کریمی: پرویز مظلومی اشکم را درآورد- هایپرکلابز

زهرا نصیری 8 سال پیش
کریمی: پرویز مظلومی اشکم را درآورد- هایپرکلابز هایپرکلابز :

یعقوب کریمی می گوید بعضی ها با چند کیسه برنج بازیکن استقلال شدند!

به گزارش فرهنگ نیوز،استقلال در این سال ها کم بازیکن مستعد و آینده دار از دست نداده بود.یکی از این دست بازیکنان یعقوب کریمی بود که بعد از سه سال بستن بازوبند کاپیتانی امیدهای استقلال و رساندن این تیم به قهرمانی تهران راهی نفت شد و با درخشش در جمع زردپوشان به یک باره قیمتش چندین برابر شد تا استقلالی ها برای بازگرداندنش دست به کار شده و هزینه های گزافی بپردازند.دیروز فرصتی دست داد تا بعد از قطعی شدن حضور یعقوب در استقلال لیگ پانزدهم برای دقایقی با او صحبت کنیم.

*چه شد سر از استقلال در آوردی؟
یادمه برای یک بازی دوستانه با استقلال به ورزشگاه مرغوبکار رفته بودیم که من خیلی خوب بازی کردم.آن روز من موهای سرم را با تیغ زده بودم و به همین خاطر خیلی تو چشم بودم. بعد از بازی وقتی می خواستم ورزشگاه را ترک کنم اجازه خروج به من ندادند و آقای منصوریان و آرش لب جویی گفتند اول قرارداد ببند و بعد برو.

*تو چکار کردی؟
آن سال پاس منحل شده بود و زمزمه هایی شنیده می شد که قصد تیم داری ندارد.من هم عاشق استقلال بودم و از این پیشنهاد ذوق زده شدم اما از فرصت استفاده کردم و گفتم اگر من قرارداد ببندم یک شرط دارم.

*چه شرطی؟
یک دوست خیلی صمیمی داشتم به اسم محسن رزمجو که فوتبالیست خیلی خوبی بود. وقتی دیدم کسی را ندارد که حمایتش کند به علی آقا منصوریان گفتم اگر با او قرارداد ببندید من هم قرارداد می بندم که قبول کردند و اتفاقا محسن هم خیلی خوب بازی کرد اما حیف بدشانسی آورد و ... نزدیک به سه سال در تیم های جوانان و امید استقلال بازی کردم و کاپیتان هم شدم تا این که به تیم بزرگسالان رسیدم.

*در آن برهه که به آکادمی استقلال رسیدی بازیکنان مستعد زیاد داشتید؟
بله خیلی بازیکن مستعد داشتیم نمونه اش مسعود حسن زاده (ذوب آهن) صادق بارانی (پیکان) فردین عابدینی (تراکتورسازی)مجتبی محبوب مجاز و ... همه کنار هم بودیم و استقلال را قهرمان کردیم.

*اما همه از استقلال رفتند؟
این عادت سال های اخیر است که استعدادهای ناب جنوب تهران در آکادمی استقلال به راحتی آب خوردن از دست بروند و چیز غیر طبیعی هم نیست.ما بعد از این که قهرمان شدیم چهار نفرمان به تیم بزرگسالان معرفی شدند درست در دوره قبلی مربیگری پرویز خان مظلومی بود اما فرصتی به ما داده نشد که بخواهیم توانایی های مان را نشان بدهیم.

*به همین خاطر تصمیم گرفتی از استقلال جدا شوی؟
بله من باید بازی می کردم تا پیشرفت کنم به همین خاطر وقتی پیشنهاد نفت را گرفتم بلادرنگ قبول کردم گرچه پرویز مظلومی اشکم را رد آورد تا رضایتنامه ام را صادر کرد.

*واقعا گریه کردی؟
بله خیلی هم گریه کردم و به آقای مظلومی گفتم اگر اجازه ندهید من بروم فوتبالم نابود می شود. شما بازیکنان بزرگ و ستاره ها را بازی می دهید اما به من و امثال من بازی نمی رسد.

*مفت و مجانی شما را از دست داد؟
همچین مفت و مجانی هم نبود چون باشگاه استقلال آن سال 50 میلیون تومان از باشگاه نفت برای رضایتنامه من پول گرفت در حالی که سر جمع در آن سال ها 10 میلیون تومان هزینه من نکرده بود.

*جدایی تو انتقادات زیادی برای مظلومی و استقلال در پی داشت به خصوص بعد از درخشش در نفت تهران؟
همه می گفتند پرویز مظلومی اشتباه کرد گذاشت یعقوب کریمی از استقلال برود اما من خودم نه تنها ناراحت نبودم بلکه خوشحال بودم که پرویز خان چنین اشتباهی انجام داد چون زمینه برای پیشرفتم در باشگاهی بی حاشیه مثل نفت فراهم شد.

*نگران نبودی در نفت همان اتفاقات استقلال برایت تکرار شود؟
نه ترسی نداشتم چون با مشورت هایی که انجام دادم مطمئن بودم می توانم حقم را در نفت بگیرم. بازی فینال امیدهای تهران بین استقلال و نفت بود که مربیان نفت از نزدیک توانایی هایم را دیده بودند و سخت دنبال جذبم بودند. خدا کمک کرد و با اعتماد حاج حسین فرکی در سال اول توانستم بهترین پاسور نفت شوم و نزدیک به 10 پاس گل بدهم و یک گل بزنم. از همه مهمتر به جزء سه چهار هفته اول آن فصل که هنوز بدنی آماده نبودم، همه بازی ها را فیکس بازی کردم.

*این درخشش ادامه داشت تا جایی که از نفت به تیم ملی رسیدی؟
برای خودم اهداف بزرگی ترسیم کرده بودم که مهمترینش رسیدن به پیراهن مقدس تیم ملی بود. سال دوم بهتر در تیم جا افتاده بودم و بدون استرس بازی می کردم و اعتماد اقای فرکی هم مزید بر علت شد تا نمایشی بهتر داشته باشم.

*اگر در استقلال به تو اعتماد می شد می توانستی همین عملکرد را نشان بدهی؟
می توانستم و شاید بهتر هم بازی می کردم. قبول دارم برای جوانی 17 ساله مثل من سخت بود که در استقلال جا بیافتد اما اگر نصف اعتمادی که در نفت شد در استقلال پشت سرم می دیدم کار را در می آوردم حتی بهتر از نفت اما همان اولین بازی که پرویزخان مظلومی جلوی پیکان 10 دقیقه به من فرصت داد با وجود تمام استرسی که داشتم و بد هم بازی نکردم پالس مثبتی ندیدم که امیدوار باشم در استقلال پیشرفت می کنم.

*پس این که گفتی آن سال پرویز مظلومی دلیل جدایی ات نبود، صحت داشت؟
بله آن سال آقای مظلومی خیلی تلاش کرد که من بمانم ولی خودم نخواستم و رفتم نفت. می ماندم الان به این جایی که هستم نمی رسیدم.

*کی با پیشنهاد بازگشت دوباره به استقلال روبرو شدی؟
بعد از اولین سالی که با نفت در لیگ برتر بازی کردم پیشنهاد بازگشت به استقلال را دریافت کردم اما شاید باور نکنید به قدری از اتفاقات رخ داده در استقلال ناراحت و دلخور بودم که ترسیدم جواب بدهم چون گفتم نکند کابوس نیمکت نشینی و ... برایم تکرار شود.

*سال بعد هم تا آستانه بازگشت پیش رفتی اما سر از سپاهان در آوردی؟
بله. بعد از سال دوم حضورم در نفت بود که با آقای ابراهیم زاده نتایج خوبی گرفته بودیم. اما با وجود این که خودم دوست داشتم برگردم استقلال پول رضایتنامه ام خیلی بالا بود که از عهده باشگاه استقلال برنمی آمد و رفتم سپاهان. اصفهانی ها 850 میلیون تومان پول رضایتنامه ام را دادند و 600 میلیون تومان هم قرارداد بستند.

*تصور می کردی مربی مثل کرانچار با بازیکنش این گونه رفتار کند؟
مربیگری سلیقه ای است اما کاری که کرانچار با من کرد از لجبازی گذشته بود و به نوعی انتقام گیری بود. شاید به همین خاطر بود دیگر انگیزه ای برای ماندن نداشتم و مدام به جدایی فکر می کردم.

*این اتفاق در آخرین روزهای نقل و انتقالات پارسال افتاد؟
اگر کلمه نامردی را به کار ببرم زیاد بیراه نگفتم چون باشگاه سپاهان با فشار کرانچار در آخرین روز نقل و انتقالات در اردوی ترکیه به من گفت یا بیا قرارداد مالی ات را برای سال دوم کم کن یا باید یک فصل سکونشین باشی چون جایی در بین برنامه های تاکتیکی باشگاه و کادر فنی نداری.

*مگر قرارداد سال دوم چقدر بود؟
در حدود یک میلیارد و صد میلیون تومان.

*همین ارقام بود که باعث شد تا بسیاری اعتقاد داشته باشند یعقوب کریمی با گرفتن پول زیاد انگیزه ای برای درخشش با پیراهن سپاهان ندارد؟
بدون اطلاعات اظهار نظر کردن در فوتبال ما عادت شده در حالی که برای من پول ارزش زیادی ندارد.من اگر در سپاهان روزهای خوبی نداشتم تنها و تنها به خاطر زلاتکو کرانچار بود و بس نه به خاطر قرارداد سنگین مالی.

*همین اتفاق زمینه بازگشت تو به استقلال را فراهم کرد؟
بله استقلال مدت ها بود دنبال بازگرداندن من بود.وقتی آن حرکت ناجوانمردانه سپاهان را دیدم بلافاصله با اقای قلعه نویی و استقلالی ها صحبت کردم و برگشتم چون به یکی از آرزوهایم رسیده بودم.

*قبول داری اتفاقات رخ داده در سپاهان مانع حضور تو در جام جهانی شد. چون کارلوس کی روش خیلی به تو اعتقاد داشت؟
من اگر مسافر جام جهانی نشدم تنها مقصرش زلاتکو کرانچار و مدیرعامل وقت سپاهان بود.من در روزهایی که برای سپاهان کم بازی می کردم در کل اردوهای تیم ملی دعوت شدم جز اردوی نهایی برای جام جهانی که کارلوس به من گفت چرا در سپاهان بازی نمی کنی؟! با این شرایط شانس چندانی برای همراهی تیم ملی نداری در حالی که ما در اردوهای تیم ملی خیلی از تو رضایت داریم.

*برگشتی استقلال که طعم قهرمانی در لیگ را بچشی ؟
بله هر کس آن روزها راجع به استقلال صحبت می کرد حرف از قهرمانی زودهنگام این تیم می زد چون تیمی داشتیم که به راحتی آب خوردن می توانست چند هفته زودتر جشن قهرمانی بگیرد. چند هفته ابتدایی هم فوتبال خوبی بازی کردیم و همه چیز روبراه بود اما یکی، دو باخت بعد از بازی با نفت و بدشانسی و اشتباهات فردی گریبان گیر ما شد تا نتوانیم به آن چه می خواستیم برسیم.

*بازیکنان و مربیان استقلال مدام مشکلات مالی را بهانه می کردند؟
وقتی یک مجموعه ای هدف خود را قهرمانی ترسیم می کند باید به تعهدات مالی اش پایبند باشد.اما متاسفانه پارسال باشگاه هیچ کدام از تعهداتش را عملی نکرد و چه بسا اگر در موقع لزوم این حمایت انجام می شد قصه استقلال جور دیگری رقم می خورد.

*مشکلات مالی که به تنهایی نمی توانست بهانه ناکامی باشد؟
نه اما همین مشکل تیم ما را به هم ریخت و مریض کرد.استقلال پارسال بیماری بود که راه علاجش پیدا نشد و با همان بیماری هم به کارش پایان داد.

*طرفداران هم مدام شما را بی غیرت توصیف می کردند؟
هوادار حق دارد چون انتظاراتش برآورده نمی شد.شنیدن کلمه بی غیرت تحت هر شرایطی بد است ما ما کاری از دست مان برنمی آمد و باید سنگ صبور طرفداران می شدیم.ما پارسال چوب تمرکز نداشتن را خوردیم چون اگر همان استقلالی می شدیم که فصل قبلش وقتی گل می زد تا دقیقه 90 از اندوخته اندک خود محافظت می کرد بدون هیچ شک و تردیدی قهرمان می شدیم اما افسوس که اشتباهات فردی و عدم تمرکز تیم ما را به این روز انداخت.

*با وجود داشتن مدافعان ملی پوش که ستاره جام جهانی برزیل بودند این نمایش کمی دور از انتظار بود؟
ملی پوشان ما فصل قبل بدترین روزهای خود را تجربه کردند و من خودم کامل شرایط آنها را درک می کردم.با فشاری کاذب و کمرشکن در اوج گرفتاری ها هر چه کاسه کوزه بود سر آنها می شکست و این بزرگ ترین لطمات را به استقلال وارد کرد.

*پس قبول داری تنش های میان استقلال و تیم ملی خیلی روی نتایج شما تاثیر داشت؟
صد درصد .اگر آن تنش ها نبود این همه به ملی پوشان استقلال فشار کاذب وارد نمی شد و آنها می توانستند با تمرکز بهتری بازی کنند نه این که به خاطر عدم تمرکز مدام اشتباه کنند و دودش به چشم استقلال و طرفدارانش برود.

*انتقادی که به یعقوب کریمی وارد است این که خیلی زیاد مصدوم می شوی؟
از شانس بد من دو سال است سرنوشت من در آخرین روز نقل و انتقالات مشخص می شود و این اجازه هر گونه بدنسازی را از من گرفت.وقتی بدنسازی نباشد مصدومیت امری طبیعی است.

*پس امسال هم طرفداران باید نگران مصدومیت های تو باشند؟
نه خدا نکند که مصدوم شوم.در حال حاضر زیر نظر مربی بدنساز خوب استقلال روزی سه جلسه تمرین می کنم و تا روزی که صد درصد آماده نباشم به زمین نمی روم تا مصدوم نشوم.

*گفتی پیراهن فرهاد مجیدی را دوست داشتی اما الان شماره هشت استقلال هستی؟
من با شماره 8 استقلال بزرگ شدم و این شماره برایم تداعی کننده خاطرات تلخ و شیرین زیادی است در ضمن می دانم که این پیراهن بر تن بسیاری از بزرگان استقلال بوده و امیدوارم بتوانم راه آنها را ادامه بدهم.

*حرف آخر.
در این چند سال چند نفر از بزرگان استقلال روی پیشرفت من خیلی نقش داشتند از جمله فرهاد مجیدی ، مجتبی جباری ، خسرو حیدری و پژمان منتظری که به نظرم باهوش ترین مدافع ایران است.البته جا دارد از همه مربیانم در این سال ها هم قدردانی ویژه ای داشته باشم و امیدوارم خداوند این توفیق را بدهد که بتوانم از شرمندگی آنها خارج شوم.

منبع :http://www.farhangnews.ir/content/134739
2 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
مهدیه سپهر مهدیه سپهر roseroserose
8 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از زهرا نصیری

فیروز کریمی از ورود به همه‌ ورزشگاه‌ها محروم شد!
مهاجم محبوب تیم ملی متاهل شد!!
قرارداد باور نکردنی سردار آزمون اورتون
در آخرین گفت‌وگو، شیث رضایی از برگزاری کنسرت و تولید آلبومش خبر داد
محمدعلی اینانلو قدیمی ترین کارشناس و مفسر والیبال ایران در گذشت
واکنش سوشا مکانی به پخش شدن عکس های خانوادگی اش
بیانیه باشگاه استقلال: متاسفانه فوتبال ایران از گذشته دچار بی برنامگی و بی عدالتی بوده
تیم منتخب جهان
تمجید سایت فرانسوی از علی دایی
جدیدترین تجارت علی دایی در تهران
درگیری عابدزاده با ماموران حراست ورزشگاه آزادی
کی روش: بهترین دربی سال های اخیر بود
نشسته ورزش كنيد
چیلاورت: مارادونا شایسته ریاست فیفا نیست
قیمت بلیط بازی افغانستان - ژاپن؛ 50 هزار تومان!
رای کمیته انضباطی AFC در خصوص دیدار نفت و الاهلی صادر شد
به همت یک هوادار متعصب؛ تماشای بازی پرسپولیس و فولاد برای پرسپولیسی ها رایگان شد
ویژگی های راکت خوب
مثلث برمودای کی روش، مکزیک و مرخصی
صفائی: تنها یک نفر شانس کسب سهمیه المپیک دارد