اصول طبخ غذای مغذی- هایپرکلابز

. . 11 سال پیش
هایپرکلابز :

وقتی از اصول طبخ غذای مغذی آگاهی داشته باشید، آماده کردن وعده های غذایی سالم کار دشواری نخواهد بود.
شما حتی می توانید زودتر غذا را آماده کنید چون نیازی به استفاده از محتویات خوراکی فانتزی و لوکس نخواهید داشت بلکه برای طبخ غذای مغذی دسترسی به مواد خوراکی مفید و سالم کافی است.
اسوتیا به اسین، متخصص و مشاور هندی سلامت و تغذیه در مقاله ای می نویسد: در ابتدا منوی غذای خود را در نظر بگیرید و غذاهایی را سرو کنید که به تازگی پخته شده اند و بنابراین تا حد امکان از گرم کردن مجدد غذا پرهیز کنید. گرم کردن غذا ارزش تغذیه ای و هم چنین مزه اصلی آن را خراب می کند.
سطح مواد خوراکی را قبل از قرار دادن درون فریزر با پوشش پلاستیکی بپوشانید تا طعم و بوی آنها با هم مخلوط نشود.
به خاطر داشته باشید که غذا علاوه بر اینکه کالری بدن را تامین می کند باید به رشد، حفظ و ترمیم بافت های بدن نیز کمک کند و از ابتلا به بیماری ها جلوگیری نماید.
 به گزارش ایندیاکسپرس، متخصصان تغذیه توصیه می کنند که از
پختن زیاد سبزی ها خودداری کنید. این مواد خوراکی هرچه سریعتر پخته شوند کمتر مواد مغذی خود را از دست می دهند.
سبزی های تازه زود می پزند و نیازی به چاشنی هم ندارند. به علاوه بیشتر سبزی ها آغشته به آفت کش ها و سم زدا ها هستند بنابراین باید برای شست و شوی کافی آنها را داخل ظرف پر از پرمنگنات پتاسیم بشوئید و بعد با اب تمیز خوب آبکشی کنید.
سبزیجات دارای برگ های پهن و سبزرنگ تیره نباید درون محیط اسیدی مثل آبلیمو  پخته شوند. برای اینکه سبزیجات را زیاد نپزید، ابتدا آب خالی را جوش بیاورید و بعد سبزی را داخل آب در حال جوشیدن بریزید و آنرا روی شعله کم بگذارید و به محض پختن از روی اجاق بردارید.
نکته دیگر اینکه پیاز نیز سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد فیتوشیمیایی است. اما اشتباه ما در مصرف پیاز این است که بلافاصله قبل از خوردن آن را خرد می کنیم. در حالی که پیاز باید حداقل 10 دقیقه قبل از مصرف، خرد شود تا در این فاصله آنتی آکسیدان های آن فعال شوند.
همچنین به یاد داشته باشید که شیرغیرپاستوریزه حداقل 10 تا 15 دقیقه باید جوشانده شود تا عاری از باکتری ها و سایر میکروب ها باشد.
در انتخاب ظرف طبخ غذا نیز باید دقت کنید چون برخی از ظرف های رنگی از مواد سمی سرب و نقره ساخته می شوند که با حرارت ترکیبات خطرناکی از آنها تولید می شود و می توانند اختلالات گوارشی مهمی در فرد ایجاد کنند.
استفاده از ظروف آلومینیومی برای پختن غذا مناسب نیست، چون مقدار آلومینیوم را در بافت مغز افزایش می دهد و جداسازی آلومینیوم از بدن کار دشواری است. متخصصان می گویند اغلب در بافت مغزی مبتلایان به آلزایمر مقادیر زیادی آلومینیوم یافت می شود. بنابراین بهترین ظروف برای پختن غذا ظروف پیرکس و فولاد ضد زنگ هستند.

0 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 4 دیدگاه از 4 دیدگاه
بهترین پاسخ بر اساس رای کاربران محمد سالاری بنا محمد سالاری بنا دست شما درد نکنه مطلب مفیدی ارائه نمودید.
می پسندم 1 11 سال پیش
ب داوری ب داوری ممنون . عالی بود
می پسندم 0 11 سال پیش
م ه م ه نقل قول از محمد سالاری بناء دست شما درد نکنه مطلب مفیدی ارائه نمودید. *********************************
می پسندم 0 11 سال پیش
م ق م ق منم با مطالب شما کاملا موافقم .
می پسندم 0 11 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب