انتشار نخستین نرم افزار آهنگسازی موسیقی ایرانی - هایپرکلابز

Z Akbari 9 سال پیش
انتشار نخستین نرم افزار آهنگسازی موسیقی ایرانی - هایپرکلابز هایپرکلابز :

نخستین نرم‏افزار آهنگسازی موسیقی ایرانی با عنوان «آهنگساز فارابی» بعد از چند سال تلاش گروهی به بازار موسیقی کشور عرضه شد.

افشین سپهوندی،مدیر عامل شرکت صوت آذین ضمن اعلام این خبر به همشهری آنلاین گفت: پس از سال‏‌ها انتظار هنرمندان ایرانی، شرکت تحقیقاتی صوت‏ آذین با سال‏ها پیشینه تولید محصولات موسیقایی توانسته نخستین نرم‏افزار آهنگسازی موسیقی ایرانی را با دو منوی فارسی و انگلیسی و نام اختصاصی آهنگساز فارابی (Farabi Composer) تولید و راهی بازار کند که این نرم افزار در حال حاضر می‌تواند صدای سازهای تار و کمانچه را شبیه‏ سازی کرده و با کیفیتی نزدیک به صدای واقعی این دو ساز به گوش مخاطب برساند.

به گفته سپهوندی که پیش از آن نرم افزار مدرسه فارابی را در همین مجموعه انتشار داده بودند، در آهنگساز فارابی همه مضراب‏‌ها و آرشه‏‌های ممکن در دو ساز تار و کمانچه نمونه‏‌برداری شده‌‏اند و آهنگساز باتجربه می‏‌تواند در جمله‏ بندی‏‌های خود از آرتیکولاسیون‏‌های مختلف بهره بگیرد.

رونمایی از نرم افزار مدرسه فارابی

وی افزود: این نرم افزار در درجه نخست مناسب آهنگسازان حرفه‌‏ای است که شغل‏شان تولید موسیقی است، به ویژه کسانی که موسیقی‏های پر حجم می‏نویسند، به راحتی خواهند توانست یک خط تار و یا کمانچه را بدون حضور نوازنده، بنویسند و ضبط نمایند. کیفیت نهایی بستگی به حجم ارکستر و شخصیت خط ملودیک دارد. اگر منظور آهنگساز از یک خط تار و یا کمانچه با همراهی صدای ارکستر باشد، تقریباً باید گفت وی به طور صددرصد موفق خواهد شد.

کاربرد دیگر نرم‏افزار آهنگساز فارابی برای بالا بردن درک مخاطب حرفه‏ای به منظور قضاوت در باره یک اثر آهنگسازی شده با سازآرایی ایرانی است، حال آن که وقتی یک آهنگ در چارچوب موسیقی دستگاهی یا نواحی ایران با استفاده از نرم‏افزارهای غیرایرانی نوشته و تنظیم شود، چون صدادهی کل مجموعه، با گوش ایرانی‏ها بیگانگی می‏کند، قضاوت درستی در باره آن آهنگ نمی‏توان داشت؛ سومین کاربرد این نرم‏افزار هم در حوزه آموزش است، نوشتن تک‏تک آرتیکولاسیون‏های ساز و شنیدن صدای آن‏ها، ذهنیت هنرجویان را به تدریج رشد می‏دهد و از سوی دیگر به نت‏خوانی (سلفژ) آن‏ها کمک شایانی خواهد کرد. به ویژه آن که نت‏خوانی فواصل ایرانی معمولاً در آموزشگاه‏های موسیقی تدریس نمی‏شود و اساساً معلم مربوطه نیز خیلی کم است.

به گزارش همشهری آنلاین موسسه صوت آذین تنها موسسه ای است که در یک دهه اخیر همتی موثر را برای دیجیتالی کردن موسیقی ایران صرف کرد که از جمله آنها می توان به تولید نرم افزارهای مختلف در زمینه های گوناگون موسیقی ایرانی و حتی ترکی اشاره کرد.

منبع :http://hamshahrionline.ir/details/240831
15 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 4 دیدگاه از 4 دیدگاه
مرجان  اکبری مرجان اکبری لایـــــــــــــــــــــــــــــک...
9 سال پیش
*** * *** * rose
9 سال پیش
مجيد ابراهيمي مجيد ابراهيمي لايك
9 سال پیش
امير مهدی امير مهدی لايكهههههههههههه ممنون.
9 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب