تاثیر محبت بر افزایش اعتماد بنفس داشتن- هایپرکلابز

راحله ... 8 سال پیش
تاثیر محبت بر افزایش اعتماد بنفس داشتن- هایپرکلابز هایپرکلابز :

با کمی مهربانی و عطوفت می توانید به کودکتان اعتماد بنفس را به فرزندتان هدیه دهید.
الهام فراهانی اظهار کرد: هرگاه والدین بتوانند افکار منفی خود را با افکار مثبت جایگزین کنند راحت‌تر می‌توانند کارهای مثبت فرزندن‌شان را ببینند و رفتارهایی که آزارشان می‌دهد را نادیده بگیرند. والدین باید بدانند که اگر گاهی فرزندشان موجبات ناراحتی آنها را فراهم می‌کنند یقینا به معنی بد بودن نیست، بلکه دیدگاه و خط‌مشی او با دیدگاه و خط‌مشی پدر و مادر متفاوت است.
این روان‌شناس ادامه داد: برای اینکه کودک‌مان مطابق میل ما و درست رفتار کند باید دایما رفتار مورد نظرمان را تشویق کنیم، به‌ عنوان مثال، اگر موقع صحبت با تلفن فرزندمان به شکل اتفاقی مشغول تماشای تلویزیون یا سرگرم بازی بود باید بعد از اینکه تلفن را قطع کردیم فرزندمان را در آغوش بگیریم، ببوسیم و با هیجان بگوییم «آفرین عزیزم، وقتی مشغول صحبت با تلفن بودم تو خیلی خوب رفتار کردی، خیلی ممنون که اینقدر ساکت بودی».
وی افزود: در واقع فقط یک یا دو بار تشویق کافی است تا دیدگاه فرزندمان با دیدگاه ما منطبق شده و آنها در شرایط مختلف تعمداً از خود رفتار درستی نشان دهند، به علاوه تشویق در کاهش مشاجره بین فرزندان موثر است و متاسفانه در بسیاری موارد خود والدین هستند که بر ناسازگاری خواهر و برادر صحه می‌گذارند، به همین خاطر بهتر است به جای داد و فریاد در زمانی که فرزندان‌مان باهم می‌جنگند روی زمان‌هایی که واقعا باهم کنار می‌آیند تاکید کنیم و به آنها بگوییم «شما در حقیقت دوستان صمیمی یکدیگر هستید حتی اگر گاهی باهم دعوا و قهر کنید»، بنابراین بهتر است به جای انتقاد از فرزندان‌مان بیشتر متوجه رفتارهای درست و خوب‌شان باشیم.
فراهانی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم رفتارهای مثبت فرزندمان را افزایش دهیم باید روزانه حداقل متوجه یک رفتار مثبت آنها شده و مورد تشویق قرار دهیم، هر چند کوچک باشد؛ در واقع فرزندان در طول روز رفتارهای مثبتی دارند، اما والدین یا متوجه نمی‌شوند و یا زحمت اظهارنظر به خود نمی‌دهند، در حالی که اگر هر روز متوجه رفتارهای مثبت فرزندمان شویم واکنش آنها نیز رفتارهای مثبت بیشتری خواهد بود.
این روان‌شناس خاطرنشان کرد: لازم نیست فرزندمان حتما به یک موفقیت بزرگ برسد تا مورد تشویق و تقدیر قرار گیرند. هدف ما در اصل باید تشویق رفتارهایی باشد که دوست داریم هر روز شاهد آنها باشیم. در واقع وقتی روحیه خود را به یک روحیه مثبت‌تر تبدیل کنیم یک واکنش زنجیروار را مشاهده خواهیم کرد که نتیجه آن فرزندانی شادتر و مثبت‌تر خواهد بود.

منبع :http://www.hidoctor.ir/92930_%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب