روش کاشت و پرورش گل کلم در منزل - هایپرکلابز

ندا نظام ابادی 4 سال پیش
روش کاشت و پرورش گل کلم در منزل - هایپرکلابز هایپرکلابز :

بسیاری از مردم از این که بخواهند گل کلم بکارند می‌ترسند، برای این که فکر می‌کنند که بدقلق است، یا محصولی است که تنها کشاورزان باتجربه می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

با وجود اینکه پرورش دادن آن به نسبت برخی دیگر از محصولات خانواده کلم مشکل‌تر است، اما اگر از راهنمایی‌های موجود در این مقاله استفاده کنید، می‌توانید گل‌های ترد و خوش‌طعم این سبزی لذیذ را برداشت کنید.

در مورد این گیاه:

برخلاف بروکلی، در هر گیاه گل کلم فقط یک سر تولید می‌شود که به آن "دلمه" می‌گویند. سر بسیاری از گونه‌های آن، برای داشتن بهترین رنگ سفید و بوی خوب، باید سفید شوند، البته گونه‌هایی وجود دارند که سرهای به رنگ نارنجی، سبز، و یا ارغوانی تولید می‌کنند که نیازی به سفید شدن ندارند و کشت کردن آن‌ها کمی راحت‌تر است.

برای تولید یک گل کلم خوب، باید به خاطر داشته باشید که تنش‌هایی همانند دمای خیلی بالا و یا خیلی پایین، و یا تنش‌های مربوط به آب و یا مواد غذایی، می‌تواند منجر به ایجاد گل کلم‌های بدشکل شود. پس خیلی اهمیت دارد که بهترین شرایط رشد را در اختیار گل کلم‌ها قرار دهید.

اسنو کراون (تاج برفی = Snow Crown) و اسنوبال (گلوله برف = Snowball) دو نژاد محبوب گل کلم هستند، که پس از 50 تا 60 روز محصول تولید می‌کنند. هر دو آن‌ها گونه‌های سفید هستند که در برابر گرما مقاوم بوده و به همین دلیل در مناطق جنوبی نیز قابل کشت هستند.

پرپل هد (سر ارغوانی = Purple Head) یک گونه غیرمعمول گل کلم است که به سفید کردن نیازی ندارد. گل آن بین 80 تا 85 روز رسیده و واقعاً ارغوانی است. زمانی که آن را می‌پزید رنگ آن به سبز تغییر می‌کند و یک گونه جالب برای ترشی و فریز کردن است.


انتخاب محل کاشت:

یک نقطه که آفتاب کامل دریافت می‌کند و PH آن بین 6.5 و 7 است انتخاب کنید. با نرم کردن خاک به وسیله یک چنگک باغبانی و یا بیلچه به عمق حدود 30 تا 40 سانتی‌متر، بستر کشت را آماده کنید و سپس بین 5 تا 10 سانتی‌متر کود آلی کشاورزی به آن اضافه کنید.


دستورالعمل‌های کاشت:

برای برداشت محصول در بهار، پنج الی شش هفته قبل از آخرین یخ‌بندان بهاری، دانه‌ها را در داخل خانه بکارید. نهال‌های قوی شده را دو هفته قبل از آخرین تاریخ یخ‌بندان به باغچه منتقل کنید.

برای برداشت محصول در پاییز، حدود 75 روز قبل از اولین یخ‌بندان پاییزی کاشت دانه‌ها را شروع کنید، و قبل از اینکه آن‌ها را در باغچه بکارید، مدتی در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید تا برای انتقال آماده شوند.

دمای ایده‌آل روزانه برای گیاه گل کلم حدود 15 درجه سانتی‌گراد است، بنابراین کشاورزان در نقاط مختلف کشور ممکن است به این نتیجه برسند که کشت این گیاه در دمای خنک پاییزی بهترین نتیجه را می‌دهد. در مناطقی که زمستان معتدل دارند، می‌توان گل کلم را برای برداشت زمستانی نیز کشت کرد.
دانه‌ها را به عمق نیم سانتی‌متر در گلدان بکارید. نهال‌ها را با فاصله‌ 45 تا 60 سانتی‌متری از هم در زمین بکارید.


مراقبت :

در اطراف گیاه گل کلم خود، کود گیاهی بریزید و همیشه خاک آن را مرطوب نگه‌دارید. استفاده از پوشش‌های محافظ می‌تواند برای دور نگه‌داشتن آفت‌هایی همانند کرم کلم، سوسک ککی، و بید کلم مفید باشد.

زمانی که گل‌های در حال رشد به اندازه یک تخم‌مرغ هستند، با جمع کردن برگ‌ها به شکلی آزاد بر روی گل و بستن آن‌ها با یک کش و یا نوار، کار سفیدکاری گل کلم را آغاز کنید.

مطمئن شوید که فضای کافی برای رشد گل را باقی گذاشته‌اید. این کار کمی محافظت برابر سرمازدگی خفیف برای محصولات پاییزی نیز فراهم خواهد کرد.


برداشت:

زمانی که عرض گل‌ها حدود 15 سانتی‌متر و یا بیشتر است (بعضی از گونه‌ها گل‌های بزرگ‌تری تولید می‌کنند)، و قبل از اینکه دلمه‌های گل شروع به از هم باز شدن کنند (که معمولاً یک یا دو هفته بعد از تشکیل گل‌ها است) کار برداشت را انجام دهید. گل‌ها را از پایه، و با حدود 2 تا 5 سانتی‌متر از ساقه، ببرید.
گل کلم‌ها را می‌توانید در کیسه‌های پلاستیکی برای چند هفته در یخچال نگهداری کنید، البته در صورتی که در اولین فرصت پس از برداشت مصرف شود، بهترین مزه و بیشتر مواد غذایی را خواهد داشت. علاوه بر این گل کلم به خوبی منجمد می‌شود.

ساير تصاوير

روش کاشت و پرورش گل کلم در منزل - هایپرکلابز
منبع :http://hyperclubz.com
2 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
محمد حسين رضايي محمد حسين رضايي چقدر سخت ... ولی جالب بود ممنون
4 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب