ترکیب متفاوت پرسپولیس برابر سپاهان؛ در ذهن برانکو چه می گذرد!- هایپرکلابز

راحله ... 8 سال پیش
ترکیب متفاوت پرسپولیس برابر سپاهان؛ در ذهن برانکو چه می گذرد!- هایپرکلابز هایپرکلابز :

پرسپولیس عصر فردا در حساس‌ترین بازی هفته سوم لیگ برتر در فولادشهر میهمان سپاهان خواهد بود و از آنجایی که از دو بازی ابتدایی فقط دو امتیاز گرفته کسب پیروزی در این مسابقه برای برانکو ایوانکوویچ حیاتی‌تر از همیشه به نظر می‌رسد و در نقطه مقابل باخت می‌تواند سرخ‌ها را به آغوش بحران بفرستد.
البته از آنجایی که سپاهان هر دو بازی قبلی‌اش را برده و با احتساب 6 برد فصل قبل، 8 پیروزی متوالی در کارنامه دارد به لحاظ روانی دقیقا شرایطی عکس پرسپولیس دارد و حداقل روی کاغذ شانس پیروزی این تیم بیشتر است.
برمی‌گردیم به پرسپولیس که در دو هفته گذشته به لحاظ تاکتیکی و مسائل انفرادی مشکلات زیادی داشته است. اتخاذ سیستم اشتباه برای تیم، عدم مسوولیت‌پذیری برخی بازیکنان، ناهماهنگی‌ها و سنگینی بدن‌ها باعث شده سرخ‌ها در دو بازی اول که نسبت به پنج بازی آینده راحت‌تر به نظر می‌رسید نتایج ضعیفی بگیرند و حالا فشار کار روی دوش برانکو و تیمش سنگین شود.
برانکو بعد از تساوی مقابل پدیده و انجام یک نیمه امیدوارکننده و یک 45 دقیقه منفعل، 4 تغییر در ترکیب تیمش ایجاد کرد که یکی از آنها (خالقی‌فر جای کفشگری) اجباری بود.
هر چند می‌گویند مربیان کروات اهل تغییرات زیاد نیستند اما پیش‌بینی می‌شود ترکیب پرسپولیس در اصفهان نسبت به آنچه در اهواز دیدیم حداقل چهار تغییر در ارنج اصلی داشته باشد و بدین ترتیب جریان تغییرات در ترکیب سرخ‌ها ادامه خواهد داشت. مخصوصا اگر برانکو با ترکیب جدیدش در اصفهان نتیجه نگیرد.
* با گلر 21 ساله مقابل قهرمان؟
بعد از اشتباه بزرگ ایمان صادقی در اهواز و دریافت 4 گل طی دو بازی به نظر می‌رسد شانس بازی کردن مرتضی قدیمی‌پور دروازه‌بان سوم پرسپولیس زیاد شده باشد.
قدیمی‌پور که سابقه بازی در تیم‌های پایه استقلال را دارد بعد از بازی در تیم امید پرسپولیس چند ماهی کنار سوشا و همامی و حالا کنار سوشا و صادقی تمرین کرده است.
هر چند این دروازه‌بان گفته برای بازی کردن آماده است اما میدان دادن به این جوان 21 ساله که تا به حال در لیگ برتر به میدان نرفته ریسک بزرگی به حساب می‌آید. این ریسک وقتی خطرناک‌تر و بزرگتر می‌شود که بدانیم حریف پرسپولیس قهرمان فصل گذشته است و سال‌های سال در اصفهان به قرمزها نباخته است.
* یک زوج خارجی در قلب دفاع
شاید برای اولین بار در تاریخ باشگاه پرسپولیس باشد که یک زوج خارجی در قلب دفاع این تیم به میدان خواهند رفت. اما ظاهرا برانکو تصمیمش را گرفته است. سرمربی پرسپولیس در بازی دوستانه مقابل مس کرمان از زوج ماریچ – اومانیا استفاده کرد تا اخم‌های بنگر و نورمحمدی توی هم برود.
در حالی که خیلی‌ها فکر می‌کردند این دو بازیکن قدیمی و کاپیتان‌های دوم و سوم تیم مدافعان فیکس پرسپولیس در ابتدای فصل باشند اما هنوز کنار هم بازی نکرده‌اند و در هفته سوم هر دو نفر از روی نیمکت کار را آغاز خواهند کرد.
ظاهرا برانکو در دریافت گل دوم از استقلال خوزستان، نورمحمدی را مقصر دانسته و بعد از بیرون گذاشتن بنگر، دیگر مدافع باتجربه تیمش را نیمکت‌نشین خواهد کرد تا اومانیا با دو هفته تمرین به ترکیب اصلی برسد.
البته از آنجایی که می‌دانیم اومانیا و ماریچ هم مدافعان قرصی نیستند و اشتباه می‌کنند باید امیدوار باشیم در اصفهان دچار اشتباه‌های بچگانه نشوند.
* بازگشت کفشگری، نقطه اطمینان برانکو
غیبت کفشگری در اهواز و بازی دادن به خالقی‌فر در پست غیرتخصصی، پرسپولیس را مقابل تیم ویسی بیچاره کرد اما حالا کفشگری برگشته و آماده رویارویی با هافبک‌های آماده سپاهان است.
برانکو که حساب ویژه‌ای روی هافبک مازنی تیمش باز کرده می‌خواهد نشان دهد بازی کردن با کفشگری چقدر با بازی نکردن او در تیمش تفاوت ایجاد می‌کند.
البته برانکو باید کمال کامیابی نیا را هم در توپگیری و ارتباط بین خطوط توجیه کند چرا که در سیستم انتخابی او (2-4-4) کوچکترین کوتاهی از سوی هافبک‌های میانی باعث ضربه خوردن تیم می‌شود و بلایی که در اهواز سر تیم آمد به شکل بدتری در اصفهان نصیب سرخ‌ها می‌شود.
این مساله با توجه به قدرت بیشتر خط میانی سپاهان و حضور بازیکنانی مثل حاجی‌صفی- سرلک (رسول نویدکیا)، کریمی و فوضیل موسی‌اف کاملا ملموس و اجتناب ناپذیر است.
* اگر عالیشاه به عقب برگردد
قرار است در اصفهان فرشاد احمدزاده نقش هافبک راست و امید عالیشاه نقش هافبک چپ را ایفا کنند. قطع به یقین هر دو نفر در سیستم 1-3-2-4 کارآیی به مراتب بیشتری نسبت به 2-4-4 خواهند داشت اما برانکو تصمیمش را گرفته و کوتاه نمی‌آید.
هر چند با توجه به خصوصیات بازی عالیشاه و نیاز او به فضا برای پیشروی، پست‌ هافبک کناری مناسب‌تر از مهاجم نوک برایش به نظر می‌رسد اما این هافبک سریع و تکنیکی باید حتما و حتما توجیه شود.
در سیستم مد نظر برانکو هافبک‌های کناری باید حتما به عقب برگشته، به مدافع پشت‌سر خود کمک کنند و در مواقع لزوم با شیفت کردن به میانه میدان یاور هافبک‌های میانی باشند.
این مشکل در دو هفته گذشته در خصوص فرشاد احمدزاده مشهود بود اما او توجیه شده و به نظر می‌رسد مشکلش با پست جدیدش را حل کرده باشد اما عالیشاه همچنان فقط با توپ حرکت کرده و در حمله حضور فعال دارد و در فاز دفاعی به هافبک‌های میانی و مدافع پشت‌سرش کمک نمی‌کند. به همین خاطر اگر برانکو، شماره 2 خود را برای بازی سپاهان توجیه نکند مشکلات زیادی گریبانش را خواهد گرفت.
* امیدواری به زوج طارمی – علیپور
بالاخره زوج طارمی – علیپور از ابتدا به میدان خواهند رفت تا برانکو با دو مهاجم گلزن دو هفته ابتدایی‌اش خط حمله قدرتمندتری را مقابل قهرمان فصل قبل آرایش دهد.
این زوج در 30 دقیقه پایانی بازی اهواز و دیدار دوستانه مقابل مس کرمان خوب کار کردند و به نظر می‌رسد نقطه امیدواری پرسپولیس در اصفهان باشد. این زوج در دربی برگشت فصل قبل و بازی رفت با الهلال خوب جواب داد به شرطی که هر دو نفر به خط میانی کمک کنند.
البته طارمی که ظاهرا کمی عقب‌تر از علیپور بازی خواهد کرد این کار را خوب انجام می‌دهد اما علیپور هم باید توجیه شود و اگر این دو مهاجم کارشان را خوب انجام دهند هم در گلزنی موفق خواهند بود هم اینکه با تحت فشار قرار دادن خط دفاع سپاهان آنها را عقب نگه می‌دارند.
* زوم روی مدافعان سپاهان
ایوانکوویچ و برخی از شاگردانش معتقدند بازی برگشت با سپاهان در تهران بهترین نمایش سرخ‌ها در فصل گذشته لیگ برتر بوده است. در آن مسابقه پرسپولیس با استفاده از اشتباهات و کندی دو مدافع میانی سپاهان بارها در موقعیت گلزنی قرار گرفت که با بی‌دقتی و بدشانسی این موقعیت‌ها را از کف داد.
هر چند بازی فردا در اصفهان برگزار می‌شود و شرایط بازی متفاوت خواهد بود اما زوج عقیلی – کرمی دوباره جلوی گردان بازی می‌کنند و خط حمله پرسپولیس می‌تواند نهایت بهره را از ناهماهنگی‌ها و اشتباهات این سه نفر ببرد و به گل برسد.
در مصاف طارمی - علیپور با زوج عقیلی - کرمی، سرعت مهاجمان پرسپولیس می‌تواند گره‌گشا باشد به شرطی که هافبک‌های پرسپولیس ارسال پاس عمقی را بلد باشند و «در»ها را بشناسند.
* ... اگر برانکو اشتباه تعویض نکند!
بسیاری معتقدند پرسپولیس به لحاظ کیفیت بازیکن، مسائل بدنی و ناهماهنگی مشکلات عمده‌ای ندارد و مهمترین مشکل ارنج‌های بدی است که برانکو می‌چیند یا تعویض‌های بدی است که او انجام می‌دهد.
جدا از سیستم اشتباه برانکو و اصرارش برای استفاده از 2-4-4 (که تا حالا اصلا جواب نداده) تغییرات او در حین بازی می‌تواند تعیین‌کننده باشد. برانکو که نمایش فصل قبل مقابل سپاهان را بهترین بازی فصل پرسپولیس می‌داند با یک تعویض اشتباه باعث باخت تیم خود شد.
پروفسور در آن مسابقه در 30 دقیقه پایانی صادقیان را به جای گابریل به هافبک راست فرستاد تا فرکی با فرستادن پاپی و حاجی‌صفی به آن جناح از ایستایی صادقیان استفاده کرده و نهایت ضربه را به پرسپولیس بزند و بازی باخته را با برد عوض کند. فقط امیدواریم برانکو در بازی بزرگ فردا دچار چنین اشتباهاتی نشود.
* اشتباهات فردی چطور پایین می‌آید؟
می‌گویند در 20 دقیقه ابتدایی بازی در فولادشهر بدن‌ها سنگین است و کم کم شرایط بدن‌ با وضعیت جوی آن منطقه سازگاری پیدا می‌کند. به همین خاطر برای پرسپولیس بسیار مهم است که در 20 دقیقه ابتدایی گلی دریافت نکند، اتفاقی که در بازی نخست گریبانش را گرفت و با توجه به جابه‌جایی‌های دوباره خط دفاع و ناهماهنگی‌های احتمالی کماکان خطرناک و محتمل است.
حالا نتایج ضعیف فشار مضاعفی روی پرسپولسی‌ها وارد می‌کند اما همه بازیکنان این تیم می‌گویند اگر اشتباه نکنیم و گل مفت نخوریم شکست دادن سپاهان دور از دسترس نیست.
البته این نکته را هم باید در نظر داشت که اشتباهات فردی در بسیاری از موارد حاصل اشتباهات تاکتیکی است به طوری که اگر بازیکنان پرسپولیس وظیفه‌شناس و مسئولیت‌پذیر باشند و فاصله بین خطوط کم شود،‌ درصد اشتباهات پایین می‌آید.
* دفاع در فولادشهر جواب نمی‌دهد
هر چند بازی برگشت پرسپولیس- سپاهان فصل قبل حداقل به لحاظ شکل فوتبال (در دو سوم ابتدایی زمان بازی) یکی از بهترین نمایش‌های فصل اخیر سرخ‌ها بود اما نمایش دور رفت این تیم در اصفهان را هم نباید فراموش کرد.
در آن مقطع از فصل پرسپولیس با حمید درخشان که تازه دو سه هفته بود تیم را در دست گرفته و هدایت می‌کرد مقابل تیم هماهنگ سپاهان قرار گرفت و 90 دقیقه تحت فشار بود.
درخشان که در آن مقطع با در نظر گرفتن کاستی های تیمش دنبال گرفتن یک امتیاز از فولادشهر بود تیمش را با تدابیر کاملا دفاعی به میدان فرستاد و سرآخر در وقت‌های تلف شده اسیر ضربه شریفی شد به همین خاطر است که برانکو در اصفهان دنبال حداقل‌ها نخواهد رفت چرا که هم تیمش برد می‌خواهد هم اینکه می‌داند با هدف گرفتن یک امتیاز چیزی جز شکست و ناکامی نصیبش نمی‌شود.

منبع :http://khabarpu.com/h.php?t=169-xDETAIL-xNEWS-x537...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از راحله ...

برانکو به یک عروسی کاملا فوتبالی دعوت شد!
بازتاب گسترده حرکت زیبای گلزن پرسپولیس در هندوراس
ستاره استقلال 6 تایی شدن پرسپولیس را تبریک گفت
حرکت جوانمردانه بازیکن پرسپولیس در بازی دیروز
خانواده نوروزی و برگشت خوردن چک های باشگاه"پرسپولیس"
قلعه نویی از لیگ برتر ترکیه پیشنهاد داشت
حمله بهترین هافبک راست استقلال به فردوسی پور
مدیران پرسپولیس که برای بازگشتم هیچ کاری نکردند را هرگز نمی بخشم
واکنش محمدحسین کنعانی به شایعه پیشنهاد پرسپولیس
قلعه نویی به دنبال بازیکن محبوب استقلال
کاپیتان سابق صبا به پدیده پیوست
محمد پنجعلی : ما دیروز روی ضد حمله گل می‌خوردیم
بایرامی مهاجم تراکتورسازی: رقیب من خودم هستم
محسن قهرمانی: واقعا همان چیزی که در دلم بود را روی سینه‌ام نوشتم.
آتیلا حجازی : قسم می خورم انتقاد از استقلال پشت پرده دارد
حسین فرکی جانشین منصوریان در نفت
پیوستن رحمتی به پرسپولیس با مبلغ هفت میلیارد تومان
سوت پایان فینال سوپر کاپ فوتبال در دقیقه 63 به دستور رئیس جمهور
آماری حیرت آور از استقلال پرویز مظلومی
به نظر می‌رسد برخی فوتبالیست‌های کشورمان نمی‌توانند از دود و دم دل بکنند.