میزان درآمد برنامه 90 از ویژه برنامه هادی نوروزی مشخص شد- هایپرکلابز

راحله ... 7 سال پیش
میزان درآمد برنامه 90 از ویژه برنامه هادی نوروزی مشخص شد- هایپرکلابز هایپرکلابز :

میزان درآمد دست‌اندرکاران از پیامک‌هایی که برای برنامه 90 ارسال می‌شود، چقدر است؟ این سوالی است که بعد از گذشت ١٦‌سال از پخش این برنامه هنوز هم پاسخ صریح و شفاف درباره آن ارایه نشده است.
بار دیگر در شبی که مردم به یاد ‌هادی نوروزی عدد ٢٤ را به سامانه پیامکی برنامه 90 ارسال کردند، این شائبه‌ها پیش آمد که آیا واقعا میزان پیامک‌هایی که برای برنامه 90 ارسال می‌شود، در درآمد این برنامه تاثیری دارد؟
عادل فردوسی‌پور در خلال برنامه سعی کرد به مخاطبانش بگوید که هیچ درآمد اضافه‌ای در کار نیست ولی در این‌باره شائبه‌های زیادی وجود دارد.
* بیش از ٣ ‌میلیون پیامک برای نوروزی
در برنامه 90 دوشنبه‌شب هفته جاری، مسابقه پیامکی برنامه 90 با برنامه‌های قبلی که روی آنتن می رفت بود، متفاوت بود. این‌بار مزدک میرزایی که به شنیدن صدایش در برنامه‌های هر هفته روی مسابقه پیامکی عادت کرده‌ایم، از مردم خواست تا به احترام درگذشت‌ هادی نوروزی عدد ٢٤ را که شماره پیراهن کاپیتان پرسپولیس بود، به سامانه پیامکی این برنامه ارسال کنند. در نهایت بیش از ٣ ‌میلیون پیامک ارسال شد که آمار نسبتا قابل توجهی نسیت به هفته های گذشته محسوب می‌شود.
* بالاترین آمار مسابقه پیامکی
در آذر ١٣٩٢ فردوسی‌پور، به مناسبت پخش مراسم قرعه‌کشی جام‌جهانی برنامه ویژه داشت. در این برنامه که با حضور مهدی مهدوی‌کیا و جواد نکونام قرعه‌های بیرون آمده در جام‌جهانی مورد بررسی قرار گرفت، بیش از ٦ ‌میلیون و ٤٠٠ ‌هزار پیامک از سوی مخاطبان دریافت شد تا رکوردی جالب توجه برای برنامه 90 و عادل فردوسی‌پور به ثبت برسد.
البته در روال عادی برنامه 90 بیشترین میزان ارسال پیامک مربوط به درگذشت ناصر حجازی نزدیک ٥ ‌میلیون بود در حالی‌که از ٣ ساعت پخش به مدت 1.5 ساعت پیامک برنامه 90 قطع شد.
* اصرار فردوسی‌پور به پول‌نگرفتن از اپراتورها
وقتی خبر رسید که قرار است نود مسابقه پیامکی خود را به نام ‌هادی نوروزی برگزار کند، شائبه‌هایی مطرح شد که دست‌اندرکاران این برنامه می‌خواهند از این ضایعه بهره‌برداری کنند. همان تهمتی که عادل خان به پارکینگ های ورزشگاه آزادی زد و باعث اخراج کارکنان آن شد.
بر همین اساس مجری برنامه 90 نیز دوشنبه‌شب در واکنش به این مسائل چندین‌بار اعلام کرد حتی یک ریال هم از ارسال پیامک‌های مردم نصیب 90 نشده و مستقیما این مبلغ مثل تمام پیامک‌های دیگر به حساب اپراتورهای تلفن‌همراه واریز می‌شود.
اظهارات فردوسی‌پور این پرسش را پدید آورده که آیا پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی فرصتی این‌چنینی را در اختیار چند اپراتور تلفن‌همراه قرار می‌دهد تا آنها بتوانند مبلغی حدود ١٠٠‌ میلیون برای هر برنامه به جیب بزنند و سهمی هم به تلویزیون ندهند؟
* شائبه‌های پیامکی
در حالی‌که ذکایی، دبیر سیاست‌گذاری ورزش صداوسیما از درآمدهای برنامه 90 در بخش پیامکی خود ابراز بی‌اطلاعی می‌کند، صحبت‌های کیهانی، مسئول ارتباط با رسانه‌های اپراتور همراه اول کمی شائبه‌برانگیز است.
او در پاسخ به این سوال که آیا تفاهمنامه‌ای میان اپراتور همراه اول و برنامه 90 بابت مسابقه پیامکی امضا شده، گفت: «قطعا تفاهمنامه‌ای وجود دارد اما من از جزئیات آن خبر ندارم که باید از بخش فنی سوال کنم و به شما بگویم.»
در تماس دوم که ساعتی بعد برای اطلاع از موضوع انجام شد اما موضع نماینده همراه اول به شکل عجیبی تغییر کرد: «هیچ تفاهمنامه‌ای میان همراه اول و برنامه 90 امضا نشده و به همین خاطر پیامک‌هایی که به برنامه 90 ارسال می‌شود، مثل سایر پیامک‌هایی هستند که شاید هر کس روزانه به اطرافیانش ارسال کند.»
* درآمد 90 چقدر است؟
بد نیست بدانید درآمد 90 از پیامک‌هایی که مردم ارسال می‌کنند، فرمول جالبی دارد. طبق شنیده‌ها از منابع آگاه سهم برنامه 90 از هر پیامکی که برایش ارسال می‌شود، ٢٠ تومان است.
البته این مبلغ از سوی اسپانسری پرداخت می‌شود که نامش در پیامک پاسخ برنامه 90 به مخاطبانش درج شده است و بر اساس قرعه به چند نفر از همراهان برنامه جوایزی اهدا می‌کند.
طبق قرارداد اسپانسرها با دست‌اندرکاران این برنامه، شرکت حامی تا سقف ٢‌میلیون پیامک، برای هر پیامک ٢٠ تومان به نودی‌ها پرداخت می‌کند. اگر میزان پیامک‌ها بالاتر از ٢‌ میلیون باشد، ‌به ازای هر پیام‌ کوتاه ١٠ تومان به حساب 90 واریز می‌شود.
مثلا در برنامه دوشنبه‌شب اگر میزان پیامک‌ها را ٣‌ میلیون در نظر بگیریم، ٥٠‌ میلیون تومان سهم برنامه 90 بوده است. بر اساس این فرمول اگر میانگین ارسال پیامک در هر برنامه 90 را ٢‌ میلیون در نظر بگیریم، ٤٠ میلیون‌تومان برای هر برنامه، ١٦٠‌ میلیون برای هر ماه و یک‌میلیارد و ٦٠٠‌ میلیون برای ١٠ ماه روی آنتن رفتن نصیب برنامه 90 می‌شود.
* واکنش یک اسپانسر
بانک سپه یکی از اسپانسرهای پروپا قرص برنامه 90 در چند‌سال اخیر بوده است. به همین دلیل به سراغ سیدعلی جلالی، مدیر روابط‌عمومی بانک سپه رفتیم. او درباره نحوه قرارداد این بانک با برنامه 90 بر سر پیامک‌هایی که از سوی مردم ارسال می‌شود، گفت: «قرارداد ما با برنامه 90 محرمانه است و نمی‌توانیم جزئیات آن ‌را افشا کنیم. اگر هم شائبه‌ای در این‌باره به وجود آمده، مسئولش ما نیستیم. البته مطمئن باشید نحوه همکاری ما به شکلی نیست که سود خیلی زیادی عاید تیم برنامه 90 شود.»
* عادل شفاف‌سازی کند
فلش‌بکی به چند ‌سال قبل و صحبت‌های محمد رویانیان، مدیرعامل وقت پرسپولیس که اعلام کرده بود فردوسی‌پور درآمد میلیاردی از برنامه 90 دارد، نشان می‌دهد که این موضوع بارها مطرح شده اما هیچ‌وقت موشکافی نشده است.
شاید مجری برنامه 90 همان‌طور که به خاطر نپرداختن به انتقادها از کی‌روش مورد هجمه برخی از اهالی فوتبال قرار گرفته، علاقه‌ای هم ندارد درباره درآمد از برنامه‌ای که کاملا در دل مردم جا باز کرده، توضیحاتی را ارایه کند.
حال این‌که واقعا برای انتخاب سوال پیامکی، فردوسی‌پور به میزان استقبال مردم از آن و میزان درآمد خود نیز فکر می‌کند یا خیر، سوالی است که فقط خودش می‌تواند پاسخ بدهد اما با یک تامل کوتاه می‌توان به این نکته رسید که یک برنامه تلویزیونی که هر هفته میلیون‌ها تومان پول به حساب اپراتورهای تلفن‌همراه واریز می‌کند، ‌بعید است هیچ عایدی از اپراتورهایی مثل همراه اول، ایرانسل، رایتل و... نداشته باشد؛ آن‌ هم برنامه‌ای به نام 90 که از یکی از پربیننده‌ترین شبکه‌های سیما پخش می‌شود، همان سیمایی که گاهی برای پرداخت حقوق برخی کارکنانش هم احساس نیاز می‌کند و از هر راهی استفاده می‌کند تا میزان هزینه‌های خود را کاهش و درآمدهای خود را افزایش دهد.
شیوه‌های درآمدزایی به‌صورت غیرمستقیم از اسپانسر، شیوه بسیار هوشمندانه‌ای است و هیچ ایرادی به آن وارد نیست اما این‌که مجری برنامه 90 به دریافت حقوق ماهیانه از صداوسیما و عدم درآمدزایی از اپراتورها اصرار دارد، غیرقابل باور به نظر می‌رسد.

منبع :http://www.shahrekhabar.com/sport/1444200120944578

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از راحله ...

برانکو به یک عروسی کاملا فوتبالی دعوت شد!
بازتاب گسترده حرکت زیبای گلزن پرسپولیس در هندوراس
ستاره استقلال 6 تایی شدن پرسپولیس را تبریک گفت
حرکت جوانمردانه بازیکن پرسپولیس در بازی دیروز
خانواده نوروزی و برگشت خوردن چک های باشگاه"پرسپولیس"
قلعه نویی از لیگ برتر ترکیه پیشنهاد داشت
حمله بهترین هافبک راست استقلال به فردوسی پور
مدیران پرسپولیس که برای بازگشتم هیچ کاری نکردند را هرگز نمی بخشم
واکنش محمدحسین کنعانی به شایعه پیشنهاد پرسپولیس
قلعه نویی به دنبال بازیکن محبوب استقلال
کاپیتان سابق صبا به پدیده پیوست
محمد پنجعلی : ما دیروز روی ضد حمله گل می‌خوردیم
بایرامی مهاجم تراکتورسازی: رقیب من خودم هستم
محسن قهرمانی: واقعا همان چیزی که در دلم بود را روی سینه‌ام نوشتم.
آتیلا حجازی : قسم می خورم انتقاد از استقلال پشت پرده دارد
حسین فرکی جانشین منصوریان در نفت
پیوستن رحمتی به پرسپولیس با مبلغ هفت میلیارد تومان
سوت پایان فینال سوپر کاپ فوتبال در دقیقه 63 به دستور رئیس جمهور
آماری حیرت آور از استقلال پرویز مظلومی
به نظر می‌رسد برخی فوتبالیست‌های کشورمان نمی‌توانند از دود و دم دل بکنند.