کاخ آپادانا

مریم صادقی راد 2 سال پيش
کاخ آپادانا

کاخ آپادانا در شوش هشت سال قبل از تخت جمشید به دستور داریوش ساخته شد و ۲۰۰ سال بعد به دست اسکندر ویران شد .

آپادانای داریوش در زمان خشایارشا آتش گرفته است و نواده او اردشیر دوم دستور به بازسازی آن داده است .از کاخ تنها آثاری از پی آن باقی مانده . این کاخ بر روی آثاری از تمدن ایلامی بنا شده است بک پایه ستون هخامنشی و سر ستونی از نوع سرستونهای هخامنشی از آن به جای مانده .

دیوارهای داخلی آن با آجر لعاب‌دار پوشیده شده‌بود و دارای نقش‌های سربازان گارد جاویدان، شیر بالدار و گل نیلوفر آبی بوده‌استاین کاخ تنها بنای سلطنتی شوش است که در بیرون حصار شهر هخامنشی در مکانی دلپذیر احداث شده و دور تا دور آن را فضای سبزی با امکانات آبیاری فرا گرفته بوده است.پیش از کاوش کاخ شائور در شوش بازشناسی مجموعه با استفاده از روش مقاومت الکتریکی انجام شد.بر اساس نقشه تغییرات مقاومت الکتریکی زمین یک طرح هندسی که بناها در آن جا گرفته بودند یافت شد و سپس کاوشها نیز آن را تایید کرد .

الار ستوندار ۶۴ ستون چوبی بر پایه های سنگی دارد،دور تا دور این تالار چهار ایوان وجود دارد .ایوان پشتی مشرف به یک باغ بوده است.و جالب است بدانید نخستین دیوارنگاره های هخامنشی در ایران از همین تالار به دست آمده است .

این کاخ در حفاری‌های بین سال‌های ۱۳۱۱ تا ۱۳۱۴ از زیر خاک بیرون آوره‌شد و پس از ۷۰ سال در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی ایران به شمارهٔ ۳۹۸۱ به ثبت رسید.اکنون چیزی جز یک ویرانه از این کاخ با عظمت بر جا نمانده است.

منبع :http://mihanstar.com
اين را مي پسندند 12 نفر اين را مي پسندند
اين را دنبال مي كنند مشاهده 0 دنبال كننده
در حال نمايش 5 ديدگاه از 9 ديدگاه ديدگاه
محمدرضا نیک روش محمدرضا نیک روش درود/ عالی
2 سال پيش
فاطمه دهقان فاطمه دهقان ممنونم
2 سال پيش
خورشید خانم خورشید خانم خوب خوب خوب
2 سال پيش
محمدتقي رمضان زاده محمدتقي رمضان زاده با سلام - ممنون
2 سال پيش
م صبوری م صبوری دست مریضاد
2 سال پيش
1 2 

ارسال مطلب به هايپركلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب