وضعیت ICT ایران در هفته چهارم اردیبهشت ماه- هایپرکلابز

وضعیت ICT ایران در هفته چهارم اردیبهشت ماه- هایپرکلابز هایپرکلابز :

وضعیت ICT ایران در هفته چهارم اردیبهشت ماه
سرویس دیجیتال بخش فناوری پرتال برترین ها قصد دارد در 5 شنبه های هر هفته، نگاهی داشته باشد به آخرین رویدادهای دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در هفته ای که گذشت.
این گزارش های اختصاصی تلاش می کند تا فضای ICT کشور و اتفاقات و رویدادهایی که در آن در حال وقوع هست را با نثری روان و ساده و خواندنی در اختیار جامعه مخاطبان سایت برترین ها قرار دهد. قطعا در این راه، نظرات و پیشنهادات بیننده گان عزیز سایت نیز می تواند هیات تحریریه سرویس دیجیتال پرتال را در ارائه گزارشات و محتواهای ارزنده در این حوزه، یاری کند.

گزارش هفتگی از وضعیت IT ایران (1)

از پولی شدن 118 تا تایید قانونی فیلترینگ وزارت ارشاد
به رسم 5 شنبه های هر هفته، سرویس دیجیتال پرتال برترین ها نگاهی دارد به مهم ترین اخبار و رویدادهای دنیای فناوری اطلاعات و ایرانی در هفته ای که گذشت. این هفته، پولی شدن برخی از کدهای خدماتی تلفن ثابت مانند 118 در کنار حف و حدیث هایی درباره ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات و اختلال در وایبر و قانونی اعلام شد حق فیلترینگ وزارت ارشاد توسط دیوان عدالت اداری، موضوعاتی بود که مورد تحلیل و بررسی فعالان آی تی قرار گرفت. با ما همراه باشید تا نگاهی گذرا داشته باشیم به اتفاقات آی تی در عرصه دولتی ،خصوصی و بانکداری مجازی.

خبر اول، از بازار سرمایه . . .
بورس همچنان سردرگم
بورس ایران همچنان در وضعیت نوسانی قرار دارد و گویا قرار است از روز یکشنه هفته آینده ، 5 بانک بزرگ کشور برای حمایت از بازار سرمایه وارد بازار شوند. این موضوع، با بازتاب های گسترده در رسانه های مجازی به ویژه انجمن های اینترنتی بورس بازان ایرانی مواجه شده است که منجر به ارائه تحلیل های مختلفی توسط صدها هزار بورس باز ایران در فضای سایبر شده است. برای اخرین اطلاعات درباره بازار سرمایه به نشانی : com.tsetmc مراجعه کنید و یا از سایت ir.codal اطلاعات مجازی شرکت های بازار سرمایه را دریافت کنید.

تماس با 118، دقیقه ای 3 تومان شد!
این هفته توسط کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات اعلام شد که تماس با کد تلفنی خدماتی 118 که به راهنمای تلفنی مشترکان تلفن ثابت می پردازد، رایگان نخواهد بود و هر مشترک استفاده کننده از این خدمات، باید به ازای هر دقیقه تماس، 30 ریال پرداخت کند. اینکه 30 ریال، تاثیری در زندگی مردم ندارد، جای خود، اما برخی معتقدند که مخابرات می تواند با خدمات جایگزین و جنبی، مثلا در حوزه تبلیغات با تلفن ثابت برای فعالان صنعتی و اقتصادی کشور بر روی سامانه های پر مخاطب، حجم زیادی از هزینه ها را جبران کند و این خدمات را رایگان در اختیار مشترکان قرار دهد. طبق اعلام سخنگوی شرکت مخابرات ایران، روزانه حدود نیم میلیون نفر با 118 تماس میگیرند.

توسعه شبکه فیبرنوری اپراتور چهارم تلفن همراه آغاز شد
این هفته استان البرز، میزبان جمعی از مقامات کشوری و مدیران سازمان های خصوصی و دولتی استان البرز بود که عملیات اجرایی پروژه اف تی تی ایکس کرج را به جهت توسعه شبکه فیبرنوری اپراتور چهارم تلفن همراه آغاز کردند. محسن باقری از مدیران این اپراتور اظهار داشت که او خاطرنشان کرد: عملیات اجرای این شبکه در کرج در چهار فاز طراحی شده است که با اجرای دو فاز آن و پس از نصب تجهیزات اکتیو شبکه به میزان ۱۰ هزار پورت، ارائه سرویس باند پهن در این شهرستان آغاز می شود. وی ابراز کرد: اولویت فاز اول شبکه در کرج، منطقه عظیمیه و طالقانی و اولویت فاز دوم، منطقه گوهردشت خواهد بود. همچنین در این مرحله از ارائه سرویس، سازمانهای دولتی، شرکت‌های بزرگ در اولویت واگذاری خواهند بود. امیدواریم توسعه زیر ساخت های مخابرات نوین کشور بر روی فیبرنوری بتواند، در ارتقای سطح دسترسی مردم به اینترنت پر سرعت، موثر باشد و شکاف دیچیتالی در ایران را به پایین ترین سطح ممکن برساند.

شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی؟!
این هفته مجلس به کیات طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی رای مثبت داد، اما رییس مجلس، به دلیل تخصصی بودن موضوع و رفع ابهامات بیشتر، این طرح را برای بررسی بیش تر به کمیسیون صنایع مجلس ارجاع داد. شاید گسترده تر بودن فعالیت های شورای عالی فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران به نسبت فعالیت های شورای عالی فضای مجازی که بیش تر ، به مقولات سایبر می پردازد، چنین ادغامی را از نظر ساختاری، فاقد توجیهات فنی و الزامات قانونی بکند که باید منتظر ماند و گزارش کمیسیون صنایع را در این باره در هفته های آینده بررسی کرد. این خبر، تیتر یک یکی از روزنامه های تهران شد.

نخستین همایش ملی تلفن های هوشمند و سبک زندگی ماه آینده در تهران
خبر دار شدیم که نخستین همایش ملی تلفن همراه هوشمند و سبک زندگی، در 20 و 21 خرداد ماه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی برگزار خوهد شد. تهمینه شاهرودی، دبیر علمی این همایش از کلیه فعالان عرصه جامعه اطلاعاتی و ارتباطی کشور خواست تا با ارسال مقالات و پوستر، این هماش را در پر بار شدن ان یاری کنند. کارگاه رسانه های اجتماعی و بهره گیری ای نرم افزارهای موبایلی پیام رسان، کارگاه روزنامه نگاری و تلفن همراه هوشمند از جمله کارگاه های جنبی این همایش عنوان شده است.
انتظار می رود موضوعات مهم در این سطح، بیش از گذشته توسط مسئولان و مراکز مطالعاتی کشور مورد توجه قرار گرفته و نتایج این همایش ها و مطالعات، برای اخذ تصمیمات نهایی، در اختیار سیاستگذاران کشور در عرصه فضای مجازی قرار بگیرد.

کارشناسی ارشد حقوق تجارت الکترونیک راه اندازی شد
دانشگاه علم و فرهنگ، از راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد حقوق تجارت الکترونیک در این دانشگاه خبر داد. گفتنی است این رشته برای نخستین بار در مراکز آموزشی کشور راه اندازی می شود. برای کس باطلاعات بیشتر به نشانی ir.ac.usc مراجعه کنید.

400 میلیارد ریال، خرج سامانه سوخت کشور شده است
به گزارش خبر خودرو، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران برای ارتقاء سامانه هوشمند سوخت به عنوان بزرگترین طرح IT در ایران و خاورمیانه، تاکنون 400 میلیارد ریال سرمایه گذاری کرده است.معاون مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، گفت: هوشمندسازی و گسترش عملیات در این شرکت، همچنین تحقق اهداف دولت الکترونیک،از الویتهای امسال این شرکت است. منصور ریاحی راه اندازی سامانه کارت هوشمند سوخت، سامانه تجارت آسان و سامانه تخصیص نفت گاز بر اساس پیمایش را از فعالیتهای مهم این شرکت در دستیابی به اهداف دولت الکترونیک بر شمرد.

قدردانی از دستگاه های برتر در ارائه خدمات الکترونیک
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در سومین همایش ملی دفاتر پیشخوان خدمات دولت با حضور معاون اجرایی رئیس جمهور به سازمان ثبت احوال ، سازمان امور مالیاتی و وزارت صنعت ، معدن و تجارت به عنوان دستگاههای فعال و پیش رو در ارائه این خدمات، لوح سپاس اهدا شد. انتظار می رود، نهادی ویژه برای بررسی و نظارت روند توسعه دولت الکترونیک در کشور زیر نظر رییس جمهور تشکیل شود.

تحقیق و تفحص از مخابرات در مجلس، رای نیاورد
تحقیق و تفحص مجلس از شرکت مخابرات ایران در کمیسیون صنایع و معادن مجلس رای نیاورد. 13 عضو از 20 عضو این کمیسیون، بر روند تحقیق از واگذاری شرکت مخابرات ایران که در زمان دولت قبل صورت گرفت، رای مخالف دادند تا این تحقیق و تفحص جنجالی از دستور کار کمیسیون خارج شود. کمیته تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت مخابرات ایران که از دی ماه سال 1387 در مجلس شورای اسلامی تشکیل شد در گزارش خود واگذاری سهام شرکت مخابرات ایران در راستای اصل 44 قانون اساسی را نیز غیر رقابتی و دارای اشکال عنوان کرده بود و در آن زمان برخی نمایندگان مجلس معتقد بودند که طبق این گزارش، قرارداد فروش سهام مدیریتی شرکت مخابرات ایران باید لغو شود.
گفتنی است، شرکت مخابرات ایران به مبلغ 15 تریلیارد ریال، طی مزایده ای در هفدهم ابان سال 88 واگذار شد و اکنون به عنوان یکی از شرکتهای تالار اصلی بازار سرمایه ایران قرار دارد. امیدواریم در راستای وظیفه نظارتی مجلس شورای اسلامی، تحقیق از هر نهادی طبق قانون، توسط خانه ملت در صورت صلاحدید انجام و گزارش ان در اختیار مردم قرار بگیرد.

دیوان عدالت اداری اعلام کرد : فیلترینگ ارشاد قانونی است
این هفته بود که با خبر شدیم، دیوان عدالت اداری کشور، شکایت دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را که علیه وزارت ارشاد مطرح کرده بود، رد کرد. در این شکایت، مطرح شده بود که تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر فیلترینگ سایت های فاقد مجوز، غیر قانونی است. اما، دیوان عدالت اداری با رای صادره خود اظهار داشت که وزارت ارشاد، اقدامی غیر قانونی انجام نداده است و این حق برای آن محفوظ می باشد. رییس هیات تخصصی فرهنگی دیوان عدالت اداری اعلام کرده است که این رای از زمان صدور، به مدت 20 روز قابل اعتراض می باشد. به هر حال ،انسداد سایت های اینترنتی غیر مجاز که مغایر قانون می باشد، از وظایف و اختیارات قانونی وزارت ارشاد می باشد و کمیته فیلترینگ نمی تواند در حال حاضر به این موضوع اعتراضی داشته باشد. جامعه اطلاعاتی کشور به هر حال انتظار دارد که فضای مجازی کشور، در وهلله اول، از وجود تبهکاران اینترنتی که در سایت های شبکه های اجتماعی در چند سال اخیر به شدت افزایش یافته است، پاک شود و این موضوع به همکاری با پلیس سایبر و شورای عالی فضای مجازی نیاز مبرم دارد. مهم ترین مساله در موضوع فیلترینگ، توجه به نیاز مخاطبان و انجام امر فیلترینگ به صورت هوشمندانه است تا این رفتار، سبب رفتار پیشگیرانه در میان مخاطبان جوان جامعه اطلاعاتی گردید. نباید فراموش کرد که امروزه تاثیر گذاری اینترنت، بیش از هر رسانه ای در کشور می باشد و باید به طور جدی به مقولات آن توجه شود.

پروفسور سمیعی: نگران تشعشعات موبایلی نباشید
این هفته پروفسور سمیعی، از جراحان برجسته مغز و اعصاب جهان در گفت و گو با یکی از رسانه ها اعلام کرد که تاکنون تحقیقی علمی و مستند درباره تاثیرات منفی تشعشات موبایلی بر روی سیستم بدنی انسان، گزارش نشده است و مثبت با منفی بودن تاثیر این گزارشات، اثبات علمی نشده است. اخیرا، موضوع تاثیر تشعشعات موبایل و دکل‌های مخابراتی بر سلامت انسان مورد توجه رئیس جمهور نیز قرار گرفته و طبق دستور کارگروهی متشکل از نهادها و سازمانهای مختلف مسوول پیگیری این مسئله شده‌اند. به هر حال، مردم به موضوع تشعشعات مخرب امواج موبایل بر روی سلامت خود بسیار حساس هستند و از مسئولان انتظار جدی دارند که با این مقولات که به حقوق شهروندی و به حقوق اجتماعی شرکت های فعال در این عرصه مرتبط می باشد، برخورد قاطع بکند و بعضا نتایج این اقادامات به صورت فصلی در اختیار مردم قرار بگیرد. شاید انتشار گزارش سالانه مسئولیت اجتماعی اپراتورهای موبایل در کشور، بتواند برنامه های این مجموعه ها را در برخورد با محیط زیست و جامعه ، بیش از قبل در اختیار مخاطبان قرار دهد.

منبع :http://www.bartarinha.ir/fa/news/204571/%D9%88%D8%...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب