گوشی های ضدآبی که نباید زیر آب بروند!- هایپرکلابز

ندا نظام ابادی 7 سال پیش
 گوشی های ضدآبی که نباید زیر آب بروند!- هایپرکلابز هایپرکلابز :

گوشی های موبایل مدام در حالت تغییرند و هر سال قابلیت های بیشتری به آنها اضافه می شود، زمانی نه چندان دور همزمان با هوشمند شدن گوشی ها به نظر می رسید سرعت این تغییرات بیشتر شده و هر سال با گوشی هایی مواجه می شویم که با زندگی ما سازگاری بیشتری دارند و از عهده کارهایی مهمی در جهت تسهیل زندگی انسان ها بر می آیند.
به این ترتیب گوشی های هوشمند به سرعت خود را با شرایط زندگی ما وفق می دادند و راه خود را در فعالیت های روزمره ما می گشودند، اما دیری نگذشت که پیشرفت ها در این زمینه دیگر به سرعت گذشته نبود و این بار ما فرصت بیشتری برای هماهنگ کردن خود با گوشی های هوشمند پیدا کردیم.
ما فرصت یافتیم تا کاستی ها را بپذیریم و با آنها کنار بیاییم، ما آموختیم تا از گوشی سازان تبعیت کنیم و حتی برخی قابلیت های نه چندان مفیدی را که آنها در گوشی های خود می گنجانند، بپذیریم و مبالغ هنگفتی بابت آن پرداخت کنیم.
خوشبختانه حتی پیشرفت گوشی های هوشمند نیز نتوانسته کارکرد اولیه این ابزار را تغییر دهد. همه ما به امکاناتی برای برقراری ارتباط، دریافت و ارسال پیام، باتری بادوام و صفحه نمایش با کیفیت و دوربین، نیازمندیم و سایر قابلیت ها را با توجه به شرایط استفاده از این ابزار، علاقه و البته قیمت انتخاب می کنیم.
اما مشکل زمانی پدیدار می شود که ویژگی مورد نظر ما کارکرد واقعی خود را نداشته باشد. به عنوان مثال افرادی که استحکام گوشی را در برخورد با زمین ملاک انتخاب قرار داده اند، پس از آسیب به گوشی و مراجعه به کمپانی متوجه شوند که آزمایش های استحکام برای این وسیله در شرایطی انجام شده که گوشی از ارتفاع نیم متری و از پهلو با زمین برخورد کند و مسوولیت سایر آسیب ها به غیر از مورد مذکور بر عهده کاربر است.
در صورتی که قبلا چنین شفافیتی در شرایط استفاده از این گوی از طرف کمپانی وجود نداشته است! و یا وقتی کاربر بنا به شرایط شغلی و یا علاقه شخصی به سمت استفاده از گوشی ضد آب می رود، اما بعد از مدتی کمپانی سازنده اعلام می کند که این گوشی های ضد آب را در آب استفاده نکنید!
مشابه اتفاقی که چندی پیش برای گوشی های ضد آب سری اکسپریا، ساخت سونی رخ داد. شهرت این محصولات به خاطر قابلیت مقاومت آنها در مقابل آب و گرد و غبار است و حتی توانسته اند گواهینامه IP68 را که بالاترین گواهینامه در این زمینه است را از آن خود کنند.
طبق این گواهینامه، کاربر می تواند گوشی خود را در عمق 1.5 متر و به مدت 30 دقیقه در آب استفاده کند، بدون این که خبری از شرایط محدودکننده استفاده از این گوشی در آب باشد.
شاید شما هم با یکی از این تبلیغات مواجه شده باشید که کاربران را در حال شیرجه زدن و یا عکاسی درون آب نشان می داد. با گوشی هایی که در ظرف های پر از آب رها شده اند و دکمه شاتری که برای عکاسی در آب در کنار گوشی تعبیه شده است. همه اینها خبر از دستیابی سونی به موفقیت ویژه می دادند، آن هم عکاسی در آب.
استفاده از گوشی های ضد آب در آب شرایطی دارد؛ از جمله: اول این که در هنگام برخورد گوشی با آب باید تمام درپوش های گوشی کاملا بسته باشد و دوم این که آب باید شیرین باشد. آبهای شور مانند آب دریا، شربت های شیرین و انواع آبمیوه ها و نوشابه ها می توانند به گوشی آسیب برسانند و سوم رعایت عمق و زمان درخواستی از طرف تولیدکننده بود.
اما در به روز رسانی اخیر سونی در رابطه با ایمنی محصولات ضد آب، عبارات جدیدی به چشم می خورد، عباراتی چون «به خاطر داشته باشید که از دستگاه در حالی که زیر آب است، استفاده نکنید» و یا «درجه IP دستگاه شما در شرایط آزمایشگاهی و در حالت آماده به کار (استندبای) به دست آمده است، شما نباید از این دستگاه زیر آب استفاده کنید، مثلا با آن عکس بگیرید.»
یا «این دستگاه زیر آب، در حالت ساکن آزمایش شده و حرکت دادن یا کارکردن با دستگاه تست نشده است. عوامل محیطی زیادی هستند که قابل کنترل نیستند (برای مثال سرعت حرکت زیر آب و یا تغییر فشار در حین حرکت زیر آب) به این دلیل است که ما توصیه نمی کنیم اکسپریا زد5 ما را زیر آب فرو ببرید.»
در حالی که سونی در کمپین تبلیغاتی Z3 بر عکاسی در زیر آب و در شرایط گوناگون متمرکز شده بود در Z5 با تغییر رویکردی محسوس اعلام کرد که این گوشی در مقابل باران و قطرات آب، ایمن است و از کاربران خواست تا گوشی های ضد آب سونی را با خود به داخل آب نبرند و زیر آب استفاده نکنند.
حال سوال این است که اگر قرارباشد گوشی فقط در برابر قطرات آب مقاوم باشد، دیگر چه فرقی می کند که صاحب بالاتری گواهینامه یعنی IP68 باشد و یا IP57 و یا چیزی کمتر از آن.
اما علت تغییر رویکرد سونی و اطلاع رسانی دیرهنگام درخصوص شرایط خاص استفاده از گوشی های ضدآب نیز موضوع قابل تاملی است.
چرا که شنیده شده اقدام سونی در رابطه با محدود کردن استفاده کاربران از گوشی های ضد آب در آب، از هزینه قابل ملاحظه ای نشات می گیرد که به دلیل حدمات پس از فروش برای گوشی های ضدآب، متحمل شده است و این شرکت را بر آن داشته که راه آسیب به گوشی را از همان ابتدا ببندد و با برقراری محدودیت های سخت، خود را از زیر بار هزینه های جبرانی برهاند و مسوولیت هرگونه استفاده از گوشی در آب را به عهده کاربران بگذارد.
به هر حال علت هر چه باشد بر عهده کاربر است که بداند گوشی مد نظر او، دقیقا چه امکاناتی در اختیار او قرار می دهد و آیا امکانات به دست آمده ارزش پرداخت هزینه اضافه را دارد؟ و نیز بر عهده کاربر است تا تحقیقات اولیه خود را با دقت بیشتری انجام دهد و فقط با توجه به تبلیغات شرکت ها، اقدام به تصمیم گیری نکنند.
از سوی دیگر تجربه نشان داده که کاربران برای دستیابی امکانات مورد نیاز خود، می توانند با جیب خود کنار بیایند و از پول خود بگذرند، اما واقعیت این است که تجربه کاربری بهترین معیار در قضاوت گوشی ها است.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از ندا نظام ابادی

معرفی خودرو جیپ گرند چروکی سامیت 2017
معرفی گوشی مایکروسافت لومیا ۶۵۰
معرفی گوشی هوشمند ال جی استایلوس ۲
حل مشکل شارژ موبایل با باتری های هیدروژنی
ساخت قلم هوشمندی برای بیماران مبتلا به پارکینسون
ساخت پارچه های هوشمند جهت کنترل ضربان قلب
ساخت پروژکتور جیبی برای نمایش فایلهای موبایل
معرفی خودرو لوکس آلپینا B7 مدل 2017
فناوری جدید برای تشخیص آدم های عاشق
معرفی خودرو میتسوبیشی اوتلندر Outlander) 2016)
راه حلی برای سریع خواندن پیام‌های واتس‌اپ
رونمایی از سانتافه ۲۰۱۷ در نمایشگاه شیکاگو
<< Tiger Sport >> تازه واردی در دنیای موتورسیکلتهای پیشرفته
تست تشخیص سرطان درمنزل و در آینده ای نزدیک
دوش هوشمند حمام راهی برای صرفه جویی
رونمایی از کیبورد بلوتوث برای ابزارهای هوشمند
ابداع صندلی پوشیدنی برای جراحان توسط ژاپنی‌ها
شارژ تلفن همراه با کمک خاک گیاهان
رونمایی از خودرو BMW-M760i مدل ۲۰۱۷
معرفی وب سایتی مفید برای ویرایش فایل‌های PDF