رقابت های المپیک 1956 یکی از سیاسی ترین ادوار المپیک- هایپرکلابز

علی ترشیزی 7 سال پیش
رقابت های المپیک 1956 یکی از سیاسی ترین ادوار المپیک- هایپرکلابز هایپرکلابز :

رقابت های المپیک 1956 یکی از سیاسی ترین ادوار المپیک بود.

حمله ارتش شوروی به مجارستان پیش از المپیک، عاملی بود که کلیه نبردهای این دو کشور را سیاسی تر از همیشه کرده بود. مسابقات واترپولوی المپیک 1956 ملبورن در شرایطی برگزار می شد که تیم واترپولوی شوروی با تیم های یوگسلاوی، رومانی و استرالیا هم گروه بود. این درحالی بود که تیم مجارستان در گروه دوم با تیم های آمریکا و بریتانیا همگروه بود. سایر تیم های این تورنمنت عبارت بودند از ایتالیا، آلمان متحد و سنگاپور که در گروه سوم قرار داشتند. در روز 28 نوامبر ساعت 19:30 یوگسلاوی در برابر شوروی قرار گرفت و این تیم را 3 بر 2 شکست داد. یک روز بعد شوروی مقابل رومانی قرار گرفت و با نتیجه 4 بر 3 پیروز شد. روس ها در روز 30 نوامبر با نتیجه سه بر صفر استرالیایی های میزبان را شکست دادند و با دو برد و 4 امتیاز پس از یوگسلاوی 6 امتیازه راهی دور نهایی شدند. از سوی دیگر مجارستان در 29 نوامبر 6 بر 1 بریتانیا را شکست داد. مجارها در روز 30 نوامبر 6 بر 2 آمریکا را هم شکست دادند و راهی دور نهایی شدند. دور نهایی با حضور 6 تیم و به صورت دوره ای برگزار شد. پیشاپیش مشخص بود که مهم ترین روز مسابقات روز 6 دسامبر است. جایی که از ساعت 15:25 تیم های مجارستان و شوروی در برابر هم قرار می گرفتند. مسابقه ای که پس از انقلاب ایمره ناگی در مجارستان و حمله تانک های ارتش سرخ شوروی به بوداپست بدل به سیاسی ترین رقابت این المپیک شده بود. تا قبل از روز 6 دسامبر مجارستان با نتیجه مشابه 4 بر 0 ایتالیا و آلمان را شکست داده بود. شوروی هم سه بر دو مقابل ایتالیا و سه بر یک مقابل آمریکا به پیروزی دست یافته بود.

لازم به ذکر است که تیم هایی که در مرحله اول با هم مسابقه داده بودند دیگر در این مرحله باهم رقابت نمی کردندو نتیجه آنها در دور اول در این مرحله نیز به حساب می آمد.

سرانجام روز 6 دسامبر فرا رسید. مسابقه ای که بعدها به مسابقه «خون در آب» (حمام خون در ملبورن) بدل شد. داور سوئدی این دیدار از رقابت مجارستان و شوروی به عنوان مشت زنی زیر آب یاد کرد. اوج درگیری بازیکنان دو تیم زمانی بود که والنتین پروکوپف بازیکن شوروی با یک ضربه مشت ابروی اروین ژادور مجار را شکافت. ضربه ای که سبب شد به مدت دو دقیقه بالای چشم ژادور خونریزی کند.
در ادامه مسابقه مجارها موفق شدند چهار بار دروازه شوروی را باز کنند و به قول خودشان «حیثیت رفقا را بر باد دهند.»

در آخرین روز تورنمنت شوروی 6 بر 4 آلمان را شکست داد و عنوان سوم المپیک را از آن خود کرد. مجارها نیز در ساعت 21:20 مقابل یوگسلاوی قرار گرفتند و 2 بر 1 به پیروزی دست یافتند تا عنوان قهرمانی را از آن خود کردند. در مراسم توزیع جوایز و هنگام ترنم سرود ملی مجارستان روی پرچم کشور روبانی مشکی دیده می شد. روبانی در عزای کشته شدگان انقلاب مجارستان. انسان هایی که توسط ارتش سرخ کشته شدند و پیروزی واترپولوی مجارستان انتقامی بود از روس ها.

منبع :

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب