رائول لوزانو؛ متخصص احیای تیم‌های بزرگ/ پروفسور روی نیمکت ایران- هایپرکلابز

رائول لوزانو؛ متخصص احیای تیم‌های بزرگ/ پروفسور روی نیمکت ایران- هایپرکلابز هایپرکلابز :

سرمربی جدید و آرژانتینی تیم ملی والیبال ایران در کارنامه خود افتخارات زیادی بر جای گذاشته است که نایب قهرمانی با لهستان یکی از این افتخارات است. وی به دارای تحصیلات عالیه است و عنوان پروفسور را دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رائول لوزانو؛ مربی ۵۹ ساله آرژانتینی در جهان والیبال نام بزرگی است و نیازی به معرفی ندارد. او مربیگری را از همان دوران جوانی (۱۹۷۴) که پاسور دوم تیم‌های باشگاهی آرژانتین بود، آغاز کرد و حالا نزدیک به ۴۱ سال است که مربیگری می‌کند.

مربیگری در رده‌های نوجوانان، جوانان، دانشجویان، زنان، مردان، باشگاهی و ملی در سطح آرژانتین، ایتالیا، یونان، آمریکای جنوبی، اروپا، لیگ جهانی، قهرمانی جهان، جام جهانی و المپیک تقریبا کلکسیون کاری و تجربی او را تکمیل کرده است. قهرمانی در آرژانتین، آمریکای جنوبی، ایتالیا، اروپا و جهان را در رده باشگاهی کسب کرده و با ایجاد تحول ساختاری در سه تیم ملی، آنها را به المپیک رسانده است.

لوزانو وقتی برای دومین بار در سال ۱۹۹۹ هدایت اسپانیا را بر عهده گرفت، در واقع جوانانی همچون رافائل پاسکوئال (ارزشمندترین بازیکن جهان در سال ۱۹۹۹) و میگل آنخل فالاسکا (پاسور اسبق و سرمربی کنونی اسکرا بلهاتوف لهستان) را که خود در سال های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ در ترکیب ماتادورها به آنها میدان داده بود، پروراند و ضمن کسب عنوان پنجمی در جام جهانی و لیگ جهانی (۱۹۹۹) جواز حضور در المپیک سیدنی را نیز کسب کرد که با این تیم در رده نهم المپیک ایستاد.

لوزانو در سال ۲۰۰۵ که سرمربیگری لهستان را پذیرفت، اولین مربی خارجی تاریخ تیم ملی والیبال این کشور لقب گرفت. او به جمعی از جوانان لهستان میدان داد و با بهره گیری از پتانسیل فوق العاده آنان در کنار چند بازیکن باتجربه، تیمی ساخت که دو بار عنوان چهارمی لیگ جهانی را کسب کرد و در رقابتهای قهرمانی جهان (۲۰۰۶) تا فینال و کسب مدال نقره پیش رفت.

لهستان با لوزانو دوباره به جمع غول‌های والیبال برگشت و در همین سال به پاس خدماتش به کشور لهستان از دست رئیس جمهور وقت این کشور لخ کاشینسکی (که در سال ۲۰۱۰ در سانحه سقوط هواپیمای توپولوف درگذشت) نشان افتخار صلیب شوالیه را دریافت کرد. ژیگادلو، وینیارسکی، کورک، ولازلی، زاگومنی، ورونا، موزدونک و... ستاره‌های لهستانی با هدایت لوزانو به المپیک پکن راه یافتند و به مقام پنجم این بازی‌ها رسیدند.

رائول لوزانو در سال ۲۰۰۹ هدایت آلمان را در حالی به دست گرفت که این تیم ده سال به سرمربیگری استلیان موکولِسکو رومانیایی یک تیم درجه دوی اروپایی محسوب می‌شد و کاری از پیش نمی‌برد. لوزانو هدف را بازگشت به لیگ جهانی، قرار گرفتن در جمع هشت تیم برتر جهان و صعود به المپیک گذاشت و کارش را آغاز کرد. قهرمانی در لیگ اروپا (۲۰۰۹) آلمان را به تیتر اخبار آورد. این تیم سپس در رقابتهای قهرمانی اروپا به مقام پنجم دست یافت و جواز حضور در لیگ جهانی و مسابقات قهرمانی جهان را به دست آورد.

در سال ۲۰۱۰ به عنوان پنجمی لیگ جهانی و هشتمی قهرمانی جهان رسید. این بهترین مقام آلمان پس از ۳۶ سال (از سال ۱۹۷۴) بود که آلمان شرقی موفق به کسب مقام چهارم جهان شده بود. گروزر، یوخم شوپس، لوکاس کامپا، مارکوس بوهم، فردیناند تیلی و... ستارگان آلمان بودند که با لوزانو به سطح اول والیبال جهان رسیدند و جواز حضور در المپیک لندن را نیز کسب کردند اما او در آستانه المپیک از هدایت آلمان کناره گرفت تا تیم آماده و پرداخته اش با مربیگری ویتال هِینِن بلژیکی در لندن به عنوان پنجم برسد.

لوزانو علاوه بر بیدار کردن غول‌های خفته اسپانیا، لهستان و آلمان در رده ملی، در رده باشگاهی نیز تیم‌های بزرگ ایتالیا همچون میلان، پالرمو، سیسلی ترِویسو و لوبه ماچراتا را هدایت کرده و به عناوین قهرمانی باشگاه‌های ایتالیا (۲۰۰۰ – ۲۰۰۱) ، سوپرجام ایتالیا (۲۰۰۱)، باشگاه‌های اروپا (۱۹۹۲ – ۱۹۹۳)، جام کنفدراسیون اروپا (۱۹۹۷ – ۱۹۹۸) و باشگاه‌های جهان (۱۹۹۲) دست یافته است. او که پس از پنج سال (از ۱۹۸۷) مربیگری در ایتالیا در سال ۱۹۹۲ جای داگ بیل، مربی بزرگ آمریکایی را در هدایت تیم میلان گرفت، از همان تیم و همان سال استارت موفقیت خود را زد و به یک مربی شناخته شده و قابل وثوق تبدیل شد.

فرانکو برتولی، آندره آ لوکتّا، پائولو مونتانیانی، هریستو زلاتانوف، آندره آ زورزی، مارکو مئونی، اسلوبودان کواچ، اوسوالدو هرناندز، لوکا کانتاگالی، آنخل دنیس، پاسکوئاله گراوینا، میهال لاسکو، ساموئله پاپی، لورنزو برناردی، دیمیتری فومین، باس وان د گور، آلبرتو چیزولا، آندریا گریچ، مارکو براچی، لوئیجی ماسترانجلو، نالبرت، ایوان میلکوویچ و میرکو کورسانو بخشی از ستارگانی‌اند که در تیم‌های باشگاهی ایتالیا زیر نظر رائول لوزانو هدایت شده و بر سکوهای قهرمانی ایستاده اند.

رائول لوزانو اما تنها یک مربی نیست. او از سال ۱۹۹۰ به عنوان مشاور مربیان و مدرس جهانی والیبال نیز شناخته شده است و تاکنون دوره‌های آموزشی و سمینارهای فراوانی را در کشورهای مختلف برگزار کرده که برخی از آنها عبارتند از:

سیستم دفاع، ایتالیا، اسپولتو، ۱۹۹۰ - شکل گیری حمله‌، ایتالیا، سرمونا، ۱۹۹۲ - مدیریت و انگیزه تیم های حرفه ای، ایتالیا، آنکونا، ۱۹۹۳ - آموزش و روش افزایش عملکرد، اسپانیا، بارسلونا، ۱۹۹۵ - روش و آموزش حمله، آرژانتین، بوینس آیرس، ۱۹۹۶ - متودولوژی آموزش و سیستم دفاعی، اوساکا، ژاپن، ۲۰۰۲ - شکل گیری و تثبیت سیستم دفاعی، بوینس آیرس، آرژانتین ، ۲۰۰۴ - آموزش و توسعه سیستم‌های تاکتیکی، پرتغال، ۲۰۰۵ - آموزش دفاع و دریافت تکنیکی ، لهستان، ۲۰۰۶ - آموزش توسعه سیستم های تاکتیکی، لهستان، ۲۰۰۷ - آموزش روش تدریس و افزایش عملکرد، برلین، آلمان، ۲۰۱۰ - آموزش روش حمله، کنگره بین المللی ویادولید، اسپانیا، ۲۰۱۲ - آموزش روش و دفاع تکنیکی، نایروبی، کنیا، ۲۰۱۴ - آموزش دفاع سیستمی، سانتافه، آرژانتین، ۲۰۱۴.

او همچنین هشت سال تحصیلات دانشگاهی‌اش را در رشته های مهندسی و روانشناسی پی گرفته و به عنوان یک پروفسور، عضو دپارتمان روانشناسی اجتماعی دانشکده مهندسی دانشگاه ملی لاپلاتای آرژانتین است.

لوزانوی بزرگ اگرچه آلمان را تا دروازه المپیک برد اما نشد که خود نیز سومین حضورش را به عنوان مربی در بازی‌های المپیک ثبت کند. امکانی که حالا برای او با ایران فراهم است. ایرانی که در تکاپو برای اولین حضور خود در المپیک است تا بالاخره پس از ۵۲ سال رویای المپیکی شدنش تحقق یابد.

منبع :http://www.mehrnews.com/news/2969094/%D8%B1%D8%A7%...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از علی اصغر حسنی ساطحی

اگر بخواهم حرفی بزنم، مرا اخراج می‌کنند
بازیکنانم وظیفه‌ دارند برای برد بجنگند
کفاشیان: کی روش سرطان ندارد اما از نظر سلامتی مشکلاتی دارد
سر انجام نیلوفر اردلان به همراه تیم ملی بانوان به گواتمالا سفر کرد
برانکو شعار نمی‌دهد، هدفش قهرمانی است
لیگ جودو بانوان با صدرنشینی لرستان پیگیری شد
هواداران تیم فولاد یک جلسه محروم شدند
تلاش یک پرسپولیسی برای صدرنشینی استقلال
از تمدید قرارداد رحمتی تاتکذیب بندهای خاص و طلب میلیاردی یک بازیکن
فدراسیون جهانی بدون مشورت قانون می گذارد
سایت فیفا اشتباه کرد/ گوام مقابل ایران پنالتی از دست نداد!
تیم دوئلین ایران نایب قهرمان شد/ هت تریک نقره ای تالوکاران
مردم می توانند در آرامش ال کلاسیکو را تماشا کنند
میکس کامپوند ایران نایب قهرمان آسیا شد
نقش برانکو در پیروزی تیم ملی برابر گوام
بازی با استرالیا محک جدی برای ما بود/ می توانستیم پیروز شویم
گفتگو با تنها زن حاضر در ورزشگاه/ نکته منفی دربی هشتاد و یکم
بیانیه شدیدالحن استقلال علیه کی‌روش
به کی‌روش تذکر کتبی دادیم/ بدون اجازه مصاحبه ممنوع!
سردار آزمون و مادرش+عکس