آشنایی با روش کاشت و پرورش انگور- هایپرکلابز

ندا نظام ابادی 7 سال پیش
 آشنایی با روش کاشت و پرورش انگور- هایپرکلابز هایپرکلابز :

پرورش موفق درخت انگور به عوامل گوناگونی بستگی دارد. همه‌ی این درختان به نور خورشید، آب کافی و مراقبت‌های گاه به گاه نیازمندند.
اما اگر خواهان موفقیت بیشتر در پرورش این نوع گیاه هستید، گونه‌هایی از آن را که در آب و هوای منطقه‌ی شما خوب رشد می‌کنند انتخاب کنید.در اینجا به چگونگی پرورش این‌گونه‌ها می‌پردازیم:

کاشت و پرورش انگور

دستورالعمل

1. نوع انگوری را که می‌خواهید بکارید انتخاب کنید. سپس به دنبال گونه‌هایی از آن باشید که با آب و هوای منطقه‌ی شما سازگار باشد. از گلخانه‌ی حرفه‌ای محل درباره‌ی گونه‌هایی که در منطقه شما خوب به بار می‌نشینند، بپرسید.

بعضی گونه‌ها گرمای بیشتر و بعضی دیگر کمتر احتیاج دارند. کلید موفقیت شما در به ثمر نشستن درخت انگورتان، بسته به این است که گونه‌ای مناسب با آب و هوای منطقه را برای کاشت انتخاب کنید.


2. قلمه و یا نهالی را که از گلخانه تهیه‌کرده‌اید را درجایی بکارید که در معرض نور خورشید باشد چون این مسئله در مرغوبیت میوه‌ی آن تأثیرگذاراست. در روند شکل‌گیری میوه، حرارت کافی باید فراهم باشد. انگور کاشته شده در سایه جزئی، مستعد ابتلا به بیماری‌های قارچی است.


3. وضعیت خاک را بهبود داده و آنرا نرم کنید. گیاه خاک اضافه کرده و زه کشی انجام دهید. انگور داری ریشه‌های عمیقی است، در نتیجه هرچه کیفیت خاک در اعماق بیشتر باشد، بهتر است. اگر از کود آلی در اعماق 24 تا 36 اینچی استفاده شود ایده آل است.


4. برای پیچک های انگور داربست یا تکیه‌گاه دیگری فراهم کنید. بعضی گونه‌ها خیلی پراکنده و آزاد رشد می‌کنند و به یک تکیه‌گاه نیازمندند. همچنین تکیه‌گاه، میوه‌ها را بالای سطح خاک نگه داشته و در نتیجه از ابتلا به پوسیدگی حفظ می‌کند.

انگورها را می‌توان چنان پرورش داد که در امتداد حصار جنوبی یا دیوار ساختمان حرکت کنند. میله و یا ستون‌های چوبی قدیمی در نگه‌داشتن انگورها در بالای زمین بسیار کاربردی هستند.


5. درخت پیچک انگور را زمانی که در خواب است، هرس کنید. میوه‌ها بر روی درخت یک ساله، بر شاخه‌هایی که در فصل قبل شکل‌گرفته‌اند، تولیدمی شوند.

چوب یک ساله صاف و مسطح است اما چوب کهن‌سال تر ظاهری زبر دارد. یک قالب ساده ایجاد کرده و شاخه‌های آزاد بلند را حذف کنید تا گیاه جمع و جور شده و کنترلش راحت تر شود.


6. در اواسط فصل نیز شاخه‌های رها و پراکنده را حذف کنید تا کنترل رشد گیاه راحت تر شود.


نکات و پرهیزها

با هرس و شکل دهی به انگور می‌توانید اشکال فوق‌العاده زیبا ایجاد کنید. زمانی که چوب ها سبز هستند آنها را به هم پیچیده و به آن شکل دهید. زمانی که شاخه ها خشک می شوند سخت خواهند شد.

چنانچه انگور در وضعیت مناسبی کاشته شود یعنی نور مناسب و خاک سست به مقدار خیلی کمی کود نیاز خواهد داشت.امراض مشخص مرگباری برای انگور وجود دارد. در صورتی که مشکوک به حمله‌ی حشرات به گیاهان خود شدید، به یک متخصص گیاهی مشورت کنید.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب