کدام بیشتر می ارزد؟ موهاوی یا پورشه کاین s؟- هایپرکلابز

فاطمه مطلق 6 سال پیش
کدام بیشتر می ارزد؟ موهاوی یا پورشه کاین s؟- هایپرکلابز هایپرکلابز :

بنا به گزارش آکاایران : موهاوی مدتی به عنوان بزرگ ترین شاسی بلند کیا در بازار ایران عرضه می شد و رقبایی نظیر هیوندای وراکروز و تویوتا پرادو را در مقابل خود می دید. با این حال موهاوی برای همیشه به خاطرات سپرده شد و کیا هنوز جایگزینی برای آن معرفی نکرده است. البته بعضی از کارشناسان معتقدند، کیا با تقویت و ارتقاء سورنتو، می خواهد تا حدودی جای خالی موهاوی را پر کند.

کدام بیشتر می ارزد؟ موهاوی یا پورشه کاین s؟ موهاوی,پورشه کاین s,پورشه,مقایسه خودرو,راهنمای خرید خودرو
آکاایران: کدام بیشتر می ارزد؟ موهاوی یا پورشه کاین s؟

خصوصیت اصلی ظاهری موهاوی، طراحی جعبه ای شکل و زمخت بدنه است که بی شباهت به شاسی بلندهای آمریکایی نیست. طراحی موهاوی هم چون رقیبش هیوندای وراکروز ظرافت چندانی ندارد و در ظاهر آن بیشتر سعی شده حس قدرت القا شود. البته از مواردی هم چون چراغ های LED عقب و قطعات کرومی روی بدنه نمی توان گذشت.
با پا گذشتن به کابین موهاوی، تا حدودی از این شاسی بلند درشت هیکل ناامید خواهید شد. کیفیت قطعات و متریال کابین با توجه به قیمت بالای خودرو، چندان دلچسب نیست. همین کیفیت نسبتا پایین باعث شده تا پس از گذشت مدتی از کارکرد خودرو، قطعات کابین به سروصدا بیافتند. هم چنین رنگ بندی نامناسب کابین نیز به جذابیت های بصری کابین لطمه زده و کیفیت پائین قطعات را بیشتر نشان می دهد. اما فضای ۷ نفره و بسیار جادار کابین پارامتری است که تا حدودی نقاط ضعف موهاوی را می پوشاند و به خوبی نیازهای خانواده های پرجمعیت را پاسخ می دهد. سطح تجهیزات رفاهی و ایمنی موهاوی هم چون وراکروز راضی کننده است. صندلی های جلو به صورت برقی تنظیم می شوند و از گرمکن و سردکن برخوردار هستند. هم چنین صندلی راننده به سیستم حافظه یکپارچه مجهز شده است.
موهاوی در انواع ۶سیلندر ۳لیتری دیزل، ۶سیلندر 3.8لیتری و ۸سیلندر 4.6لیتری عرضه شد که از این میان مدل های ۶ و ۸ سیلندر بنزینی به ایران وارد شدند. البته مدل ۸سیلندر در ایران پرطرفدارتر از مدل ۶سیلندر است و اکثر موهاوی های عرضه شده در ایران از نوع ۸سیلندر هستند.

پیشرانه ۴۶۲۷ سی سی موهاوی ۸ سیلندر قادر است ۳۶۰ اسب بخار قدرت تولید کند که در کنار گشتاور ۴۳۵ نیوتن متری، کشش فوق العاده ای را برای این غول کره ای به ارمغان آورده است. قدرت مناسب پیشرانه باعث شده تا علی رغم وزن زیاد بدنه، هر لحظه اراده کنید، با فشردن پدال گاز موهاوی هم چون گلوله ای رها شود. عملکرد مناسب گیرباکس و هماهنگی آن با پیشرانه نیز در چابکی موهاوی بی تاثیر نیست و مانع هدر رفتن قدرت موتور می شود. موهاوی به سیستم تنظیم ارتفاع مجهز شده و علاوه بر قابلیت آفرود مناسب، در مسیرهای شهری از سواری نرم و راحتی بهره می برد. البته در پیچ های تند موهاوی تا حدودی نامطمئن نشان می دهد و از این نظر یک پله پایین تر از رقیبی هم چون وراکروز قرار می گیرد.
یکی دیگر از ویژگی های منفی موهاوی، مصرف سوخت بسیار بالای آن است که در کنار ابعاد بزرگ بدنه، باعث شده تا برای رفت وآمدهای شهری انتخاب مناسبی نباشد.
رقبای داخلی و خارجی
Hyundai ix55
Toyota Prado
Ssangyong Rexton
پیشنهاد نهایی
اگر هدفتان از خرید یک شاسی بلند فول سایز، صرفا سواری راحت، قابلیت خارج جاده مناسب و موتور پرقدرت است، موهاوی را انتخاب کنید. اما اگر طراحی و کیفیت قطعات برایتان از ضروریات است، موهاوی گزینه مناسبی پیش رویتان نیست.

پورشه کاین S
کاین شاسی بلندی است با یک دنیا جذابیت که ذاتی کاملا اسپرت دارد. تولید یک شاسی بلند از سوی پورشه، در نوع خود حرکت ماجراجویانه ای به حساب می آمد. چون تا قبل از کاین، تمام محصولات پورشه را کوپه های اسپرت موتور عقب تشکیل می دادند. اما پورشه بالاخره این ریسک را پذیرفت و برای اولین بار، کاین را در سال ۲۰۰۲ به عنوان تنها شاسی بلندش معرفی کرد.

نسل پیشین کاین، اولین محصول پورشه بود که پس از مدت ها وارد ایران شد. استقبال عالی از این خودرو باعث شد تا نسل جدید نیز مدت کوتاهی پس از معرفی به ایران راه پیدا کند. کاین ۲۰۱۱ برای اولین بار در سال ۸۹ وارد ایران شد. ابتدا این خودرو تنها در مدل های ۶سیلندر و ۸سیلندر(کاین S) به بازار راه یافت. اما این روزها شاهد تردد نمونه های GTS و توربو نیز در کشور هستیم. (البته واردات کاین به ایران به خاطر قوانین جدید گمرکی متوقف شده و به همین دلیل مدل ۲۰۱۶ کاین فعلا اجازه ورود به کشور را ندارد).
در این میان اما، کاین S بیشترین طرفدار را در ایران دارد و با وجود افزایش قیمت، هنوز هم از فروش مناسبی در کشور برخوردار است. طراحی کاین کاملا اسپرت و جوان پسند است. هم چنین اصالت در طراحی این خودرو موج می زند و با نگاهی گذرا به بدنه کاین، به یاد کوپه های اسپرت پورشه، منتهی با قدوقواره ای بلندتر خواهید افتاد. پروژکتورهای LED جلو و هواکش های بزرگ روی س‍پر نمایی متفاوت برای کاین رقم زده اند.
شیب شیشه عقب نیز در نوع خود جالب است و با سایر شاسی بلندهای این کلاس تفاوت دارد. گلگیرهای جلو و عقب حالتی ورم کرده دارند و آینه های جانبی همانند خودروهای اسپرت، توسط پایه ای روی درها قرار گرفته اند که این مساله دید اطراف را بهتر از قبل کرده است. طراحی قسمت عقب کاین، نسبتا ساده است. اما چراغ های LEDطیفی عقب و سراگزوزهای دوبل، به همراه اسپویلر بالای شیشه عقب، زیبایی خاصی را برای این قسمت رقم زده اند.
اولین حسی که با بازکردن در کاین به بیننده دست می دهد، شلوغی بیش از حد کابین و تجمل گرایی طراحان پورشه است. کابین کاین به طور هنرمندانه ای طراحی شده و کیفیت فوق العاده قطعات کابین کاملا قابل لمس است. کنسول میانی جلو ذهن را به سوی سدان اسپرت پورشه، یعنی پانامرا می برد. دریچه های تهویه هوا حالت کلیشه ای سایر خودروها را نداشته و به صورت عمودی طراحی شده اند. هم چنین سرنشینان ردیف عقب از 4 دریچه مجزا به همراه تنظیمات مستقل سیستم تهویه بهره می برند.
صندلی های بزرگ کاین بسیار راحت و دربرگیرنده هستند و تنظیمات آنها به صورت برقی در ۱۲ جهت انجام می شود. هم چنین گرمکن صندلی های جلو و عقب و سردکن صندلی های جلو، به همراه سیستم حافظه یکپارچه با فرمان و آینه ها قابل سفارش هستند.
فرمان خوش دست کاین ترکیبی هنرمندانه از چرم، چوب و آلومینیوم است. شیفترهای تعویض دنده بر خلاف سایر خودروها روی فرمان قرار دارند، اما با سفارش فرمان اسپرت دیزاین این شیفترها به پشت فرمان منتقل می شوند. هم چنین اگر اهل پیست و مسابقه هستید، با سفارش شما سیستم کرنوگراف جایگزین قطب نمای دیجیتالی روی داشبورد می شود. یکی دیگر از المان های جالب طراحی داخل کابین کاین، دستگیره های خوش فرم نصب شده روی درها و کنسول وسط است که در مسیرهای پرتکان و ناهموار به کمک سرنشینان می آیند و به حفظ تعادل آنها کمک شایانی می کنند.
سراسر کابین با چرم مصنوعی پوشانده شده است و پوشش چرم طبیعی فقط برای رنگ بندی های قهوه ای و اسپرسو قابل سفارش است. هم چنین سفارش پوشش جیر برای سقف و ستون ها و سقف پانوراما، جلوه لوکس کابین را دوچندان می کند. سیستم صوتی BOSE به هراه ۱۴بلندگو، ساب و آمپلی فایر به صورت استاندارد روی کاین عرضه می شود. اما در صورت پرداخت مبلغی بیشتر می توانید از سیستم صوتی BRUMSTER که فقط روی خودروهای گران قیمت بوگاتی و مرسدس نصب می شود لذت ببرید. هم چنین 2 عدد مانیتور به همراه هدفون بلوتوث نیز برای سرنشینان ردیف عقب قابل سفارش است. ارتفاع کاین در ۷ حالت مختلف تنظیم می شود.

در حالت عادی ارتفاع کف خودرو تا سطح زمین ۲۱ سانتی متر است. در کمترین حالت این ارتفاع به ۱۶ سانتی متر و در بیشترین حالت به ۲۷ سانتی متر می رسد و نکته جالب اینکه کاین می تواند در عمق نیم متری آب حرکت کند. سیستم LCA، خودروهایی که از عقب در حال سبقت گرفتن هستند را شناسایی کرده و رادارهای گوشه سپر از انحراف به اطراف جلوگیری می کنند و به راننده هشدار می دهند. کاین می تواند وزنی حدود ۳.۵تن را به دنبال خود بکشد، که این قابلیت با توجه به فرم اسپرت کاین، عجیب به نظر می رسد.
موتور ۴.۸لیتری این خودرو مجهز به سیستم DFI است و بدون بهره گرفتن از سیستم پرخوران قادر است ۴۰۰ اسب بخار قدرت تولید کند. گشتاور ۵۰۰ نیوتن متری به هرچهار چرخ منتقل می شود. کاین از سیستم دو دیفرانسیل با نسبت ۶۰ به ۴۰ بین محور عقب و جلو برخوردار است و همین تقسیم گشتاور، رفتارهای حرکتی کاین را به سمت اسپرت بودن سوق داده است.
هم چنین سیستم PLUSS PTV گشتاور را در چرخ ها مدیریت می کند. سیستم PSM یا همان کنترل پایداری پورشه از هرزگردی چرخ ها جلوگیری می کند. ترمز اتوماتیک دیفرانسیل(ADB) ، مدیریت کشش پورشه ( PASM) و کنترل دینامیک شاسی (ABD) قابلیت عالی حرکتی را برای کاین، چه در مسیرهای آفرود و چه در مسیرهای شهری به ارمغان آورده اند. البته روح کاین به خیابان نزدیک تر است تا بیابان! کاین اسپرت ترین سواری و اسپرت ترین هندلینگ را میان شاسی بلندهای بازار ایران دارد. سیستم تعلیق در 3 حالت نرمال، کامفورت و اسپرت تنظیم می شود.
گیرباکس ۸سرعته کاین فوق العاده پیشرفته است. البته جای خالی گیرباکس PDK در کاین احساس می شود. با فشردن دکمه اسپرت گیرباکس، ضرایب دنده کوتاه می شود و تعویض دنده ها در این حالت ذهن را به سوی خودروهای مسابقه ای می برد. این بوکسور سنگین وزن قادر است ظرف ۵.۹ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر برسد و نهایت سرعت آن به ۲۵۸کیلومتربرساعت می رسد. مصرف ترکیبی کاین S طبق اعلام کارخانه عدد ۱۰.۵ لیتر را نشان می دهد، که با توجه به تنظیمات ECU این خودرو و شرایط کشور، این مصرف در حالت عادی به ۱۴لیتر در ۱۰۰ کیلومتر می رسد. یکی دیگر از جذابیت های کاین، صدای جذاب خارج شده از اگزوزهاست که گوش سرنشینان را نوازش می دهد و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند!
رقبای داخلی و خارجی
BMW X5
Benz ML
Lexus LX570
پیشنهاد نهایی
کاین S در رقابت با ب ام و X5 و لکسوس LX570 قطعا پیروز است. مجموعه کاملی از آپشن ها در کنار قابلیت های حرکتی اسپرت، به کاین ماهیتی منحصربه فرد داده است. انتخاب آن در محدوده قیمتی 1 میلیارد تومان، توجیه پذیر است.

منبع :http://www.akairan.com/foto-aka/foto-car/201510281...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب