گزارشی از چهره های ثروتمند ورزش ایران/ آنها که پولشان از پارو بالا می رود!- هایپرکلابز

گزارشی از چهره های ثروتمند ورزش ایران/ آنها که پولشان از پارو بالا می رود!- هایپرکلابز هایپرکلابز :

مونا کلهران مقدم/ تزریق پول به ورزش سرنوشت خیلی از ورزشکاران را عوض کرد.اواسط دهه هفتاد بود که یک دفعه انقلابی در رشته های مختلف ورزشی و به خصوص فوتبال رخ داد.پول آمد و خیلی از چیزها را عوض کرد.دیگر مثل سابق نبود که بازیکنان از صبح تا غروب با تاکسی کار کنند یا کارگر کارخانه ها باشند و پس از یک روز طاق فرسا،بعد از ظهر که شد نیمی از زمان تمرین را از دست بدهند!

چسبیدن واژه "حرفه ای" به ورزش باعث شد تا رفته رفته همه چیز به سمت این واژه کشیده شود.دیگر صبح و بعد از ظهر تمرین بود و تمرین. پول هم به اندازه ای کافی بود که نیازی نباشد تا ورزشکاران سراغ شغل دیگری بروند.با ورود به دهه 80 و علاقمند شدن خیلی از مدیران غیر ورزشی به ورزش شیر سرمایه،بیشتر به سمت ورزشکاران باز شد و در چشم بر هم زدنی خیلی از آنها بار خودشان و هفت نسل شان را بستند.ترانسفر شدن به کشورهای اروپایی بیشتر از پیش رونق گرفته بود و رقم قراردادها به اندازه ای چشمگیر بود که بعضی از ورزشکاران را در زمره پولدارترین چهره ای ایران قرار داد.چهره هایی که با تجارت و سرمایه گذاری در مشاغل مختلف هر روز بر سرمایه شان افزوده می شود و البته خیلی از آنها با افزایش سرمایه شان دست به خیر بودنشان هم بیشتر می شود.بیشتر ستاره ها کارهای زیادی انجام می دهند که از چشم خیلی ها پنهان می ماند.در زیر نگاه کوتاهی می اندازیم به ورزشکارانی که در اصصلاح می گویند:«پولشان از پارو بالا می رود.»

علی دایی

می گویند پولدارترین فوتبالیست است.هم بازی های سابقش در وصف دارایی ها کاپیتان سابق تیم ملی می گفتند:«کاش فقط پارو بود،پول او از در و دیوار بالا می رود.البته خود دایی بارها این موضوع را تکذیب کرده است اما نمی توان این را کتمان کرد که جدا از درآمدهایی که کاپیتان سابق ایران از فوتبال بازی کردن در اروپا و تیم های عربی داشت،دایی تجارت می کند،تولید پوشاک دارد،در بهترین نقاط شهر تهران مغازه داری می کند و ....پس بی دلیل نیست که وقتی حرف پولدارترین فوتبالیست به میان می آید همه از علی دایی یاد می کنند.

مهدي مهدوی‌کيا

یکی از فوتبالیست های پولدار و کم حاشیه هست.بیش از یازده سال حضور در آلمان او را در زمره پولدارهای ورزش ایران قرار داده است.پول ترانسفر شدن کیا زمانی که از پرسپولیس به آلمان سفر کرد به اندازه ای بود که کل تیم پرسپولیس را از بحران نجات داد.یک زمان یکی از رسانه ها درباره میزان دستمزد کیا در تیم هامبورگ نوشته بود که او 2 ميليون و 200 هزار يورو می گیرد.کیا زمانی هم به آبنتراخت فرانکفورت پیوست سالی یک میلیون و پانصد هزار یورو دستمزدش بود تا او را در رده بازیکان گرانقیمت تاریخ این باشگاه قرار بدهد.بازیکن دوست داشتنی فوتبال ایران این روزها در کار ساخت و ساز هم هست و بدون شک با پولی که از راه تجارت در می آورد باید گفت که یکی از ورزشکاران ثروتمند ایران است.

فرهاد مجیدی

کاپیتان سابق باشگاه استقلال سال ها در فوتبال امارات بازی کرد،گل زد و رقم های قرارداد خوبی را امضا کرد.از مجیدی نه تنها در ایران،بلکه در امارات هم به عنوان یکی از ورزشکاران ثرومتند یاد می کنند.او در 8 سال حضورش درامارات آنقدر از شیوخ این کشور پول گرفته که مغازه،خانه و ...زیادی دارد.به عقیده بعضی از دوستان نزدیک مجیدی او آنقدر پول دارد که شاید در آینده ای نزدیک بتواند از دایی هم سبقت بگیرد.

وحيد هاشميان

می گویند هر بازیکنی که در فوتبال آلمان بازی کرده باشد مایه دار است.هاشمیان زمان زیادی را با رقم های درشت در بوندس لیگا بازی کرد.از اینکه وحید در دنیای تجارت چه کارهایی انجام می دهد اطلاعات زیادی در دست نیست.اما میانگین سالی یک میلیون و پانصد هزار یورو دریافتی در هر سال(هاشمیان تقریبا 9 سال در آلمان فوتبال بازی کرد) باعث شده تا به او لقب ورزشکار پولدار را بدهند.

علي کريمي

جادوگر فوتبال ایران یک بار قراردادی را با الاهلی امضا کرد که آن زمان می گفتند بالاترین رقم پرداختی به یک بازیکن آسیایی در کشور امارات است.رقمی در حدود 4 میلیون دلار.کریمی که پس از چند سال حضور در امارات به بایرن مونیخ رفت برای هر فصل بازی در این تیم يک ميليون و پانصد هزار يورو گرفت تا بر اندوخته‌هاي خودش بيفزايد.این اتفاق در حالی رقم خورد که پس از بازگشت از بایرن کریمی در لیگ ستارگان قطر بازی کرد.آن زمان حرف از این بود که او 5 میلیارد تومان هم از قطری ها گرفته است. کریمی که سابقه بازی در شالکه،استیل آذین والبته پرسپولیس را هم در کارنامه اش دارد سالی که ازاستیل آذین جدا شد طلب 800 میلیونی اش را بخشید تا ثابت کند که این رقم ها برای او چندان اهمیتی ندارد.او زمانی هم که در تیم متمول حسین هدایتی بازی می کرد قراردادی بسته بود که می گفتند برابر با کل بودجه فرهنگی چهار دانشگاه بزرگ کشور است!کریمی دستی هم در کارهای تجاری دارد و بدون شک باید گفت که او هم از ورزشکاران مایه دار ایران است.

امیر قلعه نویی

شاید از دورانی که خودش فوتبال بازی می کرد پول زیادی گیرش نیامده باشد اما قلعه نویی از زمانی که مربی شد این اتفاق را جبران کرد.او همیشه یکی از مربیانی بود که در لیگ برتر بیشترین قراردادها را بسته است.قلعه نویی چند سالی هم هست که وارد دنیای تجارت شده و به قول معروف دارد پول روی پول می گذارد.

علی پروین

شماره 7 معروف پرسپولیسی ها یکی از آن پیشکسوتان دنیای فوتبال است که به پول رسید.او بر خلاف سایر هم بازی هایش پول خوبی از فوتبال در آورد.پروین در آن سال هایی هم که سرمربی پرسپولیس بود دستمزد خوبی از این تیم سرخپوش دریافت می کرد.سلطان چشم تیله ای پرسپولیسی ها خیلی زود وارد کسب و کار شد و هر پولی که از فوتبال درآورد را وارد دنیای کسب و کار کرد.او ابتدا یک مانتو فروشی زد،بعد نمایشگاه ماشینش را راه انداخت،وارد خرید و فروش ملک شده و این روزهای هم یک دفتر خدمات بیمه ای راه اندازی کرد است.

کريم باقری

باقری هم یکی دیگر از ورزشکارانی است که واژه"ثروتمند"دنباله نامش است.او البته زیاد بروز نمی دهد که میزان دارایی اش چقدر است.اما آنقدر در کار وارد کردن کامیون،صادرات نخودچی و فرش خبره شده که جدا از درآمدهایی که از فوتبال داشته باشد گفت کریم ثروت زیادی دارد.البته باقری تا همین چند وقت پیش که فوتبالش تمام نشده بود با پژو 206 در تهران چرخ مي‌زد. او کلا زیاد اهل تجملات نیست و به قول دوستانش کمتر به خرید می رود.

جواد نکونام

قرارداد خوبی با اوساسونا بست.چند سالی هم در کشورهای عربی بازی کرد و زمانی که دوباره به ایران برگشت تا در استقلال بازی کند شایعه شد که 4 میلیارد تومان از تیم آبی پوش پایتخت گرفته است.او در زمان حضور در پاس تهران هم همیشه جزو بازیکنانی بود دستمزد بالایی داشت.نکونام هم دستی در تجارت دارد و نمی توان به راحتی از کنار نام او در زمینه پولدار بون عبور کرد.دوستان جواد می گویند که به خوبی از پولش استفاده می کند و خیلی هم تجملاتی است.

مسعود شجاعي

مسعود شجاعي هم در اسپانيا ميخ مايه‌دار شدن را کوبيد.به تأييد سايت رسمي باشگاه اوساسونا او براي هر فصل 2 ميليون يورو از اين باشگاه گرفته است که براي بازيکني در حد او يک رقم کلان است. مسعود قبل از اين، بيشترين پول دريافتي را از اماراتي‌ها گرفته بود که به گفته خودش نزديک به يک ميليارد تومان بود.براي پول درآوردن امارات هم بدجايي نيست. حتي علي دايي که روزي برايش افت داشت در آسيا بازي کند، دو فصل به الشباب امارات قرار داد بست و 2 ميليارد به جيب زد.

آندرانیک تیموریان؛جواد کاظمیان،ایمان مبعلی،علی سامره،مهرداد پولادی،مجتبی جباری،سید جلال حسینی و حتی پژمان منتظری که سابقه بازی کردن در تیم های عربی را دارند را هم می توان در این فهرست گنجاند.

این در حالی است که جدا از فوتبالیست ها این روزها پول به سمت خیلی دیگر از رشته های ورزشی سرازیر شده است.حسین رضازاده،بهداد سلیمی،حمید سوریان،حامد حدادی،سعید معروف،محمد موسوی،صمد نیکخواه بهرامی و ...از چهره های سرشناسی هستند که این رقم ها و قرارداد های خوبی در ورزش بسته اند و باید گفت که از مایه دارهای ورزش ایران به حساب می آیند.

منبع :http://www.persianpersia.com/sport/spdetails.php?a...
24 نفر این را می پسندند
مشاهده 7 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
يونس مشرف زادي يونس مشرف زادي ادم نترس
8 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از علی اصغر حسنی ساطحی

اگر بخواهم حرفی بزنم، مرا اخراج می‌کنند
بازیکنانم وظیفه‌ دارند برای برد بجنگند
کفاشیان: کی روش سرطان ندارد اما از نظر سلامتی مشکلاتی دارد
سر انجام نیلوفر اردلان به همراه تیم ملی بانوان به گواتمالا سفر کرد
برانکو شعار نمی‌دهد، هدفش قهرمانی است
لیگ جودو بانوان با صدرنشینی لرستان پیگیری شد
هواداران تیم فولاد یک جلسه محروم شدند
تلاش یک پرسپولیسی برای صدرنشینی استقلال
از تمدید قرارداد رحمتی تاتکذیب بندهای خاص و طلب میلیاردی یک بازیکن
فدراسیون جهانی بدون مشورت قانون می گذارد
سایت فیفا اشتباه کرد/ گوام مقابل ایران پنالتی از دست نداد!
تیم دوئلین ایران نایب قهرمان شد/ هت تریک نقره ای تالوکاران
مردم می توانند در آرامش ال کلاسیکو را تماشا کنند
میکس کامپوند ایران نایب قهرمان آسیا شد
نقش برانکو در پیروزی تیم ملی برابر گوام
بازی با استرالیا محک جدی برای ما بود/ می توانستیم پیروز شویم
رائول لوزانو؛ متخصص احیای تیم‌های بزرگ/ پروفسور روی نیمکت ایران
گفتگو با تنها زن حاضر در ورزشگاه/ نکته منفی دربی هشتاد و یکم
بیانیه شدیدالحن استقلال علیه کی‌روش
به کی‌روش تذکر کتبی دادیم/ بدون اجازه مصاحبه ممنوع!