روش کاشت و پرورش پیچ امین الدوله- هایپرکلابز

ندا نظام ابادی 7 سال پیش
روش کاشت و پرورش پیچ امین الدوله- هایپرکلابز هایپرکلابز :

پیچک امین‌الدوله به خاطر عطر شیرین و گل‌های لوله شده‌اش قابل‌شناسایی است. این پیچک ها به خاطر رشد سریعی که دارند، تقریباً فناناپذیرند، و این خاصیت برای باغبان خوشحال کننده است؛ پیچک امین‌الدوله نوع ژاپنی، بسیار پیش‌رونده بوده و نابودی آن تقریباً غیرممکن است.

قبل از کاشت بذر، مطمئن شوید که یکی از دو نوع بومی و یا غیر پیشرونده ی این گیاه را می‌کارید.
پیچک امین‌الدوله معمولاً در نزدیکی داربست یا دیوار کاشته می‌شود و در طی 2 تا 3 سال تکیه‌گاهش را کاملاً می‌پوشاند.

همچنین برای کنترل فرسایش می‌توان آن را در کناره‌ها و تپه‌های شیب‌دار کاشت. پیچک امین‌الدوله اگرچه سایه‌ی جزئی و خاک زهکشی شده را می‌تواند تحمل کند اما به آفتاب کامل احتیاج دارد. پیچک امین‌الدوله بومی یک منبع مهم شهد برای زنبورها، پروانه‌ها و مرغان زرین پر است.


دستورالعمل

1. گوشت و پوست متصل به بذر را جدا کنید. سپس آن‌ها را در داخل یک دستمال کاغذی گذاشته اجازه دهید در طی 24 ساعت کاملاً خشک شوند.بذر پیچ امین‌الدوله‌ی تمیز و خشک را در یک دستمال مرطوب قرار دهید.

سپس دستمال را در یک کیسه‌ی پلاستیکی گذاشته و درش را بسته و به مدت 2 تا 3 ماه در یخچال نگه‌دارید. در طی این زمان دستمال باید رطوبتش را همچنان داشته باشد.


2. بعد از اتمام مرحله‌ی سردسازی، بستر بذر را با مخلوطی از خاک سترون و یا ترکیب50/50 کود گیاهی و شن باغبانی بپوشانید. در ادامه، خاک و یا مخلوط کود / شن را مرطوب کنید.هر بذر پیچ امین‌الدوله را در یک گلدان کاشته و به آرامی آن را با کود یا مخلوطی از خاک استریل بپوشانید.

بستر بذرها را دریک گلخانه گرم قرار دهید. بذرها در طی 2 تا 6 هفته شروع به جوانه زدن خواهند کرد. اگر به گلخانه دسترسی ندارید بستر این بذرها را در کنار پنجره‌ای آفتاب‌گیر قرار دهید. زیرا که احتیاج به دریافت نور بین 6 تا 8 ساعت دارند.


3. محل کاشت بذر را مرطوب نگه‌دارید اما بیش از حد آبیاری نکنید.وقتی جوانه‌های پیچ امین‌الدوله به اندازه‌ی کافی بزرگ شدند(وقتی 5 تا 7 سانت بلند شدند) هر نهال را جداگانه در گلدان‌هایی که به صورت 50/50 از مخلوط کود گیاهی/ شن یا مخلوطی از خاک استریل پرشده است، قرار دهید.


نکات و هشدارها

شما می‌توانید بذر پیچ امین‌الدوله را مستقیماً در خاک باغچه بیفشانید. فقط جایی را که دست و پاگیر هم نباشد انتخاب کنید(پیچ امین‌الدوله قراراست حداقل یک سال در آنجا باقی بماند) و بعد در اوایل پاییز، بذرهای تمیزشده را در عمق 3 سانتیمتری زمین بکارید.

در سال اول پیچ امین‌الدوله را در یک گلدان پرورش دهید و آن را در یک فضای سرپوشیده نگه‌دارید. گیاهان را در یک گاراژ یا خارج از ساختمان، جایی که نور کافی دریافت کنند و درجه‌ی حرارت زیر نقطه‌ی انجماد وجود نداشته باشد، حفظ کنید.

پیش از آنکه اقدام به کاشت بذر کنید داربست یا ساختمان خود را آماده کنید. پیچ امین‌الدوله بومی را ازهر جایی که امکان دارد تهیه کنید.پیچ امین‌الدوله ژاپنی (Lonicera japonica) بسیار پیش‌رونده است و در بسیاری از مناطق کاشت آن ممنوع است. به جای آن از انواع غیر پیش‌رونده و بومی استفاده کنید.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب