پلوپز چگونه کار میکند- هایپرکلابز

پلوپز چگونه کار میکند- هایپرکلابز هایپرکلابز :

ته دیگ سوخته یا پلوی کته برای هر خانم خانه داری یک اتفاق بد به حساب می آید،ولی با یک پلوپز حرفه ای تمامی این مشکلات قابل برطرف شدن است.برنج یک عادت غذایی ثابت در بسیاری از فرهنگ های مردمان در سراسر دنیاست. این دانه در جنوب شرق آسیا از نطر غذایی و هم فرهنگی بسیار مهم است. جای تعجبی ندارد که ژاپن برای اولین بار یک پلوپز برقی را به دنیا معرفی کرد.

اولین مدل در سال 1965 توسط توشیبا ساخته شد. این واقعه، خانه دارهای ژاپنی را از درگیر شدن با قابلمه های چدنی بر روی اجاق گاز که در حین پخت نیازمند مراقبت بسیاری بود رها ساخت.ژاپنی ها از پلوپز ها علاوه بر پختن برنج برای تهیه خورش،اسپاگتی و سایر غذاها استفاده می کنند. برای نگاهی دقیق تر به نحوه ی عملکرد یک پلوپز مراحل زیر را همراه با ما دنبال کنید. در اولین قدم باید به خاطر داشته باشیم که پختن برنج در چهار مرحله اتفاق می افتد:

1.خیساندن در آب 2.جوشاندن 3.جذب آب(دم کشیدن) 4.استراحت
پلوپزها به صورت اتومات تمامی این 4 مرحله را انجام می دهند.

پلوپز متشکل از یک بدنه اصلی،قابلمه داخلی پخت،صفحه حرارتی الکتریکی و دستگاه کنترل کننده دما و یکسری دکمه می باشد.

برنج و آب داخل قابلمه پلوپز قرار می گیرد. وزن قابلمه افزایش یافته و به دستگاه کنترل کننده ی دما فشار وارد می آورد و سریعاً صفحه ی حرارتی دما را به نقطه ی جوش آب می رساند.دستگاه کنترل کننده ی دما یک ترمومتر همراه با فنر می باشد که دمای محتویات قابلمه را تنظیم می کند.این دستگاه در کف بدنه اصلی پلوپز قرار می گیرد.

در دستگاه های معمولی حرارت از طریق صفحه حرارتی قابلمه منتقل شده و قابلمه داغ می شود.فنر قابلمه و صفحه حرارتی معمولاً آلیاژی از مس و آلومینیوم است که انتقال حرارتی راحت تر می شود.

مراحل پخت برنج به این صورت است:

1.دمای آب 100 درجه به جوش می آید. وقتی به این حرارت برسد داغ تر نمی شود.

2.زمانی که برنج آب را جذب کرد حرارت باید ثابت بماند. پلوپز این تغییرات را حس می کند.

3.پلوپز خاموش شده و به حالت گرم کن در می آید. این مرحله،مرحله ی استراحت نامیده می شود.

در این مرحله پخت برنج پایان یافته و وارد مرحله ی استراحت شده است.

به دلیل اینکه بسیاری پلوپز ها مراحل پخت برنج را تسریع نمی کنند، پخت برنج با دقت بیشتر و اشتباه کمتری انجام می شود. پلوپزها به سیستم منطق فازی مجهز هستند.

منطق فازی به پلوپز این امکان را می دهد تا به اتفاقات درون قابلمه عکس العمل نشان داده و به درستی عمل کند.
منطق فازی و پلوپز ها:

پلوپزهای منطق فازی دارای چیپ های کامپیوتری هستند که به آنها اجازه تنظیم مناسب با زمان پخت و دما را می دهد . برخلاف پلوپزهای معمولی که یک فرآیند ساده داشت و روش آن مکانیکی بود. مکانیسم پشت سر پلوپزهای منطق فازی نیازمند توضیح بیشتری است.

تئوری منطق فازی اولین بار توسط پروفسور لطفی زاد از دانشگاه برکلی در سال 1965 ارائه شد و سپس در سال 1973 کامل گردید. تئوری ست های فازی مربوط به ست های ریاضیاتی می باشد یا گروه هایی از موارد که به عنوان المنت شناخته می شود. در مهمترین ست های ریاضیاتی یک المنت متعلق به یک ست هست یا نیست.

برای مثال گنجشگ به یک ست یا رده از پرندگان تعلق دارد ولی خفاش در این رده جای ندارد.

در منطق فازی المنت ها می توانند به انواع مختلفی از ست ها تعلق داشته باشند.بنابراین چون خفاش بالدار است ممکن است به یک ست یا رده از پرندگان متعلق باشد اما تا حد خاصی!

منطق فازی روشی برای برنامه ریزی ماشین ها است تا بیشتر به دنیای ما انسان ها شبیه شوند و جایگاه خود را بیابند.در این منطق کلماتی مانند کمی،به آرامی،تقریباً مفهوم دارند و در مراحل تصمیم گیری وارد می شوند. در نتیجه استفاده از منطق فازی در پلوپزها به پخت درست و مناسب برنج کمک می کند زیرا به دستگاه توانایی قضاوت و تصمیم گیری مشابه انسان ها را می دهد.

یک مثال از نحوه ی عملکرد منطق فازی زمانی است که برنج در یک روز گرم بسیار سریع می پزد.

در سناریوی معمولی،الگوریتم منطق فازی حالت اگر این سپس آن یا(if/then) را پیدا می کند.

اگر برنج هنوز خیلی داغ است پس به افزایش حرارت ادامه بده سپس حرارت کاهش می یابد و دستگاه خاموش می شود.

اما در پلوپزهای منطق فازی مراحل پخت برنج به صورت کم تا زیاد تقسیم بندی شده و انتخاب پخت آرام ، متوسط، نیمه متوسط، سریع،تند و... را برای پلوپز ارائه می دهد.نکته این پلوپزها توانایی عکس العمل آنها است که باعث شناوری بین زمان پخت و درجه بسته به برنامه انتخاب شده است.

این حالات شامل گرم نگه داری و چرخه پخت سریع برای پخت بهینه برنج ها است. در برخی مدل ها نوع این حالات شامل گرم نگه داری و چرخه پخت سریع برای بهینه برنج ها است. در برخی مدل ها نوع بافت برنج هم قابل انتخاب است که می تواند بین چسبیده،خشک،خیس و نرم باشد.

ساير تصاوير

پلوپز چگونه کار میکند- هایپرکلابز
منبع :http://hugel.biz/articles/97-%D9%BE%D9%84%D9%88%D9...
2 نفر این را می پسندند
مشاهده 1 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
محمد عراقی محمد عراقی like
9 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب