بهترین طعم دهنده های غذا کدامند و چه خاصیتی دارند؟- هایپرکلابز

امید قنبری 7 سال پیش
بهترین طعم دهنده های غذا کدامند و چه خاصیتی دارند؟- هایپرکلابز هایپرکلابز :

پودر کاری:

این ادویه ی هندی در بین مردم بسیار محبوب است.استفاده از کاری تنها در غذاهای رستوران محدود نمی شود شما می توانید کاری را در آشپزخانه ی منزلتان داشته باشید تا از آن به عنوان ادویه برای طعم دادن به غذاهایتان استفاده کنید . می توانید به املت تخم مرغ و پلوی قهوه ای یا مخلوط کوئینا و سالاد تن ماهی کاری را اضافه کنید . این ادویه به سالاد سبزیجات و مرغ سوخاری هم طعم خوبی می دهد. به طور کلی از آنجایی که ادویه ها کالری پایینی دارند و چربی و قند و نمک آنها هم کم است اضافه کردن آن به غذاها یک راه عالی برای طعم دادن به غذاها است.

اضافه کردن رزماری به غذاهای سوخاری:

رزماری یک گیاه مدیترانه ای است که هم در طبخ غذاها استفاده می شود و هم از قرن ها در پزشکی کاربرد داشته است. طعم گیاهی و لیمویی قوی این گیاه به انواع سوخاری ها از گوشت گوسفند سوخاری گرفته تا مرغ و ماهی و گوشت خوک عطر و طعم خوبی می دهد. این گیاه در تمام طول سال سبز است بنابراین در همه ی ماه های سال می توانید آن را تهیه کنید و به غذاهای پخته یا خام خود مثل سیب زمینی و قارچ اضافه کنید.اضافه کردن رزماری به نان تازه هم آن را خوش عطر و طعم می کند. رزماری را می توانید به روغن زیتون هم اضافه کنید و از این مخلوط برای طعم دار کردن کباب ها استفاده کنید.

دارچین ادویه ی شیرینی ها و غذاها:

دارچین در طبخ بیسکویت ها و کلوچه ها زیاد استفاده می شود ولی حتی در غذاهای غیر شیرین هم به عنوان ادویه به کار می رود . دارچین به عنوان چاشنی به نان تست، غلات یا ماست اضافه می شود. این ادویه به عنوان طعم دهنده به نوشیدنی ها از شیر گرفته تا چای یا آب میوه ها هم به کار می رود چراکه هم شیرین است و هم قند نیست که عوارض آن را داشته باشد. دارچین به عنوان طعم دهنده به سالاد گندم یا سالاد جو یا خورشت کوکوس یا مخلوط کوئینا هم به کار می رود.

پودر سیر:

پودر سیر طعم تند و مطبوعی دارد و می توانید آن را جایگیزین سیر تازه کنید و برای طعم دادن به غذاها از آن استفاده کنید. این ادویه ی خوش طعم به سس ها و سوپ ها و هوموس و خوراک لوبیا و نان سنتی سیر طعم خوبی می دهد و برای خوش طعم کردن گوشت ها و خورشت ها و سوخاری ها هم به کار می رود. علاوه بر این ها پودر سیر یک ادویه ی عالی برای سالاد گوجه و ریحان در پاستا است. اگر در رژیم غذایی تان از سدیم کم استفاده می کنید حواستان باشد که پودر سیرتان با نمک مخلوط نشده باشد.

زنجبیل:

بیسکویت های زنجبیلی که با پودر زنجبیل و شربت طلایی تهیه می شوند اگر داخل یک فنجان چای داغ حل شوند یک میان وعده یا صبحانه ی خوشمزه را می سازند. زنجبیل به نان زنجبیلی یا تارت های شکلات و زنجبیل طعم خوبی می دهد. زنجبیل به غذاهای غیر شیرین هم اضافه می شود. از کیک ماهی گرفته تا سالادهای آسیایی و طعم دهنده های سالاد و مزه دار کننده های کباب همه با زنجبیل خوش طعم می شوند. این ادویه به صورت خشک شده و پودری و تازه و آب نباتی موجود است و در غلات صبحانه و ماست و نان ها و آب میوه ها استفاده می شود. زنجبیل مصرف دارویی هم دارد و از آن به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان حالت تهوع مخصوصا در زنان باردار استفاده می شود.

فلفل قرمز تکه ای یا پودری:

این فلفل های تند و داغ و خشک به غذاهای شما طعم آتشین و داغ و رنگ خوبی می دهند.این فلفل ها معمولا به عنوان چاشنی پیتزا شناخته شده اند ولی در تهیه ی سبزیجات سوخاری مثل مارچوبه و مرغ و سالاد گواکامالو و سوپ ها هم استفاده می شوند. اضافه کرد فلفل قرمز به ماهی زیاد مناسب نیست چون آن را زیادی تند می کند. از آنجایی که فلفل قرمز در حین پخت در غذا تندتر می شود بنابراین باید آن را به مرور و کم کم اضافه کنید.

زیره ی سبز:

این ادویه ی گرم که کمی هم طعم خاک دارد و بوی تندی دارد در آشپزی هندی و در طبخ مرغ و غذاهایی که از گوشت خوک تهیه می شوند زیاد کاربرد دارد. برگرهایی که در آنها از زیره ی سبز استفاده می شود بسیار محبوب هستند و مخلوط زیره ی سبز و گشنیز طعم خوبی به سوپ ها و سس می دهد. این ادویه به غذاهای دریایی و گل کلم و سیب زمینی و آووکادو و گوجه فرنگی و آووکادو و کاری و فلفل هم طعم خوبی می دهد.

نمک:

انواع مختلفی از نمک ها از نمک هیمالیا گرفته تا نمک سرخ هاوایی برای مزه دار کردن غذاها وجود دارد. با اینکه تحقیقات نشان داده است که مصرف زیاد سدیم خطرناک است ولی هنوز هم نمک یک ماده ی معدنی مهم برای بدن است. نکته ی کلیدی برای سلامتی این است که به جای اینکه به اندازه ی یک قاشق چایخوری در غذا نمک بریزید به اندازه ی 8/1 قاشق چای خوری با نوک انگشت نمک بریزید . حد مجاز مصرف روزانه ی نمک برای بزرگسالان 6 گرم است. نمک دریایی یک منبع طبیعی ید است ولی این نمک هم مثل نمک لیمو و نمک ترافل و وانیلی تاثیرات یکسانی روی فشار خون و سلامت بدن دارد.

فلفل:

فلفل اغلب همراه نمک استفاده می شود و معمولا روی همه ی میزهای شام وجود دارد.فلفل ها معمولا در دو نوع سیاه و سفید وجود دارند ولی به طور کلی تنوع زیادی در رنگ آنها وجود دارد و در رنگ های صورتی و سبز و زرد لیمویی هم وجود دارند. فلفل سیاه از بقیه تندتر است و فلفل پودری و تازه طعم بیشتری به غذا می دهد. فلفل سفید معمولا در سس های سفید و ماهی و مرغ و سوپ های خامه ای استفاده می شود.

آویشن:

آویشن یک گیاه خوشبو با عطر و طعم خاک است که اضافه کردن آن به گوشت و گوسفند سوخاری یا سینه ی مرغ سوخاری به همراه لیمو طعم خوبی به این غذاها می دهد. این ادویه به ماهی و لوبیا و سبزیجات سوخاری هم طعم خوبی می دهد.آویشن به همراه رزماری و پونه و گیاه سیج به عنوان طعم دهنده به سوپ ها و خورشت ها به کار می رود.اضافه کردن آویشن به غذاهایی که در آنها تخم مرغ و سیب زمینی است هم طعم خوبی به این غذاها می دهد. انواع مختلفی از آویشن ها از آویشن وحشی گرفته تا آویشن باغی وجود دارد که می توانید آنها را تهیه کنید.

پونه ی کوهی:

این گیاه کاربرد های زیادی دارد و معمولا در آشپزی یونانی و ایتالیایی به کار می رود و یکی از بهترین چاشنی ها است.طعم این گیاه کمی تند و شیرین است که این طعم آن را به یک ادویه ی مناسب برای مزه دار کردن گوشت یا غذاهایی که با ماهی تهیه می شوند و پیتزا و پاستا و املت تخم مرغ و سبزیجات و غذای کینوا تبدیل می کند.

پودر پیاز:

این پودر در انواع مختلفی از غذاها استفاده می شود و یک جایگزین راحت و سریع بریا پیاز است و بوی کمتری هم نسبت به پیاز خام دارد. زمانی که به پیاز خام دسترسی ندارید یا به هر دلیلی نمی خواهید پیاز در غذایتان دیده شود می توانید از این ادویه استفاده کنید. این ادویه به مرغ و ماهی و گوشت قرمز و گوشت خوک و سو پ و دیپ ها طعم خوبی می دهد. حواستان باشد که به جای پود رپیاز از نمکی که طعم پیاز می دهد استفاده نکنید. یک قاشق چای خوری پودر پیاز معادل یک سوم پیاز رنده شده است .

زمان اضافه کردن طعم دهنده ها به غذاها:

زمان اضافه کردن طعم دهنده ها به غذاها بسیار مهم است . این که چه زمانی طعم دهنده را به غذا اضافه کنیم بستگی به قدرت طعم دهندگی آن گیاه یا ادویه دارد. گیاهانی مثل پونه و رزماری و آویشن در 20 دقیقه ی آخر چخت غذاها یا زودتر می توانند اضافه شوند. ریحان و جعفری و نعنا چون حساس هستند و طعم آنها زود از بین می رود در چند دقیقه آخر طبخ غذا باید اضافه شوند. برای اضافه کردن سیر به غذا آن را چرخ کنید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند سپس آن را به غذا اضافه کنید تا طعم آن را بیشتر در غذا حس کنید.

منبع :http://hyperclubz.com
9 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 2 دیدگاه از 2 دیدگاه
الیزابت جون الیزابت جون ممنون
7 سال پیش
نازنین .. نازنین .. پودر کاری رو خیلی دوست دارم و توی غذاهام استفاده می کنم .ممنون
7 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب