دانشگاه آزاد اسلامی: بهبود کارایی داروهای درمانی سرطان پستان- هایپرکلابز

دانشگاه آزاد اسلامی: بهبود کارایی داروهای درمانی سرطان پستان- هایپرکلابز هایپرکلابز :

محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، با استفاده از فناوری نانو، اقدام به ساخت نانوحامل دارویی جهت درمان سرطان پستان نموده‌اند. در صورت موفقیت این دارو در آزمایش‌های تکمیلی، نتایج آن قابل کاربرد در صنایع پزشکی و داروسازی خواهد بود.
سرطان پستان، یکی از شایع‌ترین گونه‌های سرطان در بین زنان است. در میان داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی، هیدروکسی اوره (UH) ترکیبی شیمیایی است که برای درمان بیماران مبتلا به این نوع سرطان استفاده می‌شود. در کنار خواص مطلوب این دارو، اثرات جانبی مضری نظیر اختلالات پوستی و خونی در بیمار تحت درمان با هیدروکسی اوره گزارش شده است. به همین دلیل روش‌های مختلفی برای کاهش عوارض جانبی و افزایش راندمان درمان به کار گرفته شده است. در این پژوهش تلاش شده است تا با استفاده از فناوری نانو و ساخت نانوحاملی جدید، کارایی داروی هیدروکسی اوره افزایش یافته و اثرات نامطلوب این دارو تا حد امکان کاهش یابد.
مهندس سید ابراهیم علوی، کارشناس ارشد مهندسی شیمی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، در اشاره به دستاوردهای این پژوهش بیان کرد: «نتایج این طرح سبب خواهد شد که مقدار دوز داروی مصرفی تا حد قابل توجهی کاهش یابد. علاوه بر کم شدن اثرات جانبی این دارو در بیماران، در هزینه‌ی واردات دارویی نیز صرفه‌جویی شده و به اقتصاد کشور کمک شایانی خواهد شد.»
در این طرح، نانوحامل‌های لیپوزومی و لیپوزوم پگیله شده به ترتیب با متوسط قطر 338 و 400 نانومتر به روش تبخیر فاز معکوس تولید شده است. این نانوحامل‌ها قادر به حمل مقدار قابل توجهی از داروی هیدروکسی اوره به سلول‌های سرطانی هستند. سمیت نانوحامل‌های تولید شده در شرایط آزمایشگاهی کمتر از استفاده از خود دارو به تنهایی است.
علوی در ادامه روش ساخت نانوحامل تولید شده را این‌گونه عنوان کرد: «فناوری لیپوزومه کردن داروها یک رویکرد جدید برای بهبود خواص دارویی پروتئین‌های درمانی است. در این طرح، برای تهیه‌ی نانولیپوزوم‌ها، نسبت مشخصی از لسیتین و کلسترول با یکدیگر ترکیب شده و سپس داروی هیدرکسی اوره به آن اضافه شده است. همچنین جهت افزایش پایداری، کارایی و حلالیت نانوحامل ساخته شده، فرمولاسیون حاصل، با استفاده از پلی‌اتیلن گلیکول 2000، پگیله گردید. برای بررسی الگوی آزادسازی دارو از نانولیپوزوم‌ها بر روی سلول‌های کشت شده سرطان پستان، از روش دیالیز استفاده شد.»
بررسی‌ها نشان داده است که در صورت استفاده از پلی‌اتیلن‌گلیکول، مقدار کمتری از دارو درون نانوحامل بارگذاری می‌شود. با این حال داروهای پگیله شده، به مدت طولانی‌تری به صورت پایدار در گردش خون باقی می‌مانند و به آسانی توسط سیستم رتیکولواندوتلیال (RES) دریافت نمی‌شوند. نانولیپوزوم پگیله شده باعث تاخیر در آزاد سازی دارو می‌شود. همچنین این فرمولاسیون، پیوستگی به سلول‌های سرطانی و جذب سلولی داروها را افزایش می‌دهد. بر خلاف روش‌هایی مثل جهش‌زایی، پگیلاسون مستقیم (یا هم‌جوشی به پروتئین حامل)، فناوری لیپوزوم پگیله، توالی اسید آمینه‌ی یک پروتئین را تغییر نمی‌دهد. شایان ذکر است که اثر کشندگی سلول‌های سرطانی نانوحامل دارویی پگیله شده حدود 3/6 درصد بیشتر داروی نانولیپوزوم شده و 38/93 درصد بیش از هیدروکسی اوره آزاد است.
این طرح با شماره‌ی 82656 در تاریخ 27/01/1393، به ثبت رسیده است. این محققان در حال حاضر، مشغول انجام آزمایش‌های تکمیلی و بررسی عملکرد این نانوحامل در شرایط درون تنی هستند.
این نتایج از همکاری مهندس سید ابراهیم علوی، مائده کوهی مفتخری اصفهانی، دکتر عظیم اکبرزاده خیاوی- عضو هیأت علمی انیستیتو پاستور ایران- و همکارانشان به دست آمده است که در مجله‌ی Indian Journal of Clinical Biochemistry (جلد 29، شماره 1، ماه مارس، سال 2013، صفحات 84 تا 88) به چاپ رسیده است.
منبع : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24478555

منبع :http://www.nano.ir/index.php?ctrl=news&actn=news_v...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از بهرام میرزائی بافتی

بیرجند: تولید پارچه‌های ضدباکتری بدون تغییر در رنگ ظاهری
ساخت پیل خورشیدی الیافی با استفاده از نانولوله‌های کربنی
نانومحصولی برای جلوگیری از گرم‌شدن غیرعادی باتری‌ها
رقابتی برای حمایت از پروژه‌های صنعتی در حوزه نانوساختارهای کربنی
دستگاه لایه‌نشانی اتمی برای تولید گرافن با کیفیت بالا
همکاری CNSE و NIOSH در زمینه سلامت و ایمنی حرفه‌ای نانوالکترونیک
دانشگاه آزاد اسلامی: ساخت نانوذرات نقره از عصاره‌ی گیاهی جنگلی
افزایش راندمان تولید هیدروژن از تجزیه آب
شرکت IBM به دنبال جایگزینی سیلیکون با گرافن در تراشه‌ها
اصفهان: استفاده از نانوکامپوزیت در ساخت فوتوکاتالیست‌ها
ساخت نانوپوشش‌های مقاوم در برابر حرارت بالا
چشم‌انداز بازار فناوری‌ نانو و نساجی هوشمند
دانشگاه صنعتی شریف: روشی نوین جهت اتصال قطعات فلزی به قطعات پلیمری
طراحی نانوذراتی برای بهبود بازیافت نفت از مخازن
نانومحصولی برای بهبود دستگاه‌های آندوسکوپی
نصب شیشه‌های هوشمند در بزرگترین موزه ایالت اوهایو
ثبت نام هفتمین دوره توانمندسازی سرمایه های انسانی نانو تمدید شد
تولید نانوکامپوزیت آلیاژی، برای استفاده در خودرو و هواپیما
نانوپوشش ابرآبگریز هیدروژلی با دوام بالا
فناوری‌نانو در کشور ویتنام