سلامتی > ابزارهای تندرستی

در سلامتی ، مقالات متنوعی با موضوعات سلامت تغذیه ، چای و سلامتی ،تغذیه ، بهداشت پوست، گیاهان شفابخش ، ورزش و تندرستی درج می شود. همچنین شما می توانید در انجمن نیز در مورد موارد فوق به بحث و تبادل نظر بپردازید. اگر مقاله و مطلب جالبی دارید در این بخشها ارسال کنید و با سایر اعضا به اشتراک بگذارید

شما دچار افزایش وزن و چاقی هستید

شما دچار افزايش وزن و چاقي هستيد.چاقی یعنی داشتن مقادیر زیادی چربی بافتی در بدن . چاقی بیش از یک نگرانی در حیطه زیبایی است ، در واقع چاقی باعث افزایش ریسک بسيار از بيماري هاست.

فردي كه چاق است احتمال ابتلا به مشکلات و ناراحتی هايي چون چربی خون بالا، انواع سرطان، افسردگی ، بیماری کیسه صفرا، بیمارهای دستگاه تناسلی زنان مانند نازایی و پریود نامنظم ، بیماری قلبی، فشارخون بالا، سندرم متابولیک ، بیماری کبد چرب غیر الکلی، استئوآرتریت،تنگی نفس و خفگی هنگام خواب ، سکته مغزی ودیابت نوع 2 در وی بيش از ديگران وجود دارد .

به طور کلی هنگامی که شما چاق باشید زندگی شما از کیفیت پایین تری برخوردار است . شما نمی توانید فعالیت ها و امورات روزانه زندگی خود را آن طور که دوست دارید اجرا کنید و در زمان شرکت در فعایتهای خانوادگی و اجتماعي دچار مشکل میشوید .

تمايل و اراده شما براي كاهش وزن و رسيدن به وزن طبيعي مهمترين مساله در اين خصوص است. حال بايد از خود بپرسيد آيا براي شروع رژيم آماده هستم؟ آيا داشتن وزن طبيعي و دوري از انواع خطرات و بيماريها براي من آنقدر جدي هست كه تا رسيدن به هدف وزني تمام تلاش خود را به كار بگيرم؟ اگر پاسخ شما به اين سوالات بلي است پس از همين امروز شروع كنيد.

در ابتدا بايد در نظر داشته باشيد كه درصورتي كه شما بيماري خاصي داريد و يا تحت درمان با دارويي هستيد كه مستلزم رعايت رژيم غذايي خاصي است حتما پيش از شروع رژيم با پزشك خود مشورت كنيد و اگر سابقه بيماري هاي خاص داريد نيز حتما با مشورت متخصص تغذيه رژيم خود را شروع كنيد.

بديهي است اگر بدن شما بیشتر از نیاز خود کالری دریافت کند آن را به صورت چربی ذخیره خواهد کرد. بنابراین یکی از اقدامات اساسی در کاهش وزن، کم کردن کالری مصرفی روزانه است. البته انجام فعالیت ورزشی نیز کمک زیادی به آن می کند. میزان اضافه وزن هر شخص با دیگری متفاوت است و هر یک باید به میزان معینی وزن خود را کاهش دهد. با این حال به هر میزان که بخواهید وزن خود را کاهش دهید نباید آن را ناگهانی کاهش داده و یک رژیم سخت بگیرید.

ابزار كنترل وزن به شما كمك مي كند تا بدانيد براي كاهش وزن خود چه ميزان كالري در طول روز بايد مصرف كنيد تا بتوانيد به صورت آهسته و پيوسته وزن خود را كاهش دهيد. فراموش نكنيد كه عددي كه ابزار براي كالري مورد نياز به شما مي دهد تقريبي است و تشخيص اينكه دقيقا چه ميزان كالري براساس ميزان فعاليت روزانه شما مناسب است به عهده خود شماست .

ابزار محاسبه كالري مورد نياز ( تا لود شدن كامل ابزار صبر كنيد)

ابزار كنترل وزن به شما كمك مي كند تا با توجه به كالري مورد نياز روزانه شما كلياتي از مصرف كالري انواع مواد غذايي به شما مي دهد تا با توجه به هرم مواد غذايي در عين حال كه از تمام گروه مواد غذايي استفاده مي كنيد بدانيد از چه مواد غذايي بيشتر و از چه مواد غذايي كمتر استفاده كنيد تا بتوانيد وزن خود راكاهش دهيد.

قطعا شما بايد براي كاهش كالري مصرفي تا جايي كه مي توانيد مصرف مواد غذايي پركالري چون شيريني جات ، شكرو چربي ها را به حداقل برسانيد ودرعوض مواد غذايي پايين هرم كالري چون ميوه ها و سبزيجات را جايگزين نمائيد.مصرف مواد غذايي كمتر مساوي است با كاهش وزن بيشتر ، اما بايد در نظر داشته باشيد اين كاهش مواد غذايي نبايد به شكلي باشد كه شما را از يك يا چند نوع مواد غذايي محروم كند ، بدن شما به تمام گروه مواد غذايي براي حفظ سلامت احتياج دارد.شما حتي نبايد مصرف مواد غذايي چون چربي ها و شكلات و خامه را صفر كنيد بلكه بايد تا حد امكان مصرف آنها را كم كرده و همان ميزان كم را به طريقي در ميان وعده هاي غذايي روزانه خود جا دهيد كه دركنار مواد غذايي ديگر سبب افزايش كالري مورد نياز شما براي رژيم نشود.

شما براي محاسبه مواد غذايي مصرفي خود مي توانيد با نگاهي به جدول كالري مواد غذايي از كالري كه مواد غذايي مختلف دارند آگاهي پيدا كنيد تا با محاسبه مجموع آنچه در طول روز مصرف مي كنيد به عددي نزديك به عدد كالري مورد نياز روزانه خود براي كاهش وزن دست يابيد تا بيشتر از آنچه بدن شما براي كاهش وزن نياز دارد مصرف نكنيد.

براي رسيدن به وزن مطلوب بايد فعالتر باشيد وقتی شما فعال هستید و ورزش می کنید كالري بیشتری هم می سوزانید. ورزش در کنار رژیم غذایی به شما کمک می کند تا وزن خود را کاهش دهید. از طرف دیگر فعالیت باعث می شود ما از لحاظ روحی نیز احساس شادی و نشاط بیشتری داشته باشید.
شما ميتوانيد با استفاده از جدول فعاليت هاي بدني از كالري كه در حين انجام فعاليتهاي مختلف توسط شما سوزانده مي شود اطلاع پيدا كنيد. بديهي است هرچه فعاليت بدني كه در طول روز داريد كالري بيشتري بسوزاند شما زودتر به وزن دلخواه خود مي رسيد.

نكاتي كه بايد رعايت كنيد:

- رژیم‌های فوری معمولا كوتاه‌مدت بوده و قوانین سخت و تغییر‌ناپذیری دارند و با وجود اینكه شخص وزن كم می‌كند، اما برنامه رژیم به قدری مشكل است كه ادامه آن به مدت طولانی ممكن نیست. به علاوه این رژیم‌ها معمولا از نظر مواد غذایی ناقص هستند و می‌توانند به مشكلاتی نظیر كمبود آهن یا ضعف استخوان‌ها منجر شوند كه در واقع مانع رسیدن به «سلامت» كه هدف واقعی از كاهش وزن است، خواهند شد.

- اگر از برنامه كاهش وزن خود بیش از حد ممكن انتظار داشته باشید، تنها احتمال شكست خود را افزایش می‌دهید. پس درباره مقدار وزنی كه كم خواهید كرد و برای سرعت‌بخشیدن كاهش وزن، واقع‌بین باشید. برای تعیین یك هدف واقع‌بینانه و روشی سالم و عاقلانه برای رسیدن به آن، باید به كسب و پرورش مهارت‌هایی كه در راه تغییر شیوه زندگی مفید هستند ،پرداخت.

- با متعادل نگهداشتن رژیم خود در دوران لاغر شدن می‌توانید مطمئن باشید كه جسم و ذهن شما برای حفظ سلامت، هوشیاری و تحرك خود غذای كافی دریافت می‌كند. خوردن غذاهای مناسب همراه با اندكی از خوراكی‌های محبوبتان به شما كمك می‌كند كه رژیمی رضایت‌بخش داشته باشید.

- هر ۵/۰ كیلوگرم از چربی بدن حاوی ۳۵۰۰ كالری است. پس برای كم كردن ۵/۰ كیلوگرم  در هفته، كم كردن ۵۰۰ كالری از مجموعه كالری دریافتی روزانه الزامی است. بهترین روش انجام تغییراتی كوچك است تا با مصرف كالری كمتر و داشتن تحرك بیشتر، هدف خود را عملی كنید.

- توجه كنید كه تنها یك روش صحیح برای كاستن وزن وجود ندارد. اما مهم این است كه این كار به شیوه‌ای سالم و واقع‌بینانه انجام شود. به این ترتیب شما مواد غذایی لازم را دریافت كرده، از اینكه كار مثبتی در جهت سلامتی خود انجام می‌دهید خشنود خواهید بود و با به دست آوردن مهارت‌ها و طرز تفكری تازه وزن جدید خود را حفظ خواهید كرد.

چند نمونه از انواع رژيم هاي غذايي و مقالات مختلف در اين خصوص را مي توانيد در مقالات سلامتي  بخش تناسب اندام مشاهده كنيد  اما تصور نكنید كه یك رژیم غذایی می‌تواند راه ‌حل تمام مشكلات وزنتان را ارائه دهد. رژیم غذایی می‌تواند به شما كمك كند تا با یافتن روش‌های موثر و به دست آوردن اعتماد به نفس، روش زندگی خود را بهتر كنید.

در نهايت شما مي توانيد از مقالات سلامتي بخش تناسب اندام جهت بالا بردن آگاهي خود در اين زمينه استفاده كنيد تا ازتلاش خود نتيجه بهتري بگيريد.

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب