جنجال های بزرگترین خرید شیاطین سرخ- هایپرکلابز

amir pishbin 8 سال پیش
 جنجال های بزرگترین خرید شیاطین سرخ- هایپرکلابز هایپرکلابز :

خیلی از بازیکنان حرفه ای و آماتور به تقلید از او یقه پیراهن شان را بالا می دادند. با خودش درگیر بود و وقتی آن لگد معروف را به سینه تماشاگری کوبید، بیش از پیش معروف و محبوب شد! بعد از فوتبال وارد امور اجتماعی، هنری و سیاسی هم شد تا استعدادهایش را در زمینه های دیگر به رخ همگان بکشد. از او به عنوان بزرگترین خرید خارجی منچستریونایتد نام می برند.

مشخصات و بیوگرافی اریک کانتونا

نام کامل اریک دانیله پیره کانتونا

تاریخ تولد ۲۴ مه ۱۹۶۶

محل تولد مارسی فرانسه

قد: ۱۸۸ سانتیمتر

وزن: ۷۹ کیلوگرم

پست: مهاجم

شماره: 7

باشگاه های پیشین: منچستر، لیدز، نیمز، مونت پولیه، بودرو، مارسی، مارتیزو و اوسر

بازی ملی: ۴۵

گل ملی: ۲۰

آبا و اجداد

برخلاف آنچه شایع شده بود، اریک کانتونا در پاریس به دنیا نیامده، بلکه او متولد بندر مارسی در جنوب فرانسه است. پدرش آلبرکانتونا یک پرستار و نقاش بود و مادرش الئونور روریش یک طراح لباس. هم خانواده مادری و هم خانواده پدری اش مهاجر بوده اند. خانواده پدری از ساردینای ایتالیا به مارسی آمده و خانواده مادری اش از کاتالان های جدایی طلب بودند. پره روریش پدر بزرگ اریک، در جنگ های داخلی اسپانیا با ارتش ژنرال فرانکو جنگید و از ناحیه کبد دچار جراحت شد. او را به همراه همسرش برای مداوا به فرانسه منتقل کردند.

شروع

در سال ۱۹۸۰ به تیم محلی کایلوس رفت و آنجا گام های مخست را برداشت. او ابتدا دروازه بان بوداما بعدا به خط حمله منتقل شد. روی هم رفته، کانتونا ۲۰۰ بازی برای این تیم محلی انجام داد و در سال ۱۹۸۱ به تیم جوانان اوسر پیوست. در اوسر تا سال ۱۹۸۳ در تیم پایه بود و بعد از آن به تیم بزرگسالان منتقل شد. فصل ۸۶ ۱۹۸۵ را به صورت قرضی در یک تیم دسته دومی به نام مارتیژو گذراند و باز هم به اولسر برگشت.

کانتونا تا سال ۱۹۸۸ در اولسر بازی کرد و پس از آن به مارسی رفت. او تا سال ۱۹۹۱ در مارسی بود اما سال۸۹ و همچنین فصل ۹۰ ۸۹ را در تیم های بوردو و مونت پولیه به صورت قرضی توپ زد. در سال ۹۱به نیمز پیوست و در سال ۱۹۹۲ برای نخستین بار از لیگ فرانسه خارج و راهی لیگ انگلستان و باشگاه لیدزیونایتد شد. در همان سال با نظر مثبت سر الکس فرگوسن، کانتونا به منچستریونایتد پیوست تا فصل جدیدی در زندگی او گشوده شود.

منچستریونایتد

یونایتد فرصتی برای دیده شدن بود. رقم انتقال کانتونا از لیدزیونایتد به منچستریونایتد یک میلیون و ۲۰۰ هزار پوند بود. او نخستین بازیش را در دیداری دوستانه مقابل بنفیکا در لیسبون انجام داد. این بازی به مناسبت پنجاهمین سالگرد تولد اوزه بیوی فقید برگزار شد. اریک در آن بازی شماره ۱۰ منچستریونایتد را بر تن داشت. در روز ۶ دسامبر ۱۹۹۲ او برای نخستین بار در یک بازی رسمی برای یونایتد به میدان رفت و مقابل منچسترسیتی در نیمه دوم به زمین فرستاده شد. کانتونا در این مسابقه پیراهن شماره ۱۲ را پوشیده بود.

داستان جالب انتقال کانتونا

خط حمله یونایتد اوضاع نادرستی داشت و به همین منظور الکس فرگوسن با مارتین ادواردز رئیس باشگاه جلسه ای برگزار کرده بود. فرگوسن درباره خرید یک مهاجم خوب بحث می کرد. او اعتقاد داشت که دیوید هیرست، مت لو تیزیه و برایان دین نتوانسته اند انتظارات او را برآورده کنند. در حین جلسه، بیل فوتربی، رئیس باشگاه لیدزیونایتد با ادواردز تماس گرفت و خواهان خرید و انتقال دنیس اروین شد.

بحث درخصوص خط حمله به گفتگو درباره اروین کشیده شد و آن دو مصمم شدند که اروین را از دست ندهند. در مقابل فرگوسن یادش آمد که اریک کانتونا، مهاجم لیدزیونایتد در لیست فروش قرار دارد. اگرچه هوارد ویلکینسون سرمربی لیدز راضی به فروش کانتونا نبود اما چند روز بعد قرارداد منعقد شد و ستاره فرانسوی سر از اولدترافورد درآورد.حتما ماجرای لگد کانتونا به یکی از هواداران را می دانید اما برای آنکه مروری بر خاطرات داشته باشیم، یک بار دیگر آن را بازگو می کنیم. در بازی منچستریونایتد و کریستال پالاس در روز ۲۵ ژانویه ۱۹۹۵ کانتونا از میدان اخراج شد. در راه خروج، ریچارد شاو، یکی از هواداران پالاس، پیراهن او را کشید و باقی ماجرا! کانتونا چندی پیش گفته بود که هنوز از آن لگدی که زدم سرخوش و خوشحالم!

تیم ملی فرانسه

خیلی ها دوست داشتند که کانتونا را در جام جهانی ببینند اما این آرزو هیچ گاه به حقیقت تبدیل نشد. بدین ترتیب باید او را یکی از بزرگترین غایبان جام جهانی دانست. او درست در زمانی عضو تیم ملی فرانسه بود که خروس های آبی نتوانستند به رقابت های جام جهانی راه پیدا کنند. کانتونا بین سال های۱۹۸۷ تا ۱۹۹۴ در تیم ملی حضور داشت.

حمله کانتوناها به کیگز!

۲۴ ماه مه ۲۰۱۱ میلادی، یک کامیون اطراف خانه رایان گیگز در منچستر توقف کرد و از آن تعداد زیادی مرد خارج شدند که ماسک اریک کانتونا بر سر داشتند! این افراد با حمله به خودروی گیگز آسیب های جدی به آن وارد آوردند. بسیاری از خودروهای پارک شده در اطراف خانه گیگز هم مورد عنایت این افراد قرار گرفتند!

تبلیغات

کانتونا در تیزرها و پوسترهای تبلیغاتی بسیاری شرکت کرده و از این راه پول هنگفتی را به جیب زده است. یکی از این تبلیغات به ۵ سال پیش و برای معرفی یک مدل رنو برمی گردد که تصویر آن را ملاحظه می کنید.

پیراهن بده، کلاه بگیر

زمانی که فرناندو آلونسو راننده تیم فرمول یک رنو بود، یعنی حدود ۵ سال پیش، کارخانه رنو پیرو قرارداد تبلیغاتی اش با کانتونا، این ۲ ستاره را کنار یکدیگر قرار داد و با تبادل پیراهن و کلاه ایمنی کار تبلیغاتی خود را انجام داد.

خودروی نقاشی شده

جان وان نقاش و طراح آمریکای خودروی رولزرویس اریک کانتونا را در یک برنامه تلویزیونی رنگ کرد و به این شکل درآورد. از این به بعد اریک با خودروی طراحی شده اشت در خیابان ها آمد و شد می کند و همین موضوع او را انگشت نماتر هم کرده است!

فیلم

کانتونا که تیزهای تبلیغاتی مختلفی بازی کرده بود، در چندین فیلم تلویزیونی و سینمایی بازی کرده است. یکی از این فیلم ها که پرطرفدار نیز بود، فیلم «پلیس پرخور» است. داستان این فیلم مربوط می شود به یک پلیس اخلاقگرا که درمی یابد حدود یک سال از عمرش باقی مانده و همین موضوع باعث می شود که به پرخوری رو بیاورد. نقش این پلیس را کانتونا بازی کرده است.

خانواده

کانتونا با ایزابل فرر ازدواج کرد و از او ۲ فرزند با نام های رافائل (۱۹۸۸) و ژوزفین (۱۹۹۵) دارد. اریک در سال ۱۹۹۷ با راچیدا براکنی هنرپیشه فرانسوی که در یک فیلم با او آشنا شده بود ازدواج کرد.

فعالیت فوتبالی پس از بازی

بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ سرمربی تیم فوتبال ساحلی فرانسه بود. او حتی در سال ۲۰۰۵ یک بار برای این تیم بازی کرده است. بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ هم به عنوان مدیر فوتبال با باشگاه نیویورک کاسموس کار کرد.

افتخارات

اصلی ترین و مهمترین افتخارات اریک کانتونا مربوط به زمانی می شود که در منچستریونایتد بازی می کرد.

مارسی

قهرمانی در لیگ فرانسه: ۹۱ ۱۹۹۰ و ۸۹ ۱۹۸۹

مونت پولیه

قهرمانی در لیگ انگلستان: ۹۲ ۱۹۹۱

قهرمانی در جام خیریه: ۱۹۹۲

منچستریونایتد

قهرمانی در لیگ برتر انگلستان: ۹۷ ۱۹۹۶، ۹۶ ۱۹۹۵، ۹۴ ۱۹۹۳ و ۹۳ ۱۹۹۲

قهرمانی در جام حذفی انگلستان: ۹۶ ۱۹۹۵ و ۹۴ ۱۹۹۳

قهرمانی در جام خیریه: ۱۹۹۶، ۱۹۹۴ و ۱۹۹۳

افتخارات ملی

قهرمانی در رقابت های زیر ۲۱ سال اروپا: ۱۹۸۸

افتخارات شخصی

کسب مقام سومتوپ طلا: ۱۹۹۳

عضویت در تیم منتخب لیگ برتر: ۹۴ ۱۹۹۳

بازیکن بازیکنان لیگ برتر انگلستان: ۹۴ ۱۹۹۳

برنده توپاونز: ۱۹۹۶

برنده جایزه فوتبال نویسان: ۹۶ ۱۹۹۵

عضویت در تیم منتخب ورزشی نویسان اروپا: ۹۶ ۱۹۹۵

قرار گرفتن در زمره ۱۰۰ بازیکن زنده فوتبال دنیا

ساير تصاوير

 جنجال های بزرگترین خرید شیاطین سرخ- هایپرکلابز  جنجال های بزرگترین خرید شیاطین سرخ- هایپرکلابز
منبع :http://varzesh11.com/fa/soccer_articles/show/%D8%A...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب