گزارشی از نمایشگاه رباتیک سال 2015 چین- هایپرکلابز

گزارشی از نمایشگاه رباتیک سال 2015 چین- هایپرکلابز هایپرکلابز :


آخرین دستاوردهای علمی در حوزه رباتیک با حضور کارشناسان، محققان و تولیدکنندگانی از کشورهای مختلف در شهر پکن پایتخت چین به نمایش عمومی در آمد.

نمایشگاه جهانی روبات در چین محلی برای دیدن روبات هایی است که مانند انسان رفتار می کنند. بیش از ۱۰۰ کارشناس، ۱۲ سازمان بین المللی و بیش از ۱۲۰ شرکت مختلف صنعت روبات تا آخر نوامبر ( نهم آذر ماه) در پکن جع شده اند. روبات انسان نمای ژیائولو ساخت یک کارخانه چینی دارای توانایی ویژه برای ارتباط با انسان است. مدیر تولید آن در کارخانه «تامی اینتلیجنت» در باره ویژگی های طراحی آن برای شباهت با انسان می گوید: «روبات، حالت های چهره زیادی دارد. با صفحه ای که در چشم هایش قرارداده شده مردم احساس می کنند با او ارتباط می گیرند. اگر روبروی آن بایستیم می تواند حرکات و ژست های مختلف انسانی را تقلید کند، می فهمد زن یا مرد هستیم، می تواند سن، غمگینی یا شادی و حتی درجه شادی ما را بفهمد.»

«جمینوید اف» اندروید، یک روبات زن ساخت آزمایشگاه دانشگاه اوزاکا، مرکز توجه نمایشگاه بود. سازندگان آن می گویند علیرغم ظاهر و کارایی خوب، کار پیشرفت جمینوید اف همچنان ادامه دارد. یکی از استادان دانشگاه اوزاکا می گوید: «هدف نهایی ما از نشان دادن هوش بکار رفته در این روبات، ساختن سامانه هوش مصنوعی است. کار سختی است مخصوصا در این محل شلوغ سامانه تشخیص صدا کارایی ندارد.» بخش بزرگی از نمایشگاه به روبات های ویژه صنایع اختصاص دارد در حالی که بسیاری از کارخانه ها در پی کاهش نیروی انسانی هستند. نمایشگاه همچنین محلی برای عرضه روندهای آینده در توسعه فناوری است که موقعیت های مناسبی برای سرمایه گذاری در فرصت های اقتصادی محسوب می شوند.

ربات های صنعتی تولید شده توسط شرکت های داخلی، نمونه اولیه از کاوشگر مریخ و پهپادهای مختلف در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده بودند. نمایشگاه بین المللی صنعت چین به عنوان بستر و پنجره ای مهم به سوی جهان برای تجارت بین المللی، برقراری ارتباط و همکاری در صنعت محسوب می شود. بیش از 2,100 غرفه‌دار در این نمایشگاه پنج روزه حضور داشتند.

در کنار برگزاری این نمایشگاه که در آن تازه ترین دستاوردهای رباتیک به نمایش درآمده، همایشی نیز با حضور محققان و کارشناسان بین المللی به منظور بحث و تبادل نظر علمی در این زمینه بر پا شده است.
در این نمایشگاه که از سوی شهرداری پکن در مرکز همایش های بین المللی این شهر برپا شده، محلی مناسب برای گفت وگو در باره توسعه صنعت ربات و ربات سازی در دنیا است.
در نمایشگاه ربات های سال 2015 چین ربات های مختلفی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته که از آن جمله می توان به نمایش ربات هایی اشاره کرد که علاوه بر آشپزی، شیشه ها را پاک می کنند و کارهای خدمات رسانی صورت می دهند.
همچنین در این نمایشگاه ربات های فوتبالیست به نمایش عموم در آمده که با انجام بازی فوتبال مهارت های ورزشی خود را به نمایش می گذارند.
«همکاری مشترک برای منافع مشترک - دستیابی به جامع اطلاعاتی ایده آل» شعار امسال نمایشگاه جهانی ربات های 2015 چین است.
«لی یوان چائو» معاون رییس جمهور چین نیز در آیین گشایش این نمایشگاه در سخنانی اظهار داشت: ربات ها خدماتی به انسان می دهند که بی بدیل است همانطور که امروزه رایانه ها و تلفن های همراه چنین خدماتی در اختیار ما قرار می دهند.
نوع آوری در تولید رباتیک و ورود آن به زندگی روزمره، پیشرفت های تکنولوژی و توجه کشور به آن و دیده شدن نفع مردم در تولید ربات ها از دیگر نکاتی بود که او از تولید کنندگان ربات ها خواست به آن توجه داشته باشند.
دهها کشور جهان از جمله آمریکا، کره جنوبی، چین، ژاپن و آلمان ربات های خود را در نمایشگاهی که 40 هزار نفر در آن حضور دارند و دهها هزار علاقه مند از آن بازدید می کنند به نمایش گذاشته اند.
آمارها نشان می دهد که چین به شدت در حال افزایش سرمایه گذاری در این صنعت است و سال گذشته میلادی (2014) فروش ربات در بازار چین تقریبا 60 درصد رشد داشت و به بالای 57 هزار واحد رسید که برابر با یک چهارم حجم فروش جهانی است.
این کشور حتی سال گذشته و برای دومین بار متوالی به بزرگترین بازار فن آوری رباتیک تبدیل شد.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب