۱۰ ویژگی جدید ویندوز 10 که قبلا نادیده گرفته شده بودند- هایپرکلابز

راحله ... 7 سال پیش
 ۱۰ ویژگی جدید ویندوز 10 که قبلا نادیده گرفته شده بودند- هایپرکلابز هایپرکلابز :

ویندوز ۱۰ شامل برخی از ویژگی‌های جدید و درخشانی همچون Task View، دسکتاپ مجازی، دستیار صوتی کرتانا، مرورگر اِج، منوی استارت نو نوار و نرم‌افزارهایی با طراحی جدید قابل اجرا در ویندوز است. در این میان برخی از ویژگی‌ها، صرفا ابزارها و بهبودهایی هستند که تا قبل از ظهور ویندوز ۱۰ نادیده گرفته شده‌ بودند. لطفا زومیت را همراهی کنید.
قابلیت‌های بسیار جالب و تازه‌ای به ویندوز ۱۰ مایکروسافت افزوده شده است؛ برخی از آن‌ها قابلیت‌هایی هستند که تا قبل از معرفی ویندوز ۱۰ نادیده گرفته شده بودند. حتی اگر از کاربرهای ویندوز ۷ بوده باشید، قابلیت‌ها و بهبودهای بیشتری را نسبت به کاربر‌های ویندوز ۸ تجربه خواهید کرد. قابلیت‌های بهبود یافته و جدید ویندوز ۷ شامل موارد زیادی همچون پنجره‌ی محاوره‌ای جدید کپی، Task Manager همراه با مدیریت نرم‌افزارهایی که بلافاصله پس از بالا آمدن ویندوز اجرا می‌شوند (Startup Manager) است. مدیریت استارت‌آپ برای امنیت بیشتر ویندوز درنظر گرفته شده است.
در ادامه‌ی مقاله، ۱۰ مورد از ویژگی‌ها و ابزارهای جدید ویندوز ۱۰ را معرفی خواهیم کرد.
۱پرینت به PDF
مایکروسافت برای اولین بار در ویندوز ویستا امکان پرینت داخلی اسناد به فایل را ارائه کرد. اگرچه ردموندی‌ها تا همین چند وقت پیش پافشاری زیادی بر روی فرمت XPS خود داشتند، اما بالاخره با ویندوز ۱۰ می‌توانید پس از دستور پرینت، گزینه‌ی Microsoft Print to PDF را برای پرینت فایل با فرمت PDF انتخاب کنید. این بدان معنی است که امکان پرینت فایل از هر نقطه‌‌ی رایانه و بدون نصب نرم‌افزارهای اضافی وجود دارد.
Windows 10 New Feature 1
۲ضبط بازی
ویندوز 10 دارای یک ابزار مخفی برای ضبط ویدیو از صفحه است
ویندوز ۱۰ شامل قابلیتی به نام Game Bar (نوار بازی) است. تنظیم‌های مربوطه در نرم‌افزار ایکس‌باکس در دسترس بوده و برای ضبط ویدیو از بازی‌های درحال اجرای رایانه کاربرد دارد. هرچند که می‌توان با نرم‌افزار Game Bar از هر چیزی در دسکتاپ هم فیلم برداری کرد. این قابلیت، ضبط کننده‌ای داخلی است که با کلید‌های میانبر Win+G هنگامی که نرم‌افزاری روی نمایشگر درحال اجرا است، راه‌اندازی می‌شود.

۳واکشی فایل‌ها از وان‌درایو
وان‌درایو تغییرهای زیادی در ویندوز ۱۰ نسبت به ویندوز ۸.۱ کرده است. مایکروسافت سیستم وان‌درایو ویندوز ۸.۱ را به کلی از بین برده و وان‌درایو کلاینت موجود در ویندوز ۷ را دوباره بازگردانی کرده است. این یعنی قابلیت fetch files (واکشی فایل) هم بازگشته است. با فعال نمودن این قابلیت، کاربر قادر خواهد بود تا با استفاده از وب‌سایت وان‌درایو ازهر مکانی به رایانه‌ی ویندوزی خود به شرط روشن بودن، متصل شده و فایل‌های آن را دریافت کند. اگر رایانه‌ی شما درحال اجرا بوده و قصد دسترسی به فایلی که به وان‌درایو افزوده نشده را دارید، این قابلیت قدرت انجام این کار را دارد!

۴اسکرین‌شات‌های تاخیردار در ابزار برش
ابزار اسکرین‌شات گیری داخلی در ویندوز مایکروسافت تحت عنوان ابزار برش (Snipping Tool) قبلا هم وجود داشت. اما ردموندی‌ها گزینه‌ی Delay (تاخیر) را هم به ابزار برش اضافه کرده‌اند. این ابزار اجازه‌ی آغاز یک تایمر و ثبت تصاویر بعد از تاخیر ۱ تا ۵ ثانیه‌ای را به کاربر می‌دهد. قبلا برای استفاده از این ویژگی بایستی از نرم‌افزارهای دیگری استفاده می‌شد.
همچنین، ویندوز ۱۰ کلید میانبر موجود در ویندوز ۸ را برای گرفتن اسکرین‌شات هنوز هم حفظ کرده است. کافی است تا کلید‌های Win+Print Screen را باهم بفشارید تا اسکرین‌شات کلی از نمایشگر ثبت شده و به طور خودکار در مسیر Pictures → Screenshots ذخیره شود.

۵کلیدهای میانبر در خط فرمان
قابلیت‌های جدید و بسیار مفیدی در ویندوز ۱۰ به خط فرمان اضافه شده است؛ قابلیت‌هایی همچون کلید میانبر Ctrl+V برای چسباندن متن. در نسخه‌ی نهایی ویندوز ۱۰ ویژگی‌های جدید خط فرمان به طور پیش‌فرض فعال شده است.
پیش از این، صحبت‌های فراوانی درمورد خط فرمان و بهبودهای صورت گرفته می‌شنیدیم. اما وجود قابلیت‌های جدیدی از جمله: کورتانا، تسک‌ویو و دیگر ویژگی‌های پر سروصدا با انتشار ویندوز ۱۰، بر روی خط فرمان سایه انداخته است!

۶تنظیم‌های بومی تاچ‌پد
بسیاری از تنظیم‌های مربوط به تاچ‌پد لپ‌تاپ‌ها هم اکنون امکان کنترل مستقیم از داخل ویندوز، واقع در مسیر Devices → Mouse and touchpad را دارند. پیش از این، قابلیت مذکور فقط در نرم‌افزار پیکربندی تاچ‌پد ارائه شده به وسیله کارخانه‌ی سازنده‌ قابل دسترس و تنظیم بود.
گزینه‌هایی مانند palm rejection (تشخیص برخورد اتفاقی کف دست با تاچ‌پد)، عملکرد لمس سه انگشتی و غیرفعال کردن تاچ‌پد زمانی که موس به لپ‌تاپ متصل می‌شود در این بخش یافت می‌شوند. مایکروسافت پشتیبانی از این گزینه‌ها را بعد از ویندوز ۸ آغاز کرد اما گزینه‌های مربوط به تاچ‌پد در ویندوز ۱۰ کامل‌تر و جامع‌تر شده‌اند.

۷پیمایش در نرم‌افزارهای پس‌زمینه
ویندوز ۱۰ دارای گزینه‌ی جدید Scroll inactive windows when I hover over them (پیمایش در پنجره‌ی غیرفعال زمانی که نشان‌گر ماوس را روی آنها می‌برم) است که پیمایش در نرم‌افزارهای پس‌زمینه را فعال می‌کند. این گزینه اجازه‌ی پیمایش در نرم‌افزار یا پنجره‌ای که پشت سر نرم‌افزار یا پنجره‌ی دیگری قرار دارد را با شناور کردن نشانگر موس بر روی آن، به کاربر می‌دهد. امکان استفاده از این گزینه با تاچ‌پد لپ‌تاپ هم وجود دارد. همچنین، در سیستم عامل مک اپل هم این گزینه به طور پیش‌فرض فعال است.

۸انتخاب رزولوشن مجزا
انتخاب رزولوشن مجزا برای نمایشگر در ویندوز ۱۰ نسبت به ویندوز ۸.۱ بهبود یافته است. به طوری که کاربر قادر به اعمال مستقل مقیاس DPI (رزولوشن) برای هر نمایشگر متصل به سیستم است. بنابراین اگر دستگاهی با رزولوشن بسیار بالا مانند سرفیس مایکروسافت و نمایشگر اضافی با رزولوشن پایینی داشته باشید، می‌توانید میزان رزولوشن مجزایی برای هریک از دستگاه‌ها داشته باشید، به طوری که همه چیز عالی به نظر برسد. پیش از این، رزولوشن تنظیم شده بین تک‌تک دستگاه‌ها به اشتراک گذاشته می‌شد.
برای انجام این کار، Settings ویندوز را از منوی استارت باز کرده و به مسیر System→ Displays مراجعه کنید. درصورتی که چند نمایشگر به سیستم شما متصل است، می‌توانید سطح رزولوشن یا مقیاس نمایش متفاوتی برای هر نمایشگر اعمال کنید. این رابط کاربری فقط اجازه‌ی افزایش ۲۵ درصدی مقیاس گذاری را به کاربر می‌دهد. اگر به پیکربندی بیشتری نیاز دارید، گزینه‌ی Advanced display settings را در مسیر ذکر شده انتخاب کرده و روی عبارت Advanced sizing of text and other items کلیک کنید. در پنجره‌ی کنترل پنل ظاهر شده، لینک Set a custom scaling level را برای اعمال مقیاس دقیق‌تری بزنید.

۹سایدلود کردن نرم‌افزارها
مایکروسافت در ویندوز ۱۰، نرم‌افزارهای اختصاصی را مانند اپل و به روش خود برای عدم نصب از منابع دیگری قفل نکرده است. بله این درست است که فروشگاه ویندوز هنوز وجود دارد و به طور عادی تنها منبع نرم‌افزارهای جدید معروف به نرم‌افزارهای عمومی (Universal apps) است.اما کاربرها می‌توانند تنها با یک کلیک ساده، گزینه‌ی Sideload apps را در مسیر Settings→ Update & security→ For developers فعال کنند تا پس از انجام این کار، قادر به نصب نرم‌افزارهای جهانی خارج از فروشگاه مایکروسافت (به اصطلاح، سایدلود کردن نرم‌افزارها) باشند. مشابه با قابلیت موجود در ویندوز ۸ که کاربرها قادر به نصب نرم‌افزارهای قدیمی نسخه‌ی دسکتاپ از دیگر منابع نرم‌افزاری بودند.
این مورد تنها برای کاربران عادی ویندوزی که به دنبال نصب نرم‌افزارهای تایید نشده هستند، نیست. یعنی کاربرهای نسخه‌ی تجاری هم می‌توانند بدون پردازش و بررسی امنیت، نرم‌افزارها را روی دستگاه خود نصب کنند. آن‌ها حتی می‌توانند بر روی هر نوع دستگاه دارای ویندوز ۱۰ نرم‌افزارها را سایدلود کنند. درحالی که قبلا نیاز به نسخه‌ی Pro ویندوز ۸، دامین متصل به رایانه و یک کد سایدلودیلایسنس دار بود.

۱۰دسترسی سریع در مرورگر فایل ویندوز
مرورگر فایل موجود در ویندوز ۱۰ بهبودهای زیادی را دریافت کرده است. هم‌‌اکنون ابزار دسترسی سریع (Quick Access) موجود در مرورگر فایل، پوشه‌هایی که به طور مکرر به آن‌ها مراجعه شده و فایل‌هایی که اخیرا مشاهده شده‌اند را نمایش می‌دهد. ابزار دسترسی سریع واقع در نوار کناری پنجره‌ی مرورگر فایل ویندوز، به طور پیش‌فرض هنگامی که مرورگر فایل را باز می‌کنید، پوشه‌هایی را که در هر نقطه از رایانه به طور مکرر بازدید شده‌‌اند را به کاربر پیشنهاد می‌کند. این ابزار دارای طراحی بسیار تمیزی برای کمک به کاربرهای کم تجربه‌ای است تا قادر به یافتن سریع‌ فایل‌های مهم خود باشند؛ بنابراین ناکامی‌های جستجوی فایل رفع شده است.
اگر علاقه‌ای به این تغییر ندارید، می‌توانید نمایش ابزار دسترسی سریع را غیرفعال کرده و This PC را از Folder Options موجود در تب View و منوی کشویی Open File Explorer To، برای نمایش انتخاب کنید. پس از ری‌استارت کردن ویندوز، هربار که مرورگر فایل را باز می‌کنید، فقط درایوهای خود را مشاهده خواهید کرد.
برخی از تغییرهای اعمال شده کمتر آشکار هستند. به عنوان مثال: سیستم ریستور برای ذخیره‌ی فضای ذخیره‌سازی هرچه بیشتر، به طور پیش‌فرض در ویندوز ۱۰ غیرفعال است. در تئوری، ریست کردن و ابزاهایی مانند SFC و DISM که تحت دستورهای خط فرمان اجرا می‌شوند می‌توانند به بازگردانی ویندوز ۱۰ به حالت قبل از آسیب دیدگی کمک کنند. با این حال، سیستم ریستور هنوز هم بخشی از ویندوز بوده و کاربرها می‌توانند برای کامل کردن ابزارهای ایمنی خود، آن را از کنترل پنل فعال کنند.

منبع :http://www.zoomit.ir/it-news/os/22717-overlooked-f...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از راحله ...

بروزرسانی اندروید 6 در برخی گوشی‌ها، ساعت را مختل کرد
ترامپ: از بیل گیتس می‌خواهم اینترنت را ببندد تا بچه‌ها آن را تماشا نکنند
اولین به روزرسانی برای ویژوال استودیوی 2015
راهنمای خرید: بهترین گوشی‌های هوشمند پرچمداری که این روزها می‌توانید بخرید؟
گوگل با جلوگیری از بارگذاری تصاویر، دیتای مصرفی نسخه‌ی اندروید کروم را کاهش می‌دهد
بررسی و آنالیز مقدار مصرف دیتا توسط سیم کارت و وای فای در Network Monitor
عرضه اپلیکیشنی مشابه توییتر توسط لاین با نام Tale
آیفون 6 سی بهمن ماه روانه بازار می‌شود
سیستم سازمانی مایکروسافت برای مقابله با آگهی‌افزارها
یک گام تا داخلی شدن سرور سایت‌های معتبر در ایران
اولین بانک تمام آنلاین دنیا در کره جنوبی تاسیس می‌شود
با این ساعت مچی‌ها پول پرداخت کنید
توهّم تملک نام دامنـه در ایران
هک تلگرام واقعیت دارد؛ چگونه از آن جلوگیری کنیم؟
پتنت گوشی جدید سامسونگ که به تبلت تبدیل می‌شود
گالکسی نوت 5 سامسونگ 300 دلار ارزان شد
انتقاد رهبر مسیحیان جهان از همراه‌های هوشمند
درخواست اروپاییها برای حذف یک میلیون و 23 هزار آدرس از نتایج جستجوی گوگل
مهاجرت اپل از صفحه‌نمایش‌های LCD به OLED
از اندروید به این دلایل بترسید !