سلامتی > ابزارهای تندرستی > شما دچار کمبود وزن هستید

در سلامتی ، مقالات متنوعی با موضوعات سلامت تغذیه ، چای و سلامتی ،تغذیه ، بهداشت پوست، گیاهان شفابخش ، ورزش و تندرستی درج می شود. همچنین شما می توانید در انجمن نیز در مورد موارد فوق به بحث و تبادل نظر بپردازید. اگر مقاله و مطلب جالبی دارید در این بخشها ارسال کنید و با سایر اعضا به اشتراک بگذارید

شما دچار کمبود وزن هستید

شما دچار كمبود وزن هستيد. ما در اينجا را هكارهايي را براي بهبود وزن شما پيشنهاد مي كنيم و قبل از آن  توصيه مي كنيم که اگر به کمبود وزن جدی دچار هستید یا به دنبال یک برنامه غذایی صحیح هستید، باید به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کنید. در اينجا  تنها توصیه هایی مفید و بی ضرر برای كمك به تغییر برنامه تغذیه و فعالیت شما است نه یک دستور غذا یا رژیم. عمل کردن به نکات زیر موجب میشود به تدریج وزنتان اضافه شود، اما فراموش نکنید که اضافه شدن وزن با چاقی (انباشته شدن چربی) متفاوت است، پس داشتن یک برنامه ورزشی مناسب، به قوی شدن و شکل گیری ماهیچه ها کمک میکند و برای شما اندامی متناسب به ارمغان می آورد.
فراموش نکنید که دربعضی مناطق بدن ماند شکم، خواه ناخواه چربی اندکی جمع خواهد شد که به تدریج با ورزش و تغذیه صحیح از بین خواهد رفت.
همانطور که میدانید، اضافه کردن وزن کار آسانی نیست، به خصوص اگر شما صاحب بدنی باشید که به طور ژنتیک لاغر است.در چنین افرادی، هضم سریع غذا موجب میشود که افزایش وزن به کندی صورت بگیرد. کلید حل مشکل، در تغییر برنامه غذایی و فعالیت بدنی است.اگرمی خواهید وزنتان بالا برود نیاز به این دارید که بیش از آنچه کالری میسوزانید، کالری دریافت کنید. بهترین منبع کالری کربوهیدراتها هستند که باید سعی کنید حداقل ۷۰ درصد کالری جذب شده از کربوهیدراتها مانند سیب زمینی، برنج و ماکارانی را ذخیره کنید. ۱۵ درصد کالری مورد نیاز بدنتان باید از پروتیئنها و باقی از چربیها تامین شود.
در ابتدا شما مي بايست مقدار کالری مصرفی خود را در یک روز عادی اندازه بگیرید. براي اينكار شما مي توانيد از جدول كالري مواد غذايي براي تخمين حدودي مواد غذايي كه در طول روز مصرف مي كنيد استفاده كنيد.هیچ یک از برنامه های غذایی خود را تغییر ندهید و مانند هر روز غذا میل کنید و کالری آن را محاسبه کنید.در ساعت مشخصی از روز(صبح یا شب) خود را وزن کنید.
در روز بعد از اندازه گیری، ۵۰۰ کالری به مقدار کالری مصرفی خود اضافه کنید. برای مثال اگر شما در روز ۲۰۰۰ کالری مصرف میکردید، از این روز تا آخر هفته، روزی ۲۵۰۰ کالری مصرف کنید. به جای خوردن سه وعده غذای مفصل یا خرده خوری در طی روز، این میزان کالری را بین ۵ تا ۶ وعده غذا تقسیم کنید و هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار غذا میل کنید.
در اين بين شما ميتوانيد ورزشهای وزنه برداری (از دمبلهای کوچک گرفته تا کار با دستگاههای وزنه برداری) انجام دهید. اگر فرصت ندارید که هر روز به باشگاه بروید، چند جلسه حرکات ساده و قابل انجام دادن در خانه را با مربی تمرین کنید و سپس در خانه به ورزش ادامه دهید.
در پایان هفته، خود را وزن کنید. اگر بتوانيد هر هفته 1 تا 1.5 كيلوگرم به وزن خود اضافه كنيد پيشرفت خوبي داشتيد و اگر همين روش را براي 4 تا 6 هفته ادامه دهيد مي توانيد به وزن ايده آل خود برسيد.پس از 4 هفته در صورتي كه همچنان روند افزايش وزن به خوبي ادامه داشت وزن جديد خود را در ابزار محاسبه شاخص توده بدني  بررسي كنيد تا ببينيد آيا در محدوده وزن طبيعي قرار گرفتيد يا خير. درصورتي كه همچنان ابزار شما را لاغر تشخيص داد باید به مقدار غذای خود بیافزایید، در نتیجه، اگر پس از دو هفته ديگر، افزایش وزن شما متوقف شد، ۲۵۰ کالری دیگر به میزان غذای روزانه خود بیافزایید. این کار را هر بار که دچار وقفه دو هفته ای شدید انجام دهید.  و در نهايت درصورتي كه نتيجه مطلوبي از اين افزايش كالري دريافت نكرديد حتما با پزشك خود مشورت كنيد.
نكاتي كه بايد در نظر داشته باشيد:
ابزارهاي سلامتي در صبحانه خود نان سبوس دار و کره بادام زمینی را وارد کنید.
ابزارهاي سلامتي تنوع(یعنی از گروه های غذایی مختلف استفاده کنید) و تعادل(به مقدار کافی از هر گروه غذایی استفاده کنید) را در برنامه غذایی خود رعایت کنید.
ابزارهاي سلامتي بعد از صبحانه و بعد از ظهر خوراک مختصری را فراهم آورید. توجه کنید که این خوراک نباید از تنقلات باشد. شما می توانید آجیل یا میوه خشک را به عنوان خوراک مختصر میل کنید.
ابزارهاي سلامتي به جای آنکه ۳ وعده بزرگ غذایی در روز مصرف کنید، بهتر است برای افزایش وزن ۶- ۵ وعده غذایی سالم و متعادل میل کنید.
ابزارهاي سلامتي بهتر است آجیل و دانه ها را فراموش نکنید و روزانه حداقل یک مشت از آنها را میل کنید. آنها هم دارای چربی امگا ۳ و هم دارای فیبر می باشند.
ابزارهاي سلامتي برای افزایش کالری، شیر و آب میوه بنوشید. از نوشابه ها دوری کنید، زیرا آنها فقط دارای کالری می باشند و هیچ ارزش تغذیه ای ندارند.
ابزارهاي سلامتي ورزش کردن، نقش مهمی در افزایش وزن دارد. وزنه برداری، به بزرگ شدن عضلات کمک می کند.
ابزارهاي سلامتي مصرف کردن مولتی ویتامین و مکمل ها برای افرادی که خواهان افزایش وزن می باشند، جزو اساسی می باشد.آنها را فراموش نكنيد.
در نهايت شما مي توانيد از مقالات تناسب اندام بخش سلامتي جهت بالا بردن آگاهي خود در اين زمينه استفاده كنيد تا ازتلاش خود نتيجه بهتري بگيريد.


ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب