که از اسمش مشخص است می تواند در شرایط غرقابی و سیلابی رشد کند. همچنین نسبت به آب های شور نیز مقاوم است.
سرما را تحمل نمی کند. حداقل دمای قابل تحمل برای آن حدود 32 درجه فارنهایت است.
نسبت به خاک های خشک بسیار حساس است و در این شرایط نمی تواند رشد کند. خاک بستر این گیاهان باید بسیار مرطوب و حاوی ترکیبات آلی و معدنی باشد.
از نظر سرعت رشد نیز گیاهی سریع الرشد تا متوسط رشد می باشد.
از نظر نیاز نوری نیز مکان هایی با آفتاب کامل تا نیمه سایه را می پسندد.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب