راهنماي انتخاب یک لپ تاپ مناسب (1)- هایپرکلابز

عباد محمدي 10 سال پیش
راهنماي انتخاب یک لپ تاپ مناسب (1)- هایپرکلابز هایپرکلابز :

می خواهید تمام جزئیات دست و پا گیر و نتایج تحقیقات و امثال آن را کنار گذاشته و یک لپ تاپ عالی بخرید؟ شاید بتوان دو سه مدلِ جذاب و پر هیاهو را برای تان لیست کرد که حسابی خوش قیافه بوده و از پس کار مورد نظر شما هم بر بیایند. اینکه زیبایی را در حد اعلا داشته باشند، یا عضو تازه واردهای لمسی ویندوز 8 باشند، شاید هم حسابی بازی خورها را راضی کنند.
اغلب راهنماهای خرید و مشاوره های انتخاب هم به سمتی گرایش دارند که شما را در باتلاقی از مشخصات فنی، لیست های ماشینی زیر مجموعه و زیر شاخه ها و مانند آن غرق می کنند. اما در این مقاله قصد داریم به جای چنین کاری، سراغ مهم ترین نکاتی برویم که هنگام انتخاب یک لپ تاپ تازه، لازم است به آنها توجه کنید و آنها را در ذهن خود داشته باشید. 
بگذارید قبل از هرگونه دسته بندی بر اساس شیوه کارکرد یا نوع سخت افزار و... ابتدا به سه قانون طلایی خرید لپ تاپ بپردازیم. در ادامه مطلب با نارنجی همراه باشید:


سه قانون طلائی خرید لپ تاپ
۱- لپ تاپ بسیار گران نخرید 

بگذارید به چهار یا پنج سال قبل برگردیم. هنگامی که یک لپ تاپ ۱۰۰۰ دلاری تقریبا خوش قیمت محسوب می شد. اما امروزه چنین محصولی در زمره لپ تاپ های گرانقیمت بازار جای می گیرد. تنها محصولات یک شرکت (اپل) هستند که هنوز بیش از روال طبیعی بازار قیمت گذاری می شوند.
پس اگر کسی از شما پرسید «من دنبال یک لپ تاپ برای کارهای معمول مدرسه یا دانشگاه ام می گردم و تنها می خواهم ۱۵۰۰ دلار هزینه کنم» پاسخ این است که لطفا پا را از روی پدال گاز بردار. شما برای این کار تنها به هزینه ای ۷۰۰ تا ۸۰۰ دلاری نیاز دارید، تا یکی از محصولات با اندازه متوسط مرسوم بازار را خریداری کنید. 
و مطمئنا با چنین قیمتی شما تنها یک جعبه پلاستیکی ضعیف را صاحب نشده اید. اکنون با این حدود قیمت در بازار می توانید یک لپ تاپ مجهز به پردازنده Core i5 با ضخامت کم و طراحی بدنه ای جذاب پیدا کنید، و احتمالا از درایو ۱۲۸ گیگابایتی SSD هم بهره می برد. چنین سخت افزاری برای اغلب کاربران کاملا مناسب به نظر می رسد، مگر اینکه شما به دنبال کارهایی چون ویرایش ویدیوهای اچ دی یا بازی های سنگین باشید. 
بگذارید داستان را کوتاه کنیم، سال ها است مصرف کنندگان بیش از حد نیازشان و گرانترین لپ تاپ ها را می خرند. البته از دیگر سو دوران بسیار کوتاه نت بوک های ۳۰۰ دلاری هم تقریبا به سر آمده است و ما اکنون می توانیم با انتخاب میانه روها احساس راحتی بیشتری داشته باشیم


۲- سبک باری هنگام سفر را از خاطر نبرید!
هنگامی با سوال «من چه نوع لپ تاپی باید بخرم؟»‌روبرو می شوید، اول از همه باید پرسید: چند روز از هفته قصد داری لپ تاپ را با خودت این ور و آن ور ببری؟
پاسخ به این سوال مشخص می کند لپ تاپ انتخابی چه اندازه صفحه ای باید داشته باشد. و به طور کلی تر، اندازه سیستم و وزن آن را معلوم می کند. پیشنهاد برای افرادی که هر روزه در حال سفرهای درون یا برون شهری هستند، یک اولترابوک سبک وزن ۱۳ اینچی (همچون مک بوک ایر) است. شاید گزینه ای که کمتر عمومیت داشته و چندان هم مورد انتخاب نباشد، لپ تاپ های فوق پرتابلی هستند که صفحات 11.6 اینچی دارند. 
اگر قرار است دو یا سه روز در هفته لپ تاپ را با خودتان همراه داشته باشید، شاید یک لپ تاپ استاندارد ۱۳ اینچی انتخاب مناسبی باشد. میان اندازه های معمول تر همچون لپ تاپ های ۱۵ اینچی که احتمالا اکنون روی میز شما هستند، واقعا برای کول کردن بیشتر از یک بار در هفته مناسب نیستند. 
نهایتا، اگر فکر می کنید که هیچ گاه لازم نیست لپ تاپ را همراه تان جابجا کنید، یا اینکه واقعا به ندرت به این کار نیاز پیدا می کنید، شاید بتوان یک ۱۷ اینچی پاگُنده یا بزرگتر را جایگزین خوبی برای کامپیوتر رومیزی تان دانست. البته این نکته را هم فراموش نکنید که این لپ تاپ های غول آسا چندان طاقت دوری از پریز برق را نداشته و سریعا خاموش می شوند.


۳- طراحی، پادشاهی می کند
با مقایسه انواع و اقسام بنچ مارک ها و تست های سخت افزاری لپ تاپ، در نهایت می توان به این نتیجه رسید که اغلب آنها در زیر پوشش زیبای خود، سیستم های تقریبا یکسانی دارند. جالب است بدانید اغلب لپ تاپ های بازار تقریبا از یک دریاچه ماهی های شان را صید می کنند و از سخت افزارهای (سی پی یو، هارد دیسک، کارت گرافیک، رم و... ) تولیدی کارخانه های مشابهی بهره می برند.
و اینجا است که طراحی خودش را نشان می دهد. حال که اغلب لپ تاپ ها در یک کلاس کاری و با اجزاء مشابهی تولید می شوند و تقریبا کارایی همانندی دارند، پس این نوع احساس و بینش شما نسبت به هر کدام است که باعث می شود یک مدل را نسبت به دیگری ترجیح دهید. 
به لپ تاپ به عنوان یک بخش الحاقی کاملا بصری به شخصیت تان نگاه کنید. احتمالا آن را تمام روز یا تمام مکان هایی که می روید، با خودتان حمل می کنید. از طریق آن ایمیل های تان را ارسال می کنید. اسناد و عکس های شخصی تان را روی آن ذخیره می کنید. و از آن برای ارتباط با دیگران در شبکه های اجتماعی بهره می برید.
همانند هر وسیله شخصی دیگر، همچون بلوز یا عینک، باید لپ تاپی را انتخاب کنید که طراحی و مد آن به شما بیاید. و البته به همان میزان هم شما با کیبورد و تاچ پد آن راحت بوده و مشکلی نداشته باشید. شاید این موضوع یکی از دلایلی باشد که اپل قاپ همه را می دزدد. قطعات درونی مک بوک چندان متفاوت با دیگر لپ تاپ ها نیستند (هرچند سیستم عامل خود داستانی دیگر است)، اما رابط کاربری انسانی آن خارق العاده است و طراحی آن تبدیل به استانداردی شده که بسیاری از مردم فکر می کنند لپ تاپ ها باید اینگونه باشند. 
تمایل به اولترابوک های نازک هم به نوعی پشتیبان این موضوع است. همان طور که اعتیاد لپ تاپ های با طراحی سطح بالا همچون سامسونگ سری ۹ و اچ پی انوی ۱۴ مؤید این موضوع است. 
یک لپ تاپ، سرمایه گذاری بزرگی است که شما احتمالا هر روز باید با آن زندگی کنید. اگر قرار است میان یک طراحی که آن را دوست دارید یا «تفاوت های کمی در مشخصات فنی» دست به انتخاب بزنید، پیشنهاد ما طراحی عالی است که آن را دوست دارید. زیرا تقریبا تمام لپ تاپ های روز بازار آن قدر قدرتمند هستند که به خوبی از پس فعالیت های روزانه شما بر بیایند.


دسته بندی ها
شیوه های فراوانی برای دسته بندی لپ تاپ ها وجود دارد و می توان سیستم ها را بر اساس چند رسانه ای، بازی ها، ضخامت و وزن، اولترابوک، فوق نازک ها و اولترا پرتابل ها دسته بندی کرد. احتمالا در این میان شما عبارت اولترابوک (ultrabook) را زیاد شنیده اید. اما از نظر تکنینی نمی توان آن را دسته ای از لپ تاپ ها دانست. زیرا این کلمه یک عبارت تجاری ثبت شده توسط اینتل است که برای گروهی از لپ تاپ های بهره مند از استانداردهای این شرکت استفاده می شود. اغلب اولترابوک ها لپ تاپ های نازک ۱۳ اینچی شبیه مک بوک ایر هستند، اما ممکن است در میان آنها نمونه های ۱۴ و ۱۵ اینچی هم پیدا کنید.
برای کاهش درهم ریختگی و بی نظمی، در اینجا اندازه نمایشگر را شیوه اصلی شناسایی لپ تاپ ها قلمداد می کنیم. همان طور که در بالا دیدید، در خصوص قابل حمل بودن لپ تاپ هم از این شیوه بهره بردیم.

اولترا پرتابل (نمایشگر ۱۱ تا ۱۲ اینچی)
سیستم های اولترا پرتابل (فوق العاده قابل حمل) با نمایشگرهای ۱۱ و ۱۲ اینچی، امروزه (نسبت به یکی دو سال گذشته) کمتر در بین کاربران عمومیت دارند و اولترابوک های ۱۳ اینچی کاملا جایگاه آنها را قبضه کرده اند. این لپ تاپ ها معمولا از پردازنده های ولتاژ پایین AMD سری E یا اینتل Core i3 بهره می برند. دامنه قیمت: ۳۹۹ تا ۴۹۹ دلار.

لپ تاپ ۱۳ اینچی
این اندازه نمایشگر چنان متمایز است که توانسته دسته بندی خودش را داشته باشد. این سیستم ها یک گونه یکتا را در صنعت خلق کرده اند. شاید بتوان گفت لپ تاپ ۱۳ اینچی کوچک ترین اندازه ای است که با راحتی کامل می توان تمام روز مشغول کار با آن بود و به طور همزمان، بزرگترین اندازه ای است که می توان آن را بیش از یک تا دو بار در هفته با خود به همراه داشت. مک بوک اپل و R835 توشیبا دو نمونه مشهور این گروه هستند.
کلاس جدید لپ تاپ های اولترابوک گروه جدیدی است که قصد دارد از این دسته منشعب شود و شاید بتوان آن را تهدیدی برای این دار و دسته دانست. اگر چه اولترابوک یک عبارت ثبت شده تجاری متعلق به اینتل است، ولی به طور گسترده برای لپ تاپ های ۱۳ اینچی سبک وزن مورد استفاده قرار می گیرد که کمتر از ۱۸ میلیمتر ضخامت داشته و معمولا از SSD بهره می برند. می توان پیش بینی کرد که طی یکی دو سال آینده تقریبا تمامی لپ تاپ های ۱۳ اینچی تبدیل به اولترابوک های نازک می شوند و احتمالا استفاده از این نام تجاری محو خواهد شد. به بیان دیگر، تمامی این گروه تبدیل به اولترابوک خواهند شد و دیگر استفاده از این نام ویژگی خاصی محسوب نخواهد شد. البته به این شکل هم می توان گفت که دیگر از این گروه چیزی باقی نخواهد ماند.

میان اندازه (نمایشگر ۱۴، ۱۵ و ۱۶ اینچی)
لپ تاپ های ۱۵ اینچی مرسوم به همراه زیرشاخه های کمتر گسترش یافته ۱۴ و ۱۶ اینچی، برای خود تشکیل یک دسته می دهند. اگر چه از نظر فنی آنها محصولاتی قابل حمل هستند، اما لپ تاپ های میان اندازه بیشتر میل دارند تا در یک محل لنگر انداخته و ثابت بمانند. یا اینکه تنها درون محوطه یک خانه یا اداره به گشت و گذار بپردازند.
اغلب میان اندازه ها از پردازنده های چهار هسته ای بهره می برند که بیشتر محصول اینتل و از خانواده Core i است. در کنار این پردازنده می توان به ۴ تا ۸ گیگا بایت رم و یک هارد بزرگ ۳۲۰ تا ۵۰۰ گیگابایتی هم اشاره کرد. دیگر مشخصات سطح بالا همچون گرافیک مجزا و درایو بلو-ری چندان معمول نیست، اما می توان در برخی مدل ها چنین چیزی هایی را هم یافت. جالب اینجا است اینتل به برخی مدل های ۱۴ و ۱۵ اینچی نیز اجازه استفاده از عنوان اولترابوک را داده است. البته این مدلها توانسته اند شروط اندازه و وزنی خاصی را برآورده سازند. 
دسته میان اندازه از نظر قیمت گستردگی بسیار زیادی دارد و از لحاظ امکانات هم بسیار متنوع است. در این خانواده می توان مدل های ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلاری را یافت. اما به طور معمول شامل نمونه های ۷۰۰ تا۹۰۰ دلاری است.


جایگزین دسک تاپ (۱۷ اینچی و بزرگتر)
این لپ تاپ های غول پیکر ۱۷ اینچی و بزرگتر، به معنای دقیق کلمه جایگزینی برای ترکیب کامپیوتر شخصی، مانیتور و کیبورد سنتی شما هستند. در واقع شما همه چیز را در یک محصول جا داده اید که حمل و نقل آن آسان تر باشد.
معمولا از CPUهای چهار هسته ای و بالاتر بهره می برند و گرافیک های مجزای انویدیا یا AMD روی آنها سوار شده است. نمایشگر آنها فول اچ دی 1080p بوده و دست کم، رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل را فراهم می آورد. اغلب به درایو بلو-ری برای پخش محتوای با کیفیت HD دیجیتال مجهز هستند. 
اگر چه بیشتر در اندازه ۱۷ اینچ تولید می شوند، اما مدل های ۱۸ اینچی را نیز در بازار می توانید بیابید. این جایگزین های کامپیوتر شخصی بیشتر برای مکان هایی مناسبند که به یک ابزار چند منظوره جمع جور نیاز دارید تا مرکز سرگرمی های تان باشد. مثلا یک اتاق خوابگاهی که لازم است دستگاه های موسیقی، ویدیو و محاسبات کامپیوتری در یک جعبه خلاصه شوند.

منبع :http://narenji.ir/14450-laptop-buying-guide
2 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
) ) ) ) ممنون از راهنمایی مفیدتونhappy
10 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب