چگونه یک بازیکن محبوب می شود؟ - هایپرکلابز

amir pishbin 7 سال پیش
 چگونه یک بازیکن محبوب می شود؟ - هایپرکلابز هایپرکلابز :

اگر امروز می گوییم ایرانی ها دارای هوش سرشار و به طور عموم دارای «آی کیو» به مراتب بالاتر از جوامع دیگر آسیایی از جمله ژاپنی ها هستند، به هیچ وجه نمی خواهیم نژاد آریایی خود را بر دیگر نژادها برتر بدانیم اما درک و فهم عمومی مردم ایران خیلی به ندرت در مقاطع مختلف تاریخ اشتباه کرده و اصولا خرد جمعی در ایران ضریب اشتباهات را به طور چشمگیری کاهش می دهد. همین فلسفه در ورزش و مخصوصا فوتبال سالیان سال است که بر ورودی و خروجی های فوتبال نظارت دقیق و علمی دارد. برآیند نگاه های مردم ایران در فضای خاکستری دوران پهلوی یک کشتی گیر خوب از نظر فنی اما نه بهترین را، در کشور در سبد آرزوهای خود قرار می دهند. به یکباره لقب «آقا» در پشت نام او همچون ستونی کاشته می شود و دیگر کوچک و بزرگ او را «آقا تختی» صدا می زنند. دیری نمی پاید که او محبوب دل مردم می شود، مدارج را طی می کند از تاریخ ماه و سال دل مردم به تاریخ ابدیت ایران در کنار پوریای ولی که چند نسل را پشت سر گذرانده، می پیوندد.

بعضی ها از خود سوال می کنند چرا «آقا تختی» اینقدر مورد توجه و علاقه مردم است؟ او که از موحد و حبیبی و یا بعضی دیگر از کشتی گیران کمتر مدال گرفته است پس چرا مردم کانون توجه خود را روی نام «آقا تختی» متمرکز کرده اند؟ و بعد با کمی دقت در احوال این مرد پهلوان مسلک متوجه می شوند که آقا تختی به جز قهرمانی، پهلوان مرام، اخلاق و مردانگی نیز بوده است.او در زمانی که فیفا هنوز به اهمیت «Fair Play» کاملا پی نبرده است و مثل امروز پرچم آن را در اولویت ورود به استادیوم های فوتبال قرار نداده بود جوانمردی در تشک کشتی را معنی کرد و در یکی از مسابقات بین المللی که آبروی خود را در آن سرمایه گذاری کرده بود، با عدم استفاده از نقطه ضعف حریف روسی خود که از ناحیه دست مجروح بود، اخلاق و معرفت را معنی کرد، فداکاری را در رفتارش برای همه به ارمغان آورد و ظرفیت یک پهلوان را به جهانیان نشان داد. صداقت در گفتار و پاکیزگی در رفتارش به رغم خواسته وی، آقا تختی را به یک شخصیت سیاسی تبدیل کرد، گو اینکه آقا تختی را به واسطه ترس از نفوذ معنوی وی در انبوه مردم ایران نهایتا کشتند و برچسب ناچسب خودکشی را به وی زدند لیکن در تاریخ پرافتخار ایران به عنوان ورزشکار محبوب ماند و نمره عالی گرفت.با الگوبرداری از شخصیت آقا تختی ببینیم در فوتبال نیز همین قاعده برای شناختن بازیکنان محبوب حاکم بوده است یا خیر؟

ظرفیت و شخصیت

با کمی درنگ و تفکر، متوجه می شویم که در فوتبال نیز چهره های محبوب و ماندگار داشته ایم، افرادی که در تاریخ فوتبال کشور رتبه کسب کردند، اما نکته بسیار مهم وزن و مرغوبیت این محبوبیت آنهاست. گران سنگ بودن این بازیکنان هر یک به واسطه فرازی از خصوصیات جمعی یک بازیکن تمام عیار از نظرات مختلف فنی و اخلاقی است. بازیکنانی که به واسطه ارزش های فنی فوتبال محبوب شدند با طی زمان بازیگری رفته رفته به بوته فراموشی سپرده شدند و بعضا آنقدر سریع از بلندی و فراز محبوبیت به چاله تنهایی و عزلت سقوط کردند که تصور آن برای بسیاری غیرممکن بود.بازیکنی را به خاطر می آوریم که در زدن سر چیزی از همایون بهزادی کم نداشت و با فیزیک بسیار خوب و قد بلند خود در نقش یک فوروارد گلزن افتخارات بسیاری برای باشگاه خود و تیم ملی به ارمغان آورد لیک با اتمام دوره طلایی و سپری کردن فراز آمادگی فیزیکی به ناگهان در سراشیبی قرار گرفت و رفته رفته متوجه شد که دوران محبوبیت مقطعی وی به پایان رسیده است.

این مرحله در واقع، مقطعی بسیار حساس در زندگی ک. ب و امثال ایشان بوده است به طوری که به ناگاه خود را در یک چاه هوایی احساس می کند که امید به آینده را برایشان کمرنگ می کند و بنا بر ضعف ظرفیت لازم به خود فراموشی پناه می برند. این بازیکن ارزنده ملی پوش در اندک مدتی به دام اعتیاد افتاد و شرایطی بر زندگی او سایه افکند که نه تنها محبوبیت خود را فراموش کرد بلکه حق یک زندگی بسیار ساده و در انزوا را نیز آرزومند بود.بی انصافی است اگر همه این اتفاقات تلخ که بعد از اتمام بازیگری ستاره ها رخ می دهد را به گردن بی ظرفیتی آنان می اندازیم و سیستم کنترل و تغذیه روحی و روانی آنان را هیچ مسوولی در فدراسیون فوتبال و سازمان تربیت بدنی سابق و وزارت ورزش و جوانان فعلی به گردن نگیرد. نقطه عطف توجه به این بازیکنان محبوب و یکباره پاک باخته، همان زمان پایان بازیگری آنهاست. متاسفانه سرنوشت فوق الذکر برای چند تن از بازیکنان معروف و محبوب دیگر از جمله علیرضا. ع و داود. م رقم خورد که هر دو از شاگردان زنده یاد پرویز دهداری بودند. انسان در مرحله اول با توجه به شناخت کافی از استاد فقید پرویز دهداری که خود معروف به معلم اخلاق بود متعجب می شود که چگونه از آن معلم نامدار چنین شاگردانی باقی می ماند! لیکن اگر از زاویه دیگری به این دگردیسی نامقدس نگاه کنیم به جز فقر تربیتی و اقتصادی که در جای خود قابل بحث است، به چند نکته اساسی دیگر برخورد می کنیم که زمان و مکان نمی شناسند و در هر مقطعی می توانند قهرمانان محبوب ما را دچار این معضل خانمانسوز کنند. در مرحله اول عاملی به نام «ظرفیت» جهت کنترل و تشخیص شرایط آن دوره زمانی بازیکن مورد نظر باید وجود داشته باشد تا زندگی و تصمیمات احساسی قهرمان محبوب ما را تحت الشعاع قرار دهد.

ظرفیت در بعضی ها ذاتی و در مواقعی نیز باید در ذهن بازیکنان کاشته و تقویت شود تا در زمان مقتضی از رویدادهای انحرافی بازیکنان جلوگیری کند.خوب به خاطر می آورم که مدیر تیم ملی نوجوانان بودم و همراه با مربی ارزشمند کشورمان حمید درخشان تیمی را آماده می کردیم که به مسابقات نوجوانان آسیا در ویتنام برود، یک روز نوجوان بسیار خوش اندامی که به تنهایی و بدون هیچ معرفینامه یی از مازندران به تهران و به کنار کمپ تیم ملی آمده بود، خود را به آقای درخشان معرفی کرد و مدعی بود که می تواند در کنار دیگر بازیکنان هم سطح آنان خودنمایی کند. حمید درخشان نیز به رغم روش معمول اما با تکیه بر کنجکاوی فنی خود به او اجازه داد در تمرین شرکت کند و با کمال تعجب مشاهده کردیم که او بسیار آماده و در حد دیگر بازیکنان همچون حسین کعبی و سیاوش اکبرپور در پشت دفاع به شکل موثری ظاهر شد.

این بازیکن با پیوستن به تیم ملی پله های ترقی را خیلی سریع طی کرد لیکن از همان ایتدا آثارز از ناهنجاری در رفتارش هویدا بود و نقاط ضعفی در پذیرش شرایط .جدید داشت این بی ظرفیتی بعدا در باشگاه اصلی وی به اوج خود رسید و بارها تهدید به اخراج شد و نهایتا با آخرین دسته گل به آب داده در یکی از پروازهای تیم باشگاهی خود، سرنوشت بعدی را رقم زد. در واقع آنچه این بازیکن ارزشمند را به ناکجاآباد برد توجه بیش از حد و خارج از ظرفیت به ایشان بود که در رفتارش تاثیرگذار شد و آن شد که نباید می شد! به قول بزرگی که می گفت بعضی از بازیکنان به یکباره در جایگاهی قرار می گیرند که گویی یک گروهبان ساده درجه خود را با درجه یک تیمسار عوض کرده و نمی داند چگونه باید مثل یک امیر رفتار کند.در سال های دور نیز چشمان نافذ مردم رفتار و کردار بازیکنان را خوب رصد می کردند و بی ظرفیتی ها را با مقایسه با شاخص های اخلاقی جامعه ورزشی به سخره می گرفتند و در مقابل اخلاق مداران را تحسین می کردند. در هر محفلی که صحبت از زنده یاد امیر آصف می شود بی اختیار همه بر ظرفیت اخلاقی بدون قید و شرط این بزرگمرد تاریخ فوتبال ایران صحه می گذاشتند اما در همان زمان بودند بازیکنانی با کیفیت فنی بسیار بالا، لیکن در استادیوم امجدیه آن زمان در بهترین شرایط فنی با توجه به بی ظرفیتی و رفتار به دور از اخلاق خود لقب «لجن» را از تماشاگران گرفته بودند.

سختکوشی و فداکاری

یکی دیگر از شاخصه های محبوبیت ماندگار بازیکنان نزد مردم سختکوشی و فداکاری بازیکنان در جهت اهداف جمعی و تیمی است که کاملا توسط مردم رصد می شود. به کرات اتفاق افتاده که کم کاری و عدم تعصب یک بازیکنان را تماشاگران زودتر از مربی تشخیص داده و با توجه دادن تماشاگران به سرمربی مربوطه، بازیکن مورد نظر تعویض شده است.از میان فوتبال دوستان میانسال کسی را نخواهیم یافت که هنرنمایی های حسین کلانی را فراموش کرده باشد. این بازیکن در زمان خود یکی از الگوهای فداکاری و از خود گذشتگی و تلاش بی وقفه او بارها برای تیم ملی افتخارآفرینی کرد اما آنچه او را به عنوان یک پدیده محبوب در فوتبال ایران معرفی کرده است فداکاری هایش برای هم تیمی ها و پیراهن تیمش بود. کلانی که امروز به عنوان یک مهندس کارکشته جهت کمک به اهداف کشورش با همه جذابیت های امریکا خداحافظی کرده و به ایران آمده، هنوز همان صفات پسندیده را در زندگی خود ملاک قرار داده، و دلمشغولی اش برای باشگاه پرسپولیس و همچنین برای تیم ملی ذره یی کاهش نیافته است در زمان مقتضی با مردم می خندد و شادی می کند و در وقت شکست ها هم همچون مردم غمگین می شود.نام های متعددی از میان بازیکنان فوتبال ملی که شاخصه تلاش و فداکاری آنان بر پیشانی ورزش کشور حک شده، از صفحه خاطرات فوتبال دوستان می گذرد و قطعا نمی توان در این دل نوشته از همه آن عزیزان یاد کرد. اما از نام هایی مثل جعفر کاشانی نمی توان به سادگی عبور کرد.

او دفاع وسط تیم ملی در دهه های ۴۰ و ۵۰ تیم بود. آقای کاشانی خیلی زود دچار کمردرد مزمن و دیسک شد اما همچنان در مقابل مهاجمان تیم های مقابل ایران با همه وجود ایستاده و از حریم دفاعی ایران محافظت می کرد، در کنار وی حمید جاسمیان که آن روزها به واسطه تلاش های باورنکردنی و ایستادگی اش لقب سیم خاردار را گرفته بود هنرنمایی می کرد، همه عشق و علاقه این سربازان فداکار فوتبال ملی، پیراهن تیم ملی بود، تعصب آنها نه وابسته به پول بود و نه قرارداد آنچنانی. حسن روشن بازیکن بسیار تکنیکی ایران بارها دچار پارگی زبان شد چرا که وی عادت داشت در زمان درگیر شدن و حرکت با توپ زبان خود را در میان دو ردیف دندان حفظ کند و همین موضوع بارها این بازیکن فداکار و پرتلاش را دچار مصدومیت جدی کرد.از بازیکنان نسل بعدی که تلاش و فداکاری آنها محبوبیت ماندنی را برایش به ارمغان آورد، می توان از بزرگانی همچون علی دایی، فرهاد مجیدی و تنی چند از بازیکنان دیگر نام برد که هر یک به نوبه خود بخشی از تاریخ فوتبال ایران را به خود اختصاص دادند. علی دایی بازیکن استثنایی ایران در بهره برداری از فرصت های گلزنی فداکاری را نیز همواره چاشنی گل های به ثمر رسانیده می کرد. کاپیتان تیم ملی ایران در زمان اوج و بهترین شرایط فنی خود همراه با تیم ملی در ژاپن با طحال مجروح و پاره شده فداکارانه برای تیم ملی نفس می زد و تا آخرین لحظه در کنار همبازیانش تلاش کرد و از محل استادیوم مستقیما به بیمارستان انتقال یافت و تحت عمل جراحی قرار گرفت. امروز علی دایی را یکی از شاخص ترین شخصیت های ورزشی ایران می دانند و محبوبیتش در اقصی نقاط آسیا و اروپا کاملا قابل لمس است. ای کاش بزرگ مرد دیگری پرسپولیس را با دلسوزی هدایت کند و علی دایی همچون سفیری از ایران و به نمایندگی فیفا که بارها از وی خواسته اند به دیگر کشورها می رفت و درس تلاش و فداکاری می داد.

فرهاد مجیدی نیز از جمله بازیکنان بسیار محبوب هست که شاخصه اصلی محبوبیتش تلا ش های بی دریغ و فداکاری های خاص وی در تیم ملی و مخصوصا باشگاه استقلال بوده است. هوش سرشار این بازیکن این امتیاز را به وی داده بود تا در بسیاری از موارد با حرکت های سریع و توفانی خود فضاسازی کرده و زمینه گلزنی را برای دیگر همبازیانش مهیا کند. یکی دیگر از شاخصه های اخلاقی فرهاد، عدم ورودش به حاشیه ها و عدم مصاحبه های جنجالی بود، کمتر حرف می زد و کمتر پاسخ دیگران را می داد و طبعا کمتر هم اشتباه می کرد.

منبع :http://varzesh11.com/fa/soccer_articles/show/%DA%8...
2 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
مجيد ابراهيمي مجيد ابراهيمي ممنون
7 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب