بیماری زونا چیست؟- هایپرکلابز

علی لـله مرزی 11 سال پیش
هایپرکلابز :

بیماری زونا چیست؟

0 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 5 دیدگاه از 67 دیدگاه
بهترین پاسخ بر اساس رای کاربران زهره سبزعلیان زهره سبزعلیان بیماری زونا به آبله مرغان بالغین شهرت دارد . این بیماری معمولا در افرادی رخ می دهد که سابقه این بیماری را در سالهای گذشته و یا این که ویروس زونا را بصورت نهفته در خود جای داده اند . این بیماری در کودکان زیر 10 سال شایع بوده و در نوزادان و شیرخوارانی دیده می شود که از دوران جنینی آنرا کسب کرده اند . تظاهرات بالینی زونا : درد شدید در مسیر اعصاب ، تب ، ضایعات پوستی ، بیحالی ، ضعف عمومی و جوشهای برجسته از علائم شایع زوناست . این ضایعات معمولا یک طرفه اند و غدد لنفاوی همان منطقه بزرگ می شود . در زونا اعصاب زوج پنج و هفتم مغزی گرفتار می شوند و بیماری به اعصاب صورتی و دهانی منتقل شده و وزیکولهایی را در مجرای گوش ایجاد می کند ویروس زونا از طریق عصب به چشم نیز می رسد و عروق مغزی را نیز ملتهب می کند . تشخیص زونا : تشخیص این بیماری هم از طریق کشت ویروس VZV و هم ازطریق علائم بالینی امکان پذیر است. درمان : بهترین دارو در درمان زونا � آسیکلوویر � است که بصورت آمپول ، قرص و پماد در ایران موجود است. این دارو قادر است هم درد را کم کند و هم ازانتشار ویروس به احشاء جلوگیری کرده و مدت دفع ویروس را کوتاه کند . پیشگیری : معمولا بایستی افرادی را که استعداد به بیماری زونا دارند از بیماران مبتلا دور کرد زیرا احتمال سرایت در آنها بالاست .
می پسندم 4 11 سال پیش
گلی ناز * گلی ناز * بیماری زونا چیست؟ . این ویروس بعد از ایجاد آبله‌مرغان ، در همه افراد به صورت نهفته ، در مسیر رشته‌های عصبی که از نخاع خارج می‌شوند، جایگزین می‌شود و منجر به بیماری زونا. ... آبله مرغان یک عفونت شدیدا مسری است که علامت و مشخصه آن ضایعات پوستی (بثورات وزیکولی varicella zouster) می‌باشد. بیماری آبله‌مرغان توسط ویروس واریسلا زوستر که از خانواده هرپس ویروس است، ایجاد می‌شود. این ویروس بعد از ایجاد آبله‌مرغان ، در همه افراد به صورت نهفته ، در مسیر رشته‌های عصبی که از نخاع خارج می‌شوند، جایگزین می‌شود و فعالیت مجدد آن منجر به بیماری زونا یا هرپس زوستر Herpes zoster می‌گردد. این‌ ویروس‌ از راه‌ قطره‌های‌ ریز در هوا یا تماس‌ با ضایعات‌ پوستی ‌، از فرد بیمار انتقال‌ می‌یابد.انسان تنها مخزن ویروس آبله‌مرغان است. یک بیماری شدیدا مسری است بطوری که میزان ابتلای آن در افراد حساس حداقل ۹۰ درصد می‌باشد. عمدتا در اواخر زمستان و اوایل بهار در نواحی معتدل بروز می‌کند. بیشترین گروه سنی مستعد ابتلا ۹-۵ ساله هستند بقیه موارد اغلب بچه های زیر ۱۵ سال است. در حدود ۱۰% بالای ۱۵ سال را درگیر می‌کند. در نواحی معتدل معمولا ۹۵-۹۰% افراد ویروس واریسلا زوستر را در دوران کودکی کسب می‌کنند. استفاده‌ از داروهای‌ سرکوب کننده‌ دستگاه‌ ایمنی‌ بدن‌ خطر بروز این بیماری را افزایش می‌دهد.
می پسندم 0 11 سال پیش
fatemeh haghdadi fatemeh haghdadi تشکر
می پسندم 0 11 سال پیش
ليلا محرمي ليلا محرمي زونا تقريباً ريشه عصبي هم دارد من تا حالا آبله مرغان نگرفتم ولي وقتي براي كنكور درس مي خوندم دو سه تا جوش خيلي ريز ولي بسيار دردناك پشتم در اومد كه دكتر گفت زونا ست سه چهار هفته طول كشيد تا خوب بشه دكتر گفت كه روي خط عصبي يت بوجو اومده (كمي پاييت تر از كارور پشت) ولي خيلي بد بود اوه اوه
می پسندم 0 11 سال پیش
محمود  شاهري محمود شاهري متشكرم از دوستان
می پسندم 0 11 سال پیش
1 2 3 4 5  ... 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب