کاخ آپادانا- هایپرکلابز

مریم صادقی راد 5 سال پیش
کاخ آپادانا- هایپرکلابز هایپرکلابز :

کاخ آپادانا در شوش هشت سال قبل از تخت جمشید به دستور داریوش ساخته شد و ۲۰۰ سال بعد به دست اسکندر ویران شد .

آپادانای داریوش در زمان خشایارشا آتش گرفته است و نواده او اردشیر دوم دستور به بازسازی آن داده است .از کاخ تنها آثاری از پی آن باقی مانده . این کاخ بر روی آثاری از تمدن ایلامی بنا شده است بک پایه ستون هخامنشی و سر ستونی از نوع سرستونهای هخامنشی از آن به جای مانده .

دیوارهای داخلی آن با آجر لعاب‌دار پوشیده شده‌بود و دارای نقش‌های سربازان گارد جاویدان، شیر بالدار و گل نیلوفر آبی بوده‌استاین کاخ تنها بنای سلطنتی شوش است که در بیرون حصار شهر هخامنشی در مکانی دلپذیر احداث شده و دور تا دور آن را فضای سبزی با امکانات آبیاری فرا گرفته بوده است.پیش از کاوش کاخ شائور در شوش بازشناسی مجموعه با استفاده از روش مقاومت الکتریکی انجام شد.بر اساس نقشه تغییرات مقاومت الکتریکی زمین یک طرح هندسی که بناها در آن جا گرفته بودند یافت شد و سپس کاوشها نیز آن را تایید کرد .

الار ستوندار ۶۴ ستون چوبی بر پایه های سنگی دارد،دور تا دور این تالار چهار ایوان وجود دارد .ایوان پشتی مشرف به یک باغ بوده است.و جالب است بدانید نخستین دیوارنگاره های هخامنشی در ایران از همین تالار به دست آمده است .

این کاخ در حفاری‌های بین سال‌های ۱۳۱۱ تا ۱۳۱۴ از زیر خاک بیرون آوره‌شد و پس از ۷۰ سال در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی ایران به شمارهٔ ۳۹۸۱ به ثبت رسید.اکنون چیزی جز یک ویرانه از این کاخ با عظمت بر جا نمانده است.

منبع :http://mihanstar.com
12 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 5 دیدگاه از 9 دیدگاه
محمدرضا نیک روش محمدرضا نیک روش درود/ عالی
5 سال پیش
فاطمه دهقان فاطمه دهقان ممنونم
5 سال پیش
خورشید خانم خورشید خانم خوب خوب خوب
5 سال پیش
محمدتقي رمضان زاده محمدتقي رمضان زاده با سلام - ممنون
5 سال پیش
م صبوری م صبوری دست مریضاد
5 سال پیش
1 2 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب