نگرانی سایت های بدون مجوز- هایپرکلابز

معصومه شوقي 8 سال پیش
نگرانی سایت های بدون مجوز- هایپرکلابز هایپرکلابز :

چندی پیش معاونت مطبوعاتی خبری را در رابطه با محدود کردن دسترسی به سایت های بدون مجوز اعلام کرد که واکنش های متفاوتی را در پی داشت.

معاونت مطبوعاتی این روزها در حالی به دلیل اقدام اخیرش درخصوص محدود کردن دسترسی به سایت‌های بدون مجوز، از سوی برخی گروه‌ها مورد انتقاد قرار می‌گیرد که این اقدام از مدت‌ها قبل به جریان افتاده بود و در میان سایت‌های فیلتر شده، نام چند سایت طرفدار دولت هم به چشم می‌خورد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدتی است با استناد به ماده 7 قانون مطبوعات، به شناسایی سایت‌های خبری بدون مجوز اقدام کرده است. این اقدامات معاونت مطبوعاتی که به مسدود شدن تعدادی از سایت‌ها منجر شده، از جانب برخی گروه‌ها به‌ شدت مورد انتقاد واقع شده است. منتقدان ادعا می‌کنند این اقدام دولت صرفا گامی است برای حذف سریع رسانه‌های منتقد دولت. این درحالی است که در زمان اجرای این قانون در دولت گذشته، همین جریان‌های فکری، مخالفتی از خود بروز نمی‌دادند.

در میان اظهارات منتقدان، حتی تهدیدهایی چون کشاندن وزیر ارشاد به مجلس برای پاسخگویی هم دیده می‌شود.

ادعای منتقدان درخصوص حذف سریع رسانه‌های اصولگرا در حالی از جانب گروه‌های طرفدار مطرح می‌شود که هیأت نظارت بر مطبوعات از حدود یک سال پیش با اعلام ضرب‌الاجل، برای چندمین‌بار، از پایگاه‌های خبری و اطلاع‌رسانی بدون مجوز درخواست کرده که از هیأت نظارت بر مطبوعات مجوز دریافت کنند.

چند هفته پس از به پایان رسیدن ضرب‌الاجل نیز روز چهارم اسفند ماه سال گذشته، علاءالدین ظهوریان ، دبیر هیأت نظارت بر مطبوعات در گفت‌وگویی اعلام کرده است که «ضرب‌الاجل 3 ماهه هیأت نظارت بر مطبوعات پایان دی به اتمام رسید و ازآن‌جا که پرونده تعدادی از پایگاه‌های خبری و اطلاع‌رسانی در نوبت طرح قرار داشت، این زمان عملاً تمدید شد اما ظرف روزهای آینده اقدام قانونی به عمل می‌آید. ازآن‌جا که پایگاه‌های خبری و اطلاع‌رسانی تحت پوشش قانون مطبوعات قرار دارند، فعالیت بدون مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات، تخلف محسوب می‌شود و حکم آن‌ها شبیه نشریاتی است که بدون مجوز منتشر می‌شوند.»

از سوی دیگر به نظر می‌رسد این ادعا که محدود شدن دسترسی به سایت‌های خبری بدون مجوز، از اقدامات دولت برای حذف رسانه‌های منتقد است، نادرست باشد؛ چراکه در جریان مسدود شدن سایت‌های بدون مجوز، دست کم سه سایت خبری طرفدار دولت نیز مسدود شده‌اند: روحانی‌نیوز، شریان و لحظه‌آنلاین.

معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار است به‌زودی فهرستی از سایت‌های خبری بدون مجوز را منتشر کند؛ فهرستی که می‌تواند بر حقانیت این نهاد درخصوص «جلوگیری از رفتار غیرقانونی، غیراخلاقی، غیرحرفه‌ای و غیرشفاف، صیانت از حقوق شهروندی و حمایت از رسانه‌های قانونی» صحه بگذارداز طرفی معاونت مطبوعاتی این امکان را در اختیار سایت‌های بدون مجوز قرار داده که با ثبت‌نام در سامانه الکترونیکی ثبت تقاضاها، درخواست خود را ثبت و کد رهگیری دریافت کنند؛‌ البته ثبت در سامانه ساماندهی یا نفس ارایه درخواست از هیأت نظارت به منزله مجوز انتشار نیست، اما این اطمینان به اهالی رسانه داده شده که روند رسیدگی به این درخواست‌ها تسریع یابد.

معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار است به‌زودی فهرستی از سایت‌های خبری بدون مجوز را منتشر کند؛ فهرستی که می‌تواند بر حقانیت این نهاد درخصوص «جلوگیری از رفتار غیرقانونی، غیراخلاقی، غیرحرفه‌ای و غیرشفاف، صیانت از حقوق شهروندی و حمایت از رسانه‌های قانونی» صحه بگذارد.

معرفی سایت‌های متخلف به قوه قضاییه
سید مرتضی حسینی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ارزیابی خود از بحث ضرورت فیلتر برخی سایت‌ها که از هیات نظارت بر مطبوعات مجوز ندارند معتقد است ارشاد به تنهایی نمی‌تواند اقدام لازم را در این زمینه انجام دهد، باید بررسی شود که این سایت‌ها مانند روزنامه‌ها هستند یا غیرمطبوعاتی تلقی می‌شوند، اگر به مانند مطبوعات باشند باید مجوز از هیات نظارت داشته باشند. طبق قانون آن‌هایی که مجوز ندارند فیلتر می‌شوند اما روال بر این است که معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید سایت متخلف را به قوه قضاییه معرفی کند و سپس براساس رای قوه قضاییه تصمیم گیری شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره اینکه گفته شده برخی از این سایت‌ها اصولگرا هستند گفت: باید بین سایت‌های این گروه و آن‌هایی که علیه ارزش‌ها قدم برمی‌دارند تفاوت اصلی قائل شد، نمی‌توان این اتهام را بر برخی از سایت‌ها وارد دانست، بنابراین قوه قضاییه تنها مرجعی است که می‌تواند در این مورد تصمیم نهایی را اتخاذ کند.


سایت های خبری فاقد مجوز را معرفی کنید
در اقدامی تازه هم معاونت مطبوعاتی ارشاد از مردم خواست در معرفی سایت های خبری فاقد مجوز کمک کنند و اعلام کرد در اجرای وظایف قانونی و پیگیری ضرورت و سیاست یادشده و به امید فضایی مهذب و مورد انتظار رهبر معظم انقلاب به کمک همه دستگاه های ذیربط و فعالان دلسوز فرهنگی-رسانه ای نیازمندیم تا بدون هرگونه تبعیض، آلوده کنندگان فضای رسانه ای و اجتماعی، اصلاح یا طرد شوند و قانون شکنان نتوانند مأمنی برای تداوم ناامن سازی فضای روانی جامعه بیابند.

البته در فضای وب، دسته بندی های مختلفی وجود دارد؛ پورتال ها، وبلاگ ها، رسانه های اجتماعی، شبکه های اجتماعی، تبادلات مالی، امور تبلیغاتی، فعالیت های آموزشی و سایت های خبری از آن جمله اند که قانون مطبوعات صرفا بر دسته اخیر شامل است.

از آنجایی که در حال حاضر صدها سایت خبری فاقد مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات وجود دارد و شناسایی همه آنها مقدور نیست به کمک شهروندان برای جامعیت ایفای وظیفه قانونی خود نیازمندیم.

سامانه پیامکی 500020202 برای این امر در نظر گرفته شده است تا عموم مردم بتوانند نشانی اینترنتی سایت های فاقد مجوز را به این سامانه ارسال کنند.

نشانی سایت های بدون مجوز، به منظور مسدود شدن بتدریج برای وزارت ارتباطات ارسال می شود و بدیهی است سایت هایی که از شاخص های اخلاقی به دور هستند و دروغ، توهین، تهمت، ورود به حریم خصوصی مردم، هتک ارزشها، نقض منافع و امنیت ملی، قانون شکنی و سیاه نمایی را سرلوحه کار خود قرار داده اند در اولویت برخورد قرار می گیرند.

در حال حاضر بالغ بر 270 خبرگزاری و سایت خبری موفق به اخذ مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات شده اند و ضمن رعایت چارچوب ها و تکالیف قانونی و حرفه ای از حمایت های حقوقی این قانون نیز بهره مند می شوند.

ثبت در سامانه ساماندهی یا نفس ارائه درخواست از هیأت نظارت به منزله مجوز انتشار نیست، هرچند تمهیدات لازم از سوی هیأت محترم نظارت بر مطبوعات برای تسریع به رسیدگی این درخواست ها صورت می گیرد.

همچنین سایت های بدون مجوز فیلتر شده به محض دریافت مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات، رفع فیلتر می شوند.

حال این پرسش از منتقدان این روند قانونی قابل طرح است که واقعا علت بی‌میلی دست‌اندرکاران برخی سایت‌های خبری به شناسنامه‌دار بودنشان چیست؟

منبع :http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=284908

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب