کلم مرجی پلا - هایپرکلابز

محبوبه طلعتی 8 سال پیش
کلم مرجی پلا - هایپرکلابز هایپرکلابز :

مواد لازم
برنج: چهار پیمانه
کلم برگ سفید خلالی خرد شده: 700 گرم
پیاز داغ: یک پیمانه
گوشت چرخ کرده: 300 گرم
پیاز رنده شده: یک عدد
عدس: یک و نیم پیمانه
آبلیمو: یک قاشق غذاخوری
زعفران دمکرده: سه قاشق سوپخوری
دارچین، نمک، فلفل و زردچوبه: به میزان لازم
روغن حیوانی: به میزان لازم


طرز تهیه
کلم برگ را در تابه مناسبی به همراه سه قاشق غذاخوری روغن حیوانی تفت می‌دهیم تا کمی نرم شود. پیاز داغ و یک قاشق از زعفران را نیز اضافه کرده و این مواد را روی حرارت متوسط تفت می‌دهیم. آبلیمو، نمک و فلفل را اضافه می‌کنیم.

عدس را از یک ساعت قبل پاک کرده، شسته و خیس می‌کنیم و به همراه سه پیمانه آب، نمک و نصف قاشق چایخوری زردچوبه روی حرارت می‌گذاریم تا بپزد. برنج را هم که از قبل شسته و خیس کرده‌ایم، درون آب‌جوش روی حرارت گذاشته، پس از جوش خوردن عدس را نیز به آن افزوده و آبکش می‌کنیم. گوشت را همراه پیاز، زردچوبه، نمک و فلفل با هم ورز داده و به صورت کوفته قلقلی ریز درست می‌کنیم. کوفته‌ها را در تابه مناسبی با کمی روغن حیوانی سرخ می‌کنیم.

کف قابلمه مناسبی را روغن ریخته و ته دیگ دلخواه قرار می‌دهیم. یک ردیف برنج مخلوط با عدس و یک ردیف مواد کلم، پیاز داغ و گوشت قلقلی لابه‌لای برنج همراه دارچین می‌ریزیم. به همین ترتیب تا مواد و برنج تمام شود. در آخر روغن حیوانی آب کرده و زعفران روی برنج می‌دهیم. برنج را روی حرارت متوسط دم کرده، بعد از 10 دقیقه که برنج بخار داد، حرارت را ملایم کرده، دم‌کنی گذاشته تا به مدت 40 دقیقه برنج دم بکشد، بعد در ظرف مورد نظر سرو کرده و با گوشت قلقلی تزیین می‌نماییم.
نکات
خوراک شهر آمل / مدت زمان پخت: 50 دقیقه

انرژی کل این خوراک 3705 کیلوکالری

منبع :http://new.ksabz.net/food/rice-and-sauce/item/8028...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب