تاریخچه مدیتیشن- هایپرکلابز

رحیم میرشاهی 8 سال پیش
تاریخچه مدیتیشن- هایپرکلابز هایپرکلابز :

بسیاری از روانشناسان معتقدند که بهترین روش رهایی از دست احساسات ناخوشایند و مشکلاتی که از این رهگذر به وجود می آید، «خانه تکانی ذهنی» است. مدیتیشن به معنای متمرکز کردن ذهن دربدن است که در آن شخص به آرامی توجه را به درون خود می برد تا به آرامش جسمی و ذهنی دست پیدا کند.
این تمرکز می تواند بر روی یک صدا ، عبارت یا دعا ، شئ ، تصویر، آگاهی از خویشتن ، نحوه تنفس ، فرائض دینی و… صورت گیرد.هدف از این کار آگاهی از لحظه حال ، رسیدن به آرامش و کاهش استرس است. ماهیت هستی ریتم است . درحقیقت هر چیزی در حال حرکت به سوی ریتم اصلی الهی می باشد . از مدارهای گردشی الکترون و پروتون گرفته تا مدارهای عظیم سیارات . ستارگان و کهکشانها ، ریتم در موجودات زنده با وضوح بیشتری مشاهده می شود . از ضربان مداوم قلبی تا سیکلهای تنفسی . ما با انجام تکنیک صحیح مدیتیشین قادر خواهیم بود که به ریتم اصلی سیستم الهی برسیم و پیوند بخوریم وآنها را دریابیم و در زندگی و رشد آگاهی خود بکار بریم. محققان به این نتیجه رسیده اند که مدیتیشن سطح هورمون استرس را پایین می آورد و در نتیجه به سلامت سیستم ایمنی بدن کمک نیز می کند. در حقیقت نشان داده شده که مدیتیشن با کاهش سطح هورمونهایی مانند “epinephrine” مقدار کلسترول را در خون کاهش می دهد و به بازماندن شریانها کمک مینماید. مطالعه ای که درسال ۱۹۸۸ درمجله علمی طب روان تنی “Psychosomatic Medicine ” منتشر شد، نشان داد افرادی که مدیتیشین یا همان (TM) می کنند سطح lipid peroxide کمتری نسبت به افراد دیگر دارند. Lipid peroxide می تواند منجر به تصلب شرایین و بیماریهای مزمن دیگری که با افزایش سن مرتبط مطالعه ای که در سال ۱۹۹۹ در همان مجله منتشر شد ، نشان داد افرادی که TM می کنند، بلافاصله بعداز مدیتیشن فشارخون آنها پایین میآید.مطالعه ای درسال ۱۹۹۸ درزمینه درمانهای جایگزین(Alternative Therapies) نشان داد که مدیتیشن تمرکزی بخشی از برنامه کمک به کاهش نشانه هایی مانند درد و بیخوابی در بیماران مبتلا به fibromyalgia (بیماری که همراه با دردهای عضلانی، فرسودگی و افسردگی خفیف تا متوسط است), بوده. در مطالعه سال ۱۹۹۸ در بخش پزشکی دانشگاه ماساچوست، بیماران مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس(psoriasis)که در طول درمان با اشعه ماورای بنفش به نوارهای مدیتیشن تمرکزی گوش کردند زودتر از کسانی که تنها تحت درمان با اشعه قرار گرفته بودند، درمان شدند.
تاریخچه مدیتیشن
مدیتیشن سالهای سال است که انجام می شود. مذاهب مختلف در سر تا سر جهان روشهای متنوعی از تمرینات مدیتیشن را ارائه داده اند.تاریخچه مدیتیشن به هندوئیزم برمی‌گردد ولی محبوبیتش را در ده‌های ۶۰ و ۷۰ در جوامع غربی پیدا کرده است. بیشتر در بین هیپی‌ها استقبال شد و آن‌ها با یوگا و هیپنوتیزم از مدیتیشن خیلی استفاده کردند. در واقع از مدیتیشن به عنوان عاملی برای آرامش درون استفاده می‌کردند و می‌خواستند که در این دنیای پر از استرس با مدیتیشن به آرامش برسند.

منبع :http://rasekhoon.net/article/show/770641/%D8%AA%D8...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب