علل ناباروری در مردان- هایپرکلابز

MOZHGAN ZAREH 4 سال پیش
علل ناباروری در مردان- هایپرکلابز هایپرکلابز :

نازایی تنها یک مشکل زنانه نیست، بلکه عوامل مردانه نیز در این امر دخالت دارند. لازم به ذکر است حدود ۴۰ درصد ناباروری ناشی از ناتوانی زن، ۴۰ درصد آن ناشی از ناتوانی مرد و در ۲۰ درصد موارد، هم زن و هم مرد مشکل دارند.

عوامل خطر ناباروری مردان
۱- وجود سابقه عفونت پروستات یا عفونت ناحیه تناسلی
۲- سابقه ضربه به بیضه‌ها یا چرخش بیضه‌ها
۳- سابقه بلوغ زودرس یا دیررس
۴- تماس با مواد سمی در حین کار نظیر مس، کادمیوم و جیوه، اکسید اتیلن، کلرید وینیل، مواد رادیواکتیو و اشعه، حشره‌کش‌ها، سموم آفت‌کش، موادشیمیایی سمی و حلال‌های آلی، سرب، تشعشعات یونیزه و فلزات سنگین
۵- مصرف دخانیات
۶- مصرف الکل
۷- تماس ناحیه‌های تناسلی با دماهای بالا
۸- ترمیم فتق
۹- بیضه نزول نکرده
۱۰- داروهای مورد استفاده در دوران زخم‌ها یا پسوریازیس
۱۱- سابقه ابتلا به اوریون در بلوغ
۱۲- دیابت

علل اصلی ناباروری مردان
۱- اختلالات مربوط به اسپرم : این اختلالات می‌تواند به علل مختلفی ایجاد شود، نظیر بیماری‌های عفونی یا التهابی (اوریون)، اختلالات هورمونی، اختلالات ایمونولوژی، فاکتورهای محیطی و شیوه زندگی و بیماری‌های ژنتیکی
۲- بیماری سیستیک فیبروز: نوعی بیماری ارثی است که در آن تعداد اسپرم‌ها بسیار کم بوده و گاهی با عدم تشکیل لوله‌های منی‌بر همراه می‌باشد.
۳- کم خونی سلول داسی شکل
۴- اختلالات ساختاری دستگاه تناسلی
۵- بیماری‌های کبدی و کلیوی
۶- دریافت داروهای ضد تشنج
۷- آلودگی هوا و میزان سرب موجود در هوا
حال به بررسی شکل اجمالی بعضی از موارد بالا بررسی می پردازیم :

اسپرم غیرطبیعی
همه مردها اسپرم غیر طبیعی دارند که تا چند درصد آن، قابل قبول است. اسپرم غیر طبیعی ممکن است دو سر داشته باشد یا اصلا دم نداشته باشد. اگر اسپرم غیرطبیعی در منی مرد خیلی بالا باشد، می‌تواند اثر منفی روی باروری داشته باشد. برخی از متخصصین عقیده دارند که اسپرم‌های غیر طبیعی در عبور از لوله رحمی زن و نیز سوراخ کردن دیواره‌ تخمک دچار مشکل می‌شوند.

واریکوسل
واریکوسل عبارت است از گشاد شدن سیاهرگ‌های اطراف بیضه. این عارضه اغلب مشکلی برای باروری مردان ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند از طریق افزایش دمای بیضه، به تولید اسپرم‌ها آسیب وارد کند. به همین دلیل بستن این سیاهرگ‌ها (جراحی واریکوسل) در برخی مردان مبتلا، مشکل باروری را اصلاح کرده و در برخی دیگر تأثیر نداشته است.

بیضه‌ی نزول نکرده
این عارضه عبارت است از عدم نزول بیضه از داخل حفره‌ی شکم به داخل کیسه‌ی بیضه در طی تکامل جنینی در رحم مادر. در اطفال مبتلا به این بیماری از روش جراحی برای وارد کردن بیضه به داخل کیسه‌ی بیضه استفاده می‌شود. در صورت تشخیص دیر هنگام و در نتیجه عمل جراحی دیر هنگام، این مشکل می‌تواند اثر منفی بر باروری مرد داشته باشد.

بیماری‌های دیگر
دیابت شیرین و دیگر اختلالات غدد درون‌ریز، بیماری‌های غده تیروئید و دیابت بی‌مزه می‌تواند در کنترل هورمونی تولید اسپرم مداخله کنند. عفونت‌های پروستات و اپی‌دیدیم (ساختمان لوله‌ای شکلی که روی نوک هر بیضه، در قسمت بالای آن قرار گرفته است) می‌توانند باعث مداخله در تولید اسپرم یا انسداد مجرای خروج آن شوند.ناباروری در مردان ,علل و عوامل ناباروری در مردان ,درمان ناباروری در مردان

درمان ناباروری مردان
انتخاب روش درمانی توسط پزشک بر اساس سن بیمار، سلامت عمومی و سابقه پزشکی وی، وسعت بیماری، قابلیت تحمل فرد در برابر داروها، روش‌های درمانی و جراحی مختلف، طول دوره بیماری و ارجحیت خود بیمار بستگی دارد.
در حال حاضر روش‌های درمانی بسیار زیادی وجود دارد که می‌توان به روش‌های آزمایشگاهی و استفاده از داروهای خاص و روش‌های جراحی مخصوص جهت برطرف نمودن بیماری زمینه‌ای اشاره کرد.

چند توصیه مفید به مردان نابارور
کمبود ویتامین C موجب می‌شود که اسپرم‌ها به هم بچسبند و این حالت موجب ناباروری در مردان می‌شود.
بعضی از آنتی بیوتیک‌ها نیز به طور موقت موجب کاهش تعداد و تحرک اسپرم‌ها در مردان می‌شوند.
بیضه‌ها نباید زیاد گرم شوند و مردانی که مشکل ناباروری دارند، نباید از دوش آب گرم و سونا استفاده کنند. همچنین کار در محیط گرم برای آن‌ها مفید نیست.
لباس زیر راحت و گشاد بپوشید:علت اینکه بیضه ها درون کیسه ای خارج از بدن قرار دارند این است که باید دمای آنها چند درجه خنک تر از دمای بدن باشد.بهمین خاطر پوشیدن لباس زیر و شورت تنگ که بیضه ها را به بدن شما می چسباند کار مناسبی نیست.اگر بتوانید بهتر است شبها لخت بخوابید.
تغذیه مناسب داشته باشید:بدون شک بعضی از غذاها روی تولید مایع منی اثر دارند.غذاهایی که چربی کم و کربوئیدرات و پروتئین فراوان دارند بعلاوه سبزیجات وغلات موجب تقویت منی میشوند.ورزش به همراه تغذیه سالم، باعث تضمین سلامتی شما میشود.
مصرف بیشتر گوشت بره به آتش کباب شده
مصرف بیشتر میوه و سبزیهای زرد و یا شیرین(هویج فرنگی، خربزه، انبه، زردآلو و …)
مصرف بیشتر مغزهای گیاهی(کنجد، پسته، فندق، گردو، بادام و …)
مصرف بیشتر کوکو اسفناج و پاچه گوسفندی

منبع :http://seresht.com/%d8%b9%d9%84%d9%84-%d9%86%d8%a7...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب