تقویت خاصیت ابررسانایی در دماهای بالا- هایپرکلابز

تقویت خاصیت ابررسانایی در دماهای بالا- هایپرکلابز هایپرکلابز :

محققان دانشگاه علوم پایه زنجان، مدلی را ارئه نموده‌اند که مستقل از نوع ماده، امکان تشکیل خاصیت ابررسانایی در دمای بالا را بیان ‌می‌کند. از ایده این طرح می‌توان در ساخت نانوقطعات الکترونیکی مختلف در صنایع الکترونیک و مخابرات استفاده کرد.
محققان دانشگاه علوم پایه زنجان، مدلی را ارئه نموده‌اند که مستقل از نوع ماده، امکان تشکیل خاصیت ابررسانایی در دمای بالا را بیان ‌می‌کند. از ایده این طرح می‌توان در ساخت نانوقطعات الکترونیکی مختلف در صنایع الکترونیک و مخابرات استفاده کرد.
خاصیت ابررسانایی به واسطه کاربردها فراوان از قبیل، ساخت ترانسفورماتورها و ژنراتورهایی با بازده بالا و قطارهای پرسرعت، بسیار با اهمیت است. به همین دلیل چگونگی پیدایش این پدیده در مواد و شرایط جدید، یکی از اهداف اصلی پژوهشگران در شاخه‌ی فیزیک دمای پایین است. در این میان، از جمله موادی که توجه پژوهشگران را به خود جلب کرده است، یک لایه گرافیت به ضخامت تک اتم با نام گرافین است.
دکتر میروحید حسینی، استادیار گروه فیزیک دانشگاه زنجان، اهمیت انجام این تحقیق را اینگونه عنوان کرد: «یکی از دلایل عدم استفاده از ویژگی ابررسانایی در فناوری‌های روزمره این است که، این پدیده با افزایش دما تخریب می‌شود. از طرفی، فراهم آوردن شرایط دمایی سرد برای ایجاد خاصیت ابررسانایی، بسیار پر هزینه است. تلاش برای ساختن ابررساناهایی که در دماهای مناسب فعال باشند، با شدت تمام در حال انجام است. اکثر محققین، با ترکیب کردن مواد مختلف سعی در ساختن ابررساناهای دمای بالا دارند. در این تحقیق، مدلی معرفی شده است که، مستقل از نوع ماده، امکان تشکیل ابررسانایی در دمای بالا را نوید می‌دهد.»
نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که، امکان تشکیل ابررسانایی بین لایه‌ای در نانوساختارهای گرافینی وجود دارد. در این نوع از ابررسانایی، حامل‌های باری که چگالیده می‌شوند و در ایجاد ابررسانایی نقش دارند، متعلق به لایه‌های مختلفی از گرافین دولایه هستند. این ابررسانایی دارای تقارن منحصر بفردی است، که سبب می‌شود چنین پدیده‌ای، در دماهایی بالاتر از دمای صفر درجه کلوین بهتر احیاء شود. تا کنون تصور حاکم بر پدیده ابررسانایی این بوده است که، در دماهایی بالاتر از دمای صفر درجه کلوین، خاصیت ابررسانایی باید تضعیف شده و از بین برود.
با داشتن ابررساناهای دمای بالا، لوازم الکترونیکی روزمره و خطوط انتقال نیرو، اتلاف انرژی بسیار کمی خواهند داشت و این به معنای کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها است. از طرف دیگر، اثرات مخرب زیست محیطی ناشی از مصرف بی‌رویه انرژی نیز، کاهش می‌یابد.
همچنین، با تکیه بر این نتایج می‌توان حسگرهای مغناطیسی بسیار دقیقی طراحی کرد که، بتوانند امواج مغناطیسی بسیار ضعیف مغز را اندازه‌گیری کنند و با بررسی ساز وکار مغز، قادر به تشخیص بیماری‌های آن باشند.
حسینی در ادامه افزود: « بطور کلی ابررسانایی یک پدیده‌ی منظم به‌حساب می‌آید. پدیده‌های منظم را توسط کمیتی بنام پارامتر منظم مشخص می‌کنند. پارامتر منظم دارای تقارن‌های خاصی است که، توسط قوانین مکانیک کوانتوم حاکم بر سامانه‌های کوچک مقیاس (نانو مقیاس) تعیین می‌شوند. به دلیل نانو ساختار شبکه لانه زنبوری گرافین و چیدمان ویژه‌ای که گرافین دو و چند لایه دارد، ابررسانایی بین لایه‌ای معرفی شده، دارای ویژگی منحصر بفردی است. به عبارتی این ابررسانایی بین لایه‌ای، دارای تقارن موج-اس با حالت اسپینی سه گانه است. چنین ابررسانایی با این تقارن عجیب، برای اولین بار توسط این تحقیق معرفی شده است.»
نتایج این کار تحقیقاتی که حاصل همکاری دکتر میروحید حسینی و مرحوم دکتر مالک زارعیان است، در مجله Physical Review Letters ( جلد108، شماره 14، ماه آوریل، سال 2012، صفحات 147001 تا 147005) به چاپ رسیده است.
منبع : http://www.researchgate.net

منبع :http://www.nano.ir/index.php?ctrl=news&actn=news_v...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از بهرام میرزائی بافتی

بیرجند: تولید پارچه‌های ضدباکتری بدون تغییر در رنگ ظاهری
ساخت پیل خورشیدی الیافی با استفاده از نانولوله‌های کربنی
نانومحصولی برای جلوگیری از گرم‌شدن غیرعادی باتری‌ها
رقابتی برای حمایت از پروژه‌های صنعتی در حوزه نانوساختارهای کربنی
دستگاه لایه‌نشانی اتمی برای تولید گرافن با کیفیت بالا
همکاری CNSE و NIOSH در زمینه سلامت و ایمنی حرفه‌ای نانوالکترونیک
دانشگاه آزاد اسلامی: ساخت نانوذرات نقره از عصاره‌ی گیاهی جنگلی
افزایش راندمان تولید هیدروژن از تجزیه آب
شرکت IBM به دنبال جایگزینی سیلیکون با گرافن در تراشه‌ها
اصفهان: استفاده از نانوکامپوزیت در ساخت فوتوکاتالیست‌ها
ساخت نانوپوشش‌های مقاوم در برابر حرارت بالا
چشم‌انداز بازار فناوری‌ نانو و نساجی هوشمند
دانشگاه صنعتی شریف: روشی نوین جهت اتصال قطعات فلزی به قطعات پلیمری
طراحی نانوذراتی برای بهبود بازیافت نفت از مخازن
نانومحصولی برای بهبود دستگاه‌های آندوسکوپی
نصب شیشه‌های هوشمند در بزرگترین موزه ایالت اوهایو
ثبت نام هفتمین دوره توانمندسازی سرمایه های انسانی نانو تمدید شد
تولید نانوکامپوزیت آلیاژی، برای استفاده در خودرو و هواپیما
نانوپوشش ابرآبگریز هیدروژلی با دوام بالا
فناوری‌نانو در کشور ویتنام