گوگل با 180 ماهواره اينترنت را در سراسر جهان پخش مي‌كند- هایپرکلابز

گوگل با 180 ماهواره اينترنت را در سراسر جهان پخش مي‌كند- هایپرکلابز هایپرکلابز :

شركت گوگل می‌خواهد با سرمايه‌گذاري یک ميليارد دلاري، اقدام به‌ گسترش استفاده از اينترنت ماهواره‌اي در نقاطي از جهان كند كه تا كنون به اينترنت دسترسي نداشته‌اند. اين پروژه قرار است با فرستادن 180 ماهواره كوچك با ظرفيت بالا كه نسبت به ماهواره‌هاي ديگر در ارتفاع كمتري از مدار زمين گردش خواهند كرد، آغاز شده و به تدريج گسترش يابد.

به گزارش «تابناك» اين چيزي است كه وال استرست ژورنال در گزارش خود به نقل از مقامات ناشناس به آن اشاره كرده است. قرار است اين پروژه را ‌«گرك وايلر» ‌بنيانگذار شركت ارتباطات ماهواره اي O3b Networks كه به تازگی به شركت گوگل پيوسته، هدايت کند.

همچنين گفته مي‌شود كه گوگل اقدام به استخدام و به‌كارگيري مهندساني از شركت ماهواره‌ا‌ي Space System/Loral LLC در راستاي شروع اين پروژه كرده است.

بر پایه برآوردهای اولیه اين پروژه بر اساس طراحي نهايي شبكه و آخرين فاز آن كه مي‌تواند‌ ماهواره‌ها را به دو برابر افزايش دهد، چيزي ‌حدود 1 تا 3 ميليارد دلار هزينه‌ خواهد داشت. اين تلاش گوگل آخرين تلاش يك شركت در Silicon Valley است كه‌ با استفاده از فضاي آسمان كسب و كار خود را در زمين رونق دهد.
اين در حالي است كه در ژوئن سال گذشته، اين شركت پروژه Loon را معرفي كرد كه مبتني بر ارائه خدمات باند پهن از طريق بالن‌هاي با ارتفاع پروازي بالا بود. اين بالن‌های بلند‌پرواز كه از انرژي خورشيدي تغذيه و 12 مايل بر فراز سطح زمين سير مي‌كنند، از راه دور قابل كنترل خواهند بود و همچون ماهواره‌ها، قادر به برقراري ارتباط با آنتن‌ها و دريافت‌كننده‌هاي خاص در پايگاه‌هايي در زمين هستند.

تلاش‌هاي گوگل در راستاي رساندن اينترنت به نقاطي از جهان كه تا كنون تحت پوشش قرار نگرفته اند در راستاي رهيافت اصلي اين شركت براي دسترسي به بازارهاي بيشتر و بيشتر است‌ و همواره اين گونه بوده ‌كه اگر يك پروژه در اين راستا ‌شكست بخورد، گوگل از آنچه آموخته، ‌در پروژه بعدي خود سود مي‌برد.

يكي از سخنگويان اين شركت عنوان مي‌كند كه تمركز گوگل بر آنلاين كردن ميليون‌ها كاربر جديد است. وي اشاره مي‌كند، تا كنون دو سوم از جمعيت كره زمين به اينترنت دسترسي ندارند و اين در حالي است كه ارتباط اينترنتي مي‌تواند به بهبود زندگي افراد كمك كند.

از سوي ديگر، اين تلاش گوگل را بايد در رقابت شديد با تلاش‌هاي مشابه فيس بوك قلمداد كرد؛ فيس بوكي كه علاقه شديد خود را به پروژه Titan Aerospace نشان داده است. اين شبكه اجتماعي هدايت پروژه‌اي را به دست دارد كه با نام مستعار Internet.org شناخته مي‌شود و اتحاديه‌اي از شركت‌هاي مشغول در فن آوري موبايل است تا دسترسي به اينترنت را به پنج ميليارد كاربري كه از آن محروم هستند، فراهم كند.
حال گوگل اميدوار است با پروژه جديد خود كه شامل پرواز ماهواره‌هايي با نهايت 250 پوند وزن است، مقصود خود را به انجام رساند. در كنفرانس ماه مارس اين شركت، مدير عامل گوگل در ارتباط با پروژه Loon اعلام كرد: مي‌توانيم شبكه جهاني از بالن‌هايي داشته باشيم كه سراسر سياره را پوشش دهند. اين بالن‌ها ارزان‌تر و سريع‌تر از ماهواره‌ها هستند.

اما در حالي كه طي سال‌هاي اخير استفاده و به‌كار‌گيري ماهواره‌ها ارزان‌تر از هميشه شده، اكنون گوگل به دنبال استفاده از انعطاف و ظرفيت‌هاي بيشتر ماهواره‌هاست.

جرمي رز، مشاور Comsys نهاد مشورتي در حوزه ارتباطات ماهواره‌اي مي‌گويد: اگر گوگل در اين پروژه موفق عمل كند، مي‌تواند تحول اساسي در چگونگي دسترسي افراد به اينترنت پدید ‌آورد كه دامنه آن از جهان سوم تا شهرهاي حومه ايالات متحده را در بر بگيرد.

ساير تصاوير

گوگل با 180 ماهواره اينترنت را در سراسر جهان پخش مي‌كند- هایپرکلابز گوگل با 180 ماهواره اينترنت را در سراسر جهان پخش مي‌كند- هایپرکلابز
منبع :http://www.tabnak.ir/fa/news/404904/%DA%AF%D9%88%D...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از علی‌محمد کرامت

خشونت در پس زیبایی شگفت انگیز در بازی ارواح تاریک 3
13 افزونه کارآمد گوگل کروم
معرفی قابلیت‌های جدید ویندوز ۱۰ توسط مایکروسافت
واقعیت مجازی با هدست هوآوی
عکسبرداری بدون لرزش با موبایل
شکایت مایکروسافت از دولت آمریکا
باریكترین لپ تاپ جهان رونمایی شد
انقلابی که تسلا با خودروی الکتریکی ارزان خود بوجود آورد!
جریمه سنگین برای فروش کالای تقلبی در بازار IT
دانلود مجموعه‌ای از فیلم‌ها در کمتر از یک ثانیه!
بازی Hitman با جلوه‌های گرافیکی DX12
استفاده از نیروی برق برای حرکت قایق تفریحی
شکل دنیای آینده مجهز به اینترنت نسل پنجم چگونه خواهد بود؟
بروک استون؛ صفحه‌کلید شیشه‌ای برای موبایل‌ها
لنزهای تماسی به نمایشگر تبدیل می‌شوند
عکس‌هایی از هواپیمای ناسا که نصف می‌شود
مفهوم «پلت فرم» در صنعت خودروسازی به چه معناست؟
با فلش RevealLED عکس‌هایی دیدنی در تاریکی ثبت کنید
قدیمی ترین موتور سیکلت جهان
عکس سلفی از مریخ