مرکز بازی برای تغییر را بشناسید!- هایپرکلابز

معصومه شوقي 8 سال پیش
مرکز بازی برای تغییر را بشناسید!- هایپرکلابز هایپرکلابز :

اعضای مرکز بازی برای تغییر، برای بهره گیری بیشتر از این بازی به هند و خاور دور سفر کردند تا از نزدیک با مسائل و مشکلات مردم منطقه آشنا شوند. آنها در بازگشت، ایده هایی برای سه بازی روی تلفن های همراه ارزان قیمت با خود آوردند.

«بازی برای تغییر» مرکزی است که بازی های ویدیویی را به عنوان ابزاری در خدمت تغییر دنیای اطراف تولید کرده و به کار می برد.

این مرکز با همکاری والدین و افراد خیر پروژه هایی مثل «بازی نیمی از آسمان» روی فیس بوک را می سازد – بازی ای که با چرخش گردونه انجام می شود و با الهام از کتاب پرفروش «نیمی از آسمان» به قلم نیکلاس کریستف و شریل وودان ساخته شد. بازی ها و سریال های تلویزیونی متعددی از روی این کتاب ساخته شده است.

آسی بوراک، رئیس مرکز بازی برای تغییر، می گوید «این بازی داستان یک زن هندی است به نام رادیکا. او با شوهرش بر سر حق نگهداری از دختر بیمارش جر و بحث می کند. شوهرش به او می گوید: ما برای این کار پولی نداریم. بعد، رادیکا کاری برای خودش دست و پا می کند و ... شروع می کند به مبارزه برای حق خودش. به مرور زمان آنقدر توانمند می شود که به دیگران هم کمک می کند.»
بازی تغییر

آسی بوراک به صدای آمریکا گفت این بازی حکایت «توانمندی» است. آگاهی افراد را بالا می برد و به مردم انگیزه می دهد تا دست به کار شوند یا با دادن کمک های خیریه به دیگران یاری برسانند. بنابراین، مثلاً وقتی رادیکا کتاب برای مدرسه بچه هایش جمع آوری می کند، شما هم به عنوان بازیکن «نیمی از آسمان» می توانید در دنیای واقعی کتاب اهدا کنید؛ یا وقتی که در بازی امتیاز کافی کسب کنید، «ما به شما می گوییم به خاطر امتیازی که آوردید، شرکت جانسون اند جانسون هزینه عمل جراحی یک زن نیازمند را تقبل می کند.»

بازی در ابتدا برای آمریکا ساخته شد. اما آسی بوراک می گوید مرکز بازی برای تغییر به زودی متوجه شد که «عده زیادی در مصر به این بازی سرگرم شده اند، و یکی از بزرگترین شهرهایی این بازی در آن رواج دارد قاهره است. در ترکیه هم، بازی در استانبول طرفداران زیادی پیدا کرده. به این ترتیب، بازی به نوعی مردمی را که در شبکه های اجتماعی خیلی فعالند ... با یکدیگر مرتبط می کند.»

این مرکز با همکاری والدین و افراد خیر پروژه هایی مثل «بازی نیمی از آسمان» روی فیس بوک را می سازد – بازی ای که با چرخش گردونه انجام می شود و با الهام از کتاب پرفروش «نیمی از آسمان» به قلم نیکلاس کریستف و شریل وودان ساخته شد. بازی ها و سریال های تلویزیونی متعددی از روی این کتاب ساخته شده است

در این میان، بیشترین کسانی که به بازی نیمی از آسمان روی فیسبوک می پردازند زنهای گروه سنی حدود بیست و پنج سال هستند که بین یک چهارم تا یک سوم طرفداران این بازی را تشکیل می دهند.

اعضای مرکز بازی برای تغییر برای بهره گیری بیشتر از این بازی به هند و خاور دور سفر کردند تا از نزدیک با مسائل و مشکلات مردم منطقه آشنا شوند. آنها در بازگشت، ایده هایی برای سه بازی روی تلفن های همراه ارزان قیمت با خود آوردند.
بازی تغییر

به گفته بوراک، این ایده ها نه تنها با توجه به نیازهای مردم عملی شد، بلکه «همراه با آنها آزمایش شد و آنها در نوشتن متن بازی ها به ما کمک کردند. این همکاری خیلی خیلی نزدیکی بود چون در نهایت آنها هستند که مسائل خودشان را می شناسند.»

نخستین ثمره کار آنها بازی «نه دقیقه» بود – این بازی در نه دقیقه، زنان باردار یا زنهایی که می خواهند باردار شوند و همسرانشان را در شرایط نه ماه بارداری قرار می دهد؛ و به گفته بوراک، «شبیه بایدها و نبایدهای بارداری است که باید به آنها توجه کنید.»

دومین بازی «حمله کرم ها» است که به بچه های 7 تا 12 ساله کمک می کند تا انواع کرم روده و نحوه استفاده از دارو برای درمان آن را بشناسند. بازی برای تغییر، برای تولید این بازی با چند مۆسسه از جمله «دنیا را از کرم ها پاک کنید» همکاری کرد. آقای بوراک می گوید این مۆسسه «در هند و کنیا قرص های رفع کرم روده را در اختیار میلیون ها کودک می گذارد.»

سومین بازی «انتخاب های خانواده» درباره انتخاب های مختلفی است که یک دختر در مراحل مختلف زندگی با آنها رو به رو می شود: ازدواج زودرس یا ادامه تحصیل. این بازی به بازی کننده ها نشان می دهد که چنین انتخاب هایی سرراست و آسان نیست.

مرکز بازی برای تغییر هم اکنون با همکاری سازندگان فیلم «نمایش قدرت» و کمک مالی آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده، مرحله دوم پروژه نیمی از آسمان روی فیسبوک را در دست تهیه دارد.

منبع :http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=267764

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب