طرز تهیه خمیر پیراشکی؟- هایپرکلابز

هایپرکلابز :
1 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 5 دیدگاه از 5 دیدگاه
بهترین پاسخ بر اساس رای کاربران درسا مسیحا درسا مسیحا خمیر پیراشکی سرخ کردنی : مواد لازم : مایه خمیر یک قاشق غذاخوری - شکر 3 قاشق غذاخوری - آب ولرم سه چهارم پیمانه - تخم مرغ 2 عدد - وانیل نوک قاشق چای خوری - نمک نصف قاشق چای خوری - فلفل سیاه یا قرمز نوک قاشق چای خوری - روغن مایع 3 قاشق غذاخوری - ماست معمولی یک پیمانه - جوش شیرین نصف قاشق چای خوری و آرد الک شده 5 پیمانه ( اضافه تر تا وقتی که خمیر به دست تمیز نچسبد. منظور از دست تمیز دستی است که با آن کار نکرده اید و خمیری به آن نچسبیده است ) . طرز تهیه : * مایه خمیر + یک قاشق غذاخوری از کل شکر + یک قاشق غذاخوری آرد . اینها کاملاَ مخلوط شده ،آب ولرم روی آن ریخته شده با هم زدن گلوله های ایجاد شده صاف شود. درب کاسه گذاشته شده ، در جای گرم به مدت 10 دقیقه گذاشته شود تا وقتی که مایه خمیر عمل کرده، کف آن حالت محدب داشته باشد . * تخم مرغها + باقیمانده ی شکر + وانیل + نمک و فلفل . کاملاَ میکس شوند. *جوش شیرین روی ماست ریخته شده هم زده شود تا بالا بیاید . در این موقع به مخلوط تخم مرغ اضافه شود . * مایه خمیر عمل کرده و روغن مایع نیز اضافه شده ، مخلوط کاملاَ هم زده شود . * آرد کم کم اضافه شده ابتدا با میکسر سپس با دست به خورد خمیر برود . * خمیر روی سطح کار کاملاَ ورز داده شود تا حالت الاستیک و براق پیدا کند. * خمیر درون کاسه گذاشته شده ، رویش با نایلون پوشیده شده ، به مدت یک ساعت در جای گرم استراحت داده شود . در مدت استراحت خمیر یکی دو بار پف آنرا با ورز دادن بخوابانید سپس رویش را مجدداَ بپوشانید . * بعد از استراحت خمیر آنرا روی سطح کار آردپاشی شده به قطر 2 میلیمتر پهن کرده ، با قالب گرد متناسب با قالب پیراشکی برش داده ، از مایه درونی وسط خمیر گذاشته ؛ قالب را فشار دهید تا بسته شود و اضافه های خمیر گرفته شود . * پیراشکی ها را بهتر است روی سینی که داخل آن دستمال آشپزخانه ی خشک و تمیز انداخته اید بچینید . چون لازم است بعد از پیچیدن پیراشکی ها به مدت 10 دقیقه به آنها استراحت دهید تا مجدداَ پف کنند . ( دستمال خشک باعث می شود پیراشکی ها به سینی نچسبند ) . * اگر آردی روی پیراشکی ها هست با قلم موی نرم آنها را دور کرده ،پیراشکی ها را درون روغن مایع داغ سرخ کنید . *** اگر قرار است خمیر پیراشکی را به مصرف شیرینی برسانید فلفل را از آن حذف کرده و مقدار شکر را به 5 قاشق غذاخوری افزایش داده و لای خمیر کرم وانیل سفت بگذارید و پیراشکی ها را ببندید . *** می توانید خمیر را به صورت مستطیل پهن کرده ، مخلوط گردو ، دارچین و شکر روی آن پاشیده ، رولت کرده و بعد از استراحت مجدد روی آن مخلوط زرده و ماست و پودرقند مالیده درون فر بپزید و همان روز مصرف کنید . *** این خمیر رانمی توان نگهداری کرد . *** با این مقدار خمیر 30 عدد پیراشکی متوسط به دست می آید . موفق باشید.
می پسندم 1 6 سال پیش
محمد رمضانی پاجی محمد رمضانی پاجی ممنون
می پسندم 0 6 سال پیش
لیلا 90 لیلا 90 تخم مرغ 2عدد ماست1پیمانه ارد 4پیمانه روغن 4/1 پیمانه بیکینگ پودر 4/1 ق.س نمک 4/1 ق.غ بیکینگ پودر را با ماست حل میکنیم تخم مرغ را با روغن هم زده وبا ماست مخلوط کردهارد ونمک رااضافه کرده خوب ورز میدهیم به مدت یک ساعت در نایلون قرار میدهیم سپس با وردنه باز کرده موادرا وسط خمیر قرارداده واطراف ان را میبندیمودر روغن فراوان سرخ میکنیم
می پسندم 0 6 سال پیش
M P M P ممنون
می پسندم 0 6 سال پیش
علی  لـله مرزی علی لـله مرزی طرز تهیه خمیر مخصوص پیتزا و پیراشکی مواد لازم : تخم مرغ ۳ عدد روغن مایع ۱ لیوان ماست ۱ لیوان نمک ۱ قاشق چایخوری مایه خمیر ۲ قاشق مرباخوری آب یا شیر ولرم نصف فنجان شکر ۱ قاشق چایخوری آرد به میزان لازم توجه کنید که این مقدار حدوداً برای تهیه ۳ پیتزا و یا ۳۰ پیراشکی می باشد در صورت لزوم می توانید مواد را به همین نسبتی که در اینجا ذکر شده کم و زیاد کنید. طرزتهیه: ابتدا شکر را داخل آب یا شیر ولرم ریخته و هم می زنید و سپس مایه خمیر را روی آن می ریزید نیازی نیست که مایه خمیر را به هم بزنید سپس آن را در جایی گرم قرار می دهید تا مایه خمیر عمل بیاید( در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه). توجه داشته باشید در صورتیکه ظرف شما چرب باشد مایه خمیر عمل نمی آید. تخم مرغها را در ظرفی جداگانه شکسته و با چنگال خوب به هم می زنیم سپس ماست و بعد روغن مایع را نیز اضافه کرده و خوب مخلوط می کنیم بعد از آن نوبت به نمک، مایه خمیر عمل آمده و در آخر آرد می رسد. آرد را تا جایی اضافه می کنیم که به دست نچسبد با توجه به اینکه نوع آردها با هم متفاوت است من نمی توانم اندازه ای برای آرد بگویم . کم کم آرد را اضافه کنید تا جایی که بدستتان نچسبد. بعد از اینکه خمیر آماده شد روی خمیر را با یک دستمال تمیز بپوشانید و آن را در جایی تاریک و با هوای تقریباً گرم مثل کابینت قرار دهید. برای اینکه نان پیتزای یا پیراشکی شما خوب و ترد بشود اجازه بدهید خمیر در حدود ۷ تا ۸ ساعت استراحت کند بطوریکه وقتی دست میزنید کاملاً بین آن حفره های هوا ایجاد شده باشد. در این حالت خمیر آماده استفاده جهت پیتزا و یا انواع پیراشکی های گوشتی است.
می پسندم 0 6 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب