بهترین ابزار مرورگرها (قسمت سوم)- هایپرکلابز

رحیم میرشاهی 8 سال پیش
بهترین ابزار مرورگرها (قسمت سوم)- هایپرکلابز هایپرکلابز :

10 دلیل برای روی آوردن به اینترنت اکسپلورر 9
مایکروسافت که هم اکنون نسخه بازبینی اینترنت اکسپلورر 10 را برای دانلود در سایت خود قرار داده (به آدرس http://bit.ly/ie10268) سعی می کند تا در رقابت برای عرضه نسخه های جدید از فایرفاکس و کروم عقب نیافتد. البته اینترنت اکسپلورر 10 فعلاً فقط برای توسعه دهندگان وب منتشر شده است.
بنابراین ما در اینجا به 10 ویژگی جدید و به درد بخور آخرین نسخه کارآمد این مرورگر یعنی اینترنت اکسپلورر 9 می پردازیم.

افزایش سرعت وبگردی با غیرفعال کردن افزونه ها
اگر در اینترنت اکسپلورر 9 برخی از افزونه ها سرعت بارگذاری مرورگر، باز شدن باریکه ها و بالا آمدن سایت ها را کاهش دهند، امکان شناسایی و غیرفعال کردن آنها وجود دارد. وقتی اعلان «افزایش سرعت وبگردی» (Speedup Browsing) در پایین پنجره مرورگر به نمایش درآمد، می توانید با کلیک روی «انتخاب افزونه ها» (Choose Add-ons) فهرستی از افزونه های فعال و جزئیات اینکه بارگذاری هر کدام چقدر به طول می انجامد را ببینید. هر افزونه ای که باعث کندی مرورگر شما می شود و آن را نمی خواهید می توانید با کلیک روی دکمه «غیرفعال» (Disable) غیرفعال کنید. چنین ابزاری قطعاً برای فایرفاکس و کروم هم می تواند به دردبخور باشد.

امکان استفاده از باریکه های رنگی
یکی از ویژگی های جدید و جالب اینترنت اکسپلورر 9 دسته بندی باریکه ها براساس رنگ آنهاست تا بدین ترتیب سایت های مرتبط به صورت بصری قابل تشخیص باشند. مثلاً باریکه هایی که محصولات شرکت آمازون (Amazon) را نمایش می دهند به یک رنگ و باریکه هایی که فایل های ویدیویی یوتیوب (Youtube) را نمایش می دهند، به رنگ دیگری هستند. برای اضافه کردن این ویژگی به درد بخور در فایرفاکس یا کروم باید افزونه ای مثل «باریکه های رنگارنگ» (Colorful Tabs به آدرس bit.ly/color268) یا «یک عالم باریکه» (TooMany Tabs به آدرس http://bit.ly/toomany268) را نصب کنید.

سایت های مورد علاقه تان را به نوار کارها (تسک بار) الصاق کنید
یکی از بهترین ویژگی های اینترنت اکسپلورر 9 قابلیت الصاق وب سایت های پربازدید شما به نوار کارهای ویندوز است تا بدین ترتیب امکان دسترسی به آنها با یک کلیک فراهم باشد. برای این کار سایتی را باز کنید و سپس باریکه آن یا آیکون آن سایت (favicon) را با موس حرکت دهید و روی نوار کارها قرار دهید. اگر می خواهید سایت مذکور را از حالت الصاق به نوار کارها خارج کنید، کافی است روی آن راست کلیک نموده و سپس گزینه «این برنامه را از حالت الصاق خارج کن» (Unpin this program form taskbar) را انتخاب کنید. گرچه این کار فقط در ویندوز 7 ممکن است، اما در اینترنت اکسپلورر 9 امکان الصاق سایت ها به منوی شروع (منوی استارت) ویندوز ویستا هم وجود دارد.

دسترسی سریع به بخش های مختلف یک وب سایت
یکی دیگر از مزایای الصاق سایت ها به نوار کارها در ویندوز 7 آن است که می توانید با یک راست کلیک ساده و بدون باز کردن خود سایت به بخش های مختلف سایت دسترسی داشته باشید. مثلاً اگر فیس بوک را به نوار کارها الصاق کنید می توانید بدون باز کردن سایت به بخش های «بازخورد اخبار»، «خواندن پیام های جدید» و «فهرست دوستان» دسترسی داشته باشید.

پیدا کردن بازخوردهای آر اس اس (1) و اخذ اشتراک آنها
امروزه بسیاری از وب سایت ها بیش از یک بازخورد آر اس اس ارائه می دهند و بر این اساس اینترنت اکسپلورر 9 ابزاری دارد که به طور خودکار تمام بازخوردهای صفحات اینترنتی را تشخیص می دهد. برای دیدن فهرستی از این بازخوردها روی منوی ابزار (tools) کلیک و سپس گزینه «دستیابی به بازخوردها» (Feed Discovery) را انتخاب نمایید. برای بازکردن بازخوردها در مرورگر خود، هر کدام را که می خواهید انتخاب و سپس روی گزینه «اخذ اشتراک این بازخورد» (Subscribe to this feed) در بالای صفحه کلید کنید.

از وب سایت ها و دانلودهای خطرناک به دور بمانید
مایکروسافت قابلیت «فیلتر هوشمند صفحه» (Smartscreen Filter) را که در اینترنت اکسپلورر 8 عرضه شده بود، در نسخه 9 این مرورگر بهبود بخشیده است. این قابلیت جلوی دانلودهای خطرناک و ورود شما به سایت های کلاهبردار را می گیرد. این فیلتر، ویژگی به نام «شهرت برنامه» دارد که در مواردی که برنامه ای عموماً دانلود نشده باشد و امکان آن باشد که به رایانه شما صدمه برساند، به شما هشدار می دهد.
اگر مطمئن نیستید که سایتی دارای برنامه های مخرب است یا خیر، می توانید آن را چک کنید. برای این منظور به بخش ابزار (Tools) و سپس «فیلتر هوشمند صفحه» بروید و گزینه «این وب سایت را چک کن» (Check This Website) را انتخاب کنید.

ترجمه وب سایت های خارجی
کروم ابزار ترجمه به درد بخوری دارد، اما ابزار ترجمه اینترنت اکسپلورر 9 که به صورت پیش فرض در آن گنجانده شده است، بهتر و سریع تر است. وقتی محتویات یک صفحه اینترنتی به زبان دیگری است، می توانید روی آن صفحه راست کلیک نموده و گزینه «با بینگ ترجمه کن» (Translate with Bing) را انتخاب کنید.
این ابزار به طور خودکار زبان آن صفحه اینترنتی را تشخیص می دهد و ترجمه آن را در کنار متن اصلی به شما نشان می دهد. محدوده زبان های قابل قبول در این ابزار بسیار گسترده است، از عربی گرفته تا ویتنامی.

فیلتر خودکار فایل های اکتیو ایکس (ActiveX)
در نسخه های قبلی اینترنت اکسپلورر تنظیم کنترل های اکتیو ایکس مشکل و گیج کننده بود. این کنترل ها برای نمایش محتویات برخی از سایت ها به کار می روند اما در عین حال می توانند برای انتشار برنامه های مخرب نیز به کار روند. در نسخه جدید اینترنت اکسپلورر انجام تنظیمات مذکور بسیار راحت تر شده چرا که گزینه جداگانه ای به نام «فیلتر کردن اکتیو ایکس» (ActiveX Filtering) در منوی ابزار این نسخه اضافه شده است.
این گزینه امکان وبگردی بدون اجرای فایل های اکتیو ایکس را فراهم می آورد و بدین ترتیب رایانه شما از خطرات احتمالی محفوظ می ماند. کروم و فایر فاکس به طور کلی از اکتیو ایکس پشتیبانی نمی کنند. به هر حال این ویژگی جدید حداقل پاسخگوی انتقاد همگان از اینترنت اکسپلورر بوده است.

صفحه اول مرورگر را به دلخواه خود ترتیب دهید
صفحه اول اینترنت اکسپلورر 9 به تقلید از کروم حاوی 10 تصویر کوچک از وب سایت هایی است که بیشتر از همه بازدید کرده اید، اما گزینه های بیشتری برای ترتیب صفحه به دلخواه خود دارد.
می توانید با رفتن به منوی ابزار (تولز)، سپس «گزینه های اینترنت» (Internet Options) و بعد قسمت جنرال (General- به معنای کلی) صفحه اول مرورگر را طوری تنظیم کنید که با باز شدن مرورگر، صفحه اصلی (هوم پیج - Homepage) یا یک صفحه خالی را نشان دهد.
برای این کار وقتی در قسمت جنرال هستید، روی دکمه «تنظیمات» (Settings) مقابل بخش باریکه ها (tabs) کلیک کنید و در صفحه جدیدی که باز می شود، گزینه مورد نظرتان را از منوی بازشونده ای که تیتر آن «وقتی باریکه جدیدی باز می شود» (When a new tab is opened) است، انتخاب کنید. همچنین می توانید سایت هایی را که قبلاً خودتان به این بخش اضافه کرده اید، حذف کنید به این ترتیب که یا روی علامت ضربدر که در گوشه سمت راست آنهاست، کلیک کنید یا لینک مانند «پنهان کردن سایت ها» (
Hide Sites) را کلیک کنید که البته در این صورت تمام آنها حذف خواهند شد.
برای دیدن سایت های پربازدید خود عبارت about:tabs را در جایگاه آدرس (آدرس بار) مرورگر تایپ کنید و سپس کلید «ورود» (Enter) را بزنید.

فعالیت های آنلاین خود را محرمانه نگه دارید
ویژگی «محافظت در برابر تعقیب» (Tracking Protection) در اینترنت اکسپلورر 9 نه تنها روش خوبی برای جلوگیری از کنترل فعالیت های آنلاین شما توسط سایت هاست بلکه از همتای خود در فایرفاکس یعنی ابزار «تعقیب نکن» (Do-Not-Track) نیز انعطاف پذیرتر است.
برای فعال کردن این ویژگی به منو ابزار (Tools) بروید و از آنجا «محافظت در برابر تعقیب» (Tracking Protection) را انتخاب کنید. پس از فعال شدن ویژگی مذکور می توانید فهرستی از سایت ها یا محتواهایی که باید مسدود شوند، درست کنید.
برای دیدن نحوه استفاده از این ویژگی به بخش «کارگاه کوچک» در زیر رجوع نمایید.

کارگاه کوچک

سایت های ناخواسته را با آی ایی 9 مسدود کنید
1. برای فعال کردن ویژگی «محافظت در برابر تعقیب» (Tracking Protection) در اینترنت اکسپلورر 9 می توانید به منوی ابزار (Tools) یا منوی «امنیت» (Safety) بروید. وقتی که پنجره «مدیریت افزونه ها» (Manage Add-ons) باز شد گزینه «فهرست شخصی شما» (List Your Personalized) را انتخاب کنید، سپس دکمه «فعال سازی» (Enable) در گوشه پایین سمت راست و بعد دکمه «تنظیمات» (Set-tings) را کلیک کنید.
2. حال می توانید تعیین کنید که یا تمامی سایت هایی که در فهرست «محافظت در برابر تعقیب» قرار دارند به طور خودکار مسدود شوند یا خودتان دست به کار شوید و با استفاده از دکمه های «بلوکه» (Block) و «اجازه» (Allow) هر کدام را که می خواهید، مسدود کنید. به علاوه می توانید در این قسمت تعداد دفعاتی را که یک سایت قبل از مسدود شدن نمایش داده می شود، تعیین نمایید.
3. برای مسدود کردن سایت های بیشتر در فهرست شخصی تان، در پنجره «مدیریت افزونه ها» (Manage Add-ons) روی لینک «دریافت فهرست محافظت در برابر تعقیب» (Get a Tracking Protection List) کلیک کنید یا مستقیماً به آدرس http://bit.ly/track268 بروید. در صفحه ای که باز می شود جلوی هر فهرست لینکی به نام Add TPL وجود دارد که با کلیک روی آن فهرست مربوطه به فهرست سایت های مسدود شده شما اضافه می شود.

گفته های شما
از خوانندگان خود پرسیدیم که آیا به تازگی مرورگر خود را عوض کرده اند و اگر کرده اند چرا. در زیر جواب برخی از آنها را می خوانید:
- خیر. من از نسخه 1/5 به بعد فایرفاکس، همیشه به این مرورگر وفادار مانده ام. نسخه آخر آن خیلی بهتر کار می کند، ضمن آنکه مشکلی برای استفاده از آن در رایانه های اپل مکینتاش نیز وجود ندارد.
راسل کاکس (Russer Cox) ملقب به بچه رئیس!
- من فایرفاکس 3 را کنار گذاشته ام و به کروم روی آورده ام. چرا که فایرفاکس 3 خیلی کند شده بود و من در کنارش یک گوشی با سیستم عامل آندروید خریدم تا از مستندات گوگل (به آدرس http://docs.google.com) بیشتر استفاده کنم.
آنتونی ریدلی (Anthony Ridely)
- من فایرفاکس 3/6 خود را به نسخه 4 ارتقا دادم. من کروم را هم امتحان کرده ام و از ویژگی باریکه های جداگانه آن واقعاً خوشم می آید، اما افزونه های فایرفاکس را به کروم ترجیح می دهم، ضمن آنکه در فایرفاکس راحت تر می توانم هر باریکه ای را با موس حرکت داده و به نوار ابزار نشانه گذاری ها (بوک مارک ها) منتقل کنم.
کریس آرمسترانگ (Chris Armstrong)
- من از تمام مرورگرهای اینترنت اکسپلورر 9، فایرفاکس، اوپرا و کروم استفاده کرده ام و بالاخره فایرفاکس را انتخاب کردم چرا که هیچ مشکلی با سایت روبوفرم (Roboform به آدرس www.roboform.com) ندارد.
سد هنوود (Sid Henwood)
- همیشه در حال عوض کردن مرورگر خود بوده ام، البته بیشتر از سه مرورگر اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس و بعضی مواقع کروم استفاده می کنم. دلم می خواهد ویژگی های جدید هر مرورگر را امتحان کنم و همیشه به دنبال ابزار امنیتی جدید هستم.
کریس کول (Chris Cole)

پی نوشت ها :

1. RSS مخفف Really Simple Syndication - به معنای نشر واقعاً ساده می باشد و فرمتی از بازخوردهای اینترنتی می باشد که برای نشر کارهایی که مرتباً به روز می شوند مثل تیتر خبرها، برخی فایل های صوتی و تصویری و نظرات داده شده در وبلاگ ها به کار می رود.
منبع: نشریه بزرگراه رایانه شماره 143

منبع :http://rasekhoon.net/article/show/755924/%D8%A8%D9...
3 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
رحیم میرشاهی رحیم میرشاهی دوستان عزيز اگر مطلب مورد پسند واقع شد لطفا لايک کنيد. با تشکر از حمايت شما
8 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب